Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

No 1.jūlija pilnveidos invaliditātes pensiju pārrēķināšanas kārtību 3

No 1. jūlija atbilstoši valdībā apstiprinātajiem grozījumiem likumā «Par valsts pensijām» tiks pilnveidota I un II grupas invaliditātes pensijas pārrēķināšanas kārtība, informē Labklājības ministrija.

Izmaiņas attieksies uz iedzīvotājiem, kuriem: 1) mainās invaliditātes grupa uz I vai II grupu un kuri līdz invaliditātes grupas maiņai strādājuši un veikuši sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai. Lai šajā gadījumā pārrēķinātu pensiju, nav nepieciešams cilvēka iesniegums. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra līdz invaliditātes grupas maiņai veiktās sociālās apdrošināšanas iemaksas ņems vērā, nosakot jauno invaliditātes pensijas apmēru; 2) noteikta I vai II invaliditātes grupa un kuri pēc invaliditātes pensijas piešķiršanas (pārrēķināšanas) strādājuši un veikuši sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai. Šajā gadījumā, lai pārrēķinātu pensiju, nepieciešams cilvēka iesniegums.

Grozījumi paredz, ja cilvēks ar invaliditāti turpina strādāt un veikt sociālās apdrošināšanas iemaksas, pārrēķinot pensiju, tās apmērs palielināsies, piemērojot tos koeficientus, kuri izmantoti, aprēķinot noteiktas grupas invaliditātes pensiju, tas ir, 0,45 (I grupai) vai 0,4 (II grupai). Līdz ar to, pārrēķinot pensiju, tās palielinājums būs atkarīgs gan no invaliditātes laikā gūtās cilvēka iemaksu algas, gan no nostrādātajiem mēnešiem, gan no invaliditātes grupai noteiktā koeficienta.

Šobrīd pārrēķinot I vai II grupas invaliditātes pensiju, tās palielinājums nav lielāks par 10 procentiem neatkarīgi no tā, kādas grupas invaliditātes pensija tiek pārrēķināta. 

Piemēram, cilvēks ar I vai II invaliditātes grupu strādājis 12 mēnešus ar vidējo apdrošināšanas algu valstī 622,50 eiro un nolēmis pārrēķināt savu pensijas apmēru.

Labklājības ministrija atgādina, ka pārrēķināto invaliditātes pensiju veido agrāk piešķirtā (pārrēķinātā) pensija un pensijas pārrēķina daļa. To aprēķina, ņemot vērā pēc pensijas piešķiršanas (pārrēķināšanas) papildu nostrādātos mēnešus un personas vidējo apdrošināšanas iemaksu algu šajos mēnešos, ja veiktas vai bija jāveic sociālās apdrošināšanas iemaksas invaliditātes apdrošināšanai. Invaliditātes pensiju var pārrēķināt reizi gadā neatkarīgi no nostrādāto mēnešu skaita.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Vita

Bet, kur paliek trešā grupa? Vai šie invalīdi neko nav pelnījuši un jādzīvo ar 75 eiro mēnesī? Mūs jau darbos ar neņem! Kur taisnība?

pirms 4 gadiem, 2015.05.27 12:37

Astrida

3 grupa nav cilveki. Dzerajiem kas dabu 2 grupu vajag vairak.mes ar3 grupu smukuma pec sezam un neko nedaram

pirms gada, 2018.08.08 08:19

Latvijas ziņas