Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Notāru dienās juridisko palīdzību izmantoja teju 3000 cilvēku; lielākā interese par darījumiem ar nekustamo īpašumu

Šogad Notāru dienās, kas norisinājās no 5. līdz 6.martam, iespēju bez maksas saņemt juridisku palīdzību no zvērināta notāra izmantojuši gandrīz 3000 cilvēku visā Latvijā, aģentūru LETA informēja Latvijas Zvērinātu notāru padomes (ZNP) rīkotājdirektore Vija Piziča.

Vislielākā interese bijusi par darījumiem ar nekustamo īpašumu: dāvinājuma, pirkuma un mantojuma līgumiem, kā arī testamenta, īres un uztura līguma sagatavošanu pie zvērināta notāra. Par šīm tēmām konsultējies katrs piektais jeb 20% no Notāru dienu apmeklētājiem. Savukārt aptuveni ceturtā daļa interesējusies par ģimenes un personisko tiesību jautājumiem, tostarp par nereģistrētu attiecību riskiem.

Aptuveni piektā daļa konsultāciju sniegtas pa telefonu, turpretim 14% interesentu jautājumus notāriem uzdevuši internetā.

Lai arī vislielākā iedzīvotāju aktivitāte Notāru dienās bija vērojama Rīgā un Pierīgā, arī citviet Latvijā notāru birojos bijis liels apmeklētāju skaits, un īpaši aktīvi bijuši Jelgavas iedzīvotāji, ievērojami "apsteidzot" Daugavpils iedzīvotājus. Arī Rēzeknes, Liepājas, Valmieras un Saldus iedzīvotāji biežāk nekā citi izmantojuši iespēju bez maksas konsultēties pie notāra.

Notāru novērojumi liecina, ka Rīgas iedzīvotāji vairāk interesējušies par nekustamā īpašuma darījumiem un ar tiem saistītajiem nodokļu jautājumiem, kā arī par nupat likumos ieviestajiem jaunajiem tiesību instrumentiem - aktiem ar izpildu spēku -, kā arī par nākotnes pilnvarojumiem.

Savukārt reģionu iedzīvotājus jau vairākus gadus pēc kārtas visvairāk interesē mantojuma tiesību jautājumi.

"Priecē, ka šogad biežāk nekā citus gadus cilvēki uzdeva jautājumus par Notāru dienu pieteikto tēmu. Arī tas, ka cilvēki vēlējās precizēt neskaidro attiecībā uz nākotnes pilnvarojumu, liecina par personisku ieinteresētību un gatavību pašiem pieņemt svarīgus lēmumus, nepārliekot atbildību uz valsts institūcijām. Taču joprojām varam secināt, ka cilvēki ar savām problēmām un nedienām mēģina tikt galā pašu spēkiem. Vien tad, kad neredz risinājumu, vēršas pēc palīdzības pie speciālistiem," komentēja ZNP priekšsēdētāja Sandra Jakušenoka.

Jakušenoka papildināja, ka Notāru dienas ir iespēja ieraudzīt notāru kā sev līdzīgu, kuram nav jābaidās uzdot nozīmīgus jautājumus, tā harmonizējot to risināšanu. "Turklāt redzam, ka lielai daļai iedzīvotāju konsultācijas Notāru dienu laikā ir kļuvušas par labu tradīciju,'' rezumēja ZNP vadītāja.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas