Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Noteikti atceries par elektrodrošību!

Drošība, vērība un atbildīgums ir trīs galvenie vārdi, kam būtu jāskan galvā ik reizi, kad esam tuvumā elektrolīnijām brīvā dabā vai lietojam sadzīves elektrotehniku mājās. Šie priekšnoteikumi var būt izšķiroši liktenīgi, lai prieks un līksmība sekundes simtdaļā nepārvērstos traģēdijā.

Neredzamā, vajadzīgā, bet bīstamā enerģija
Pavasaris un vasara tradicionāli ir laiks, kad iedzīvotāji aktīvi veic saimniecības darbus, būvdarbus, aizvien vairāk pavada brīvo laiku dabā vai pie ūdenstilpnēm. AS „Sadales tīkls” atgādina, ka ikdienā - gan darbā, gan atpūtas brīžos, kā arī strādājot uz lauka vai mežā, ir jābūt ļoti uzmanīgiem un jāievēro elektrodrošības pamatnoteikumi. Ikviena neapdomīga un neuzmanīga rīcība ar elektroiekārtām vai elektrotīkla tuvumā ir bīstama - tā var nodarīt kaitējumu tehnikai, elektroietaisēm, pārtraukt elektroenerģijas piegādi klientiem un diemžēl, kas ir visbīstamākais – apdraudēt arī cilvēka veselību un dzīvību.

AS „Sadales tīkls” apkopotā informācija liecina, ka ik gadu gan bērni un jaunieši, gan pieaugušie gūst elektrotraumas, kuras izraisa neuzmanīga, taču bieži arī bezatbildīga rīcība ikdienā, izmantojot mājsaimniecībās pieejamās elektroierīces vai neuzmanīga rīcība elektrotīkla tuvumā. Elektrodrošības noteikumu neievērošana var radīt neprognozējamas un traģiskas sekas, ietekmējot gan bērnu un jauniešu, gan pieaugušo turpmāko dzīvi.

Ik gadus vairāki desmiti cilvēku gūst elektrotraumas
Pagājušajā gadā AS „Sadales tīkls” ir reģistrējusi 67 elektrotraumas mājsaimniecībās, tajā skaitā 17 bērniem un jauniešiem līdz 18 gadu vecumam. Šā gada četros mēnešos reģistrēto elektrotraumu skaits sasniedz 10 gadījumus un sešos no tiem cietušie ir bērni. Visbiežāk cilvēki gūst elektrotraumas sadzīvē, kad tiek izmantotas savu laiku jau nokalpojušas elektroierīces vai tās tiek lietotas neatbilstoši instrukcijai, tomēr ik gadu tiek reģistrētas elektrotraumas, kuras izraisījusi neuzmanīga rīcība elektrotīkla tuvumā – makšķerējot, neuzmanīgi un bezatbildīgi veicot saimnieciskos darbus vai būvdarbus.

Elektrotraumas sadzīvē (līdz 01.05.2015)

Gads Elektrotraumu skaits To skaitā letālie gadījumi
2015 10 (t.sk. 6 bērni)
2014 67 (17 bērni) 5
2013 72 (24 bērni) 4
2012 79 (30 bērni) 5
2011 66 (14 bērni) 10
2010 64 (15 bērni) 14


Tieši tādēļ svarīgi ir pirms elektroierīču lietošanas pārbaudīt iekārtu stāvokli, lai pārliecinātos, vai tās nav bojātas, jo saplaisājusi, bojāta vadu izolācija vai ar izolāciju nepārklāti vadi var izraisīt gan bīstamu elektrotraumu, gan degšanu, bet pirms iekārtu pieslēgšanas elektrotīklam rūpīgi jāiepazīstas ar to lietošanas instrukciju. Ne mazāk būtiski, sevišķi pavasara un vasaras sezonā, pārliecināties, vai elektroierīces, kuras plānojat izmantot ārpus telpām, tam ir paredzētas. Tas pats attiecas uz dažādiem elektrības pagarinātājiem un citām iekārtām. Nereti elektrotraumu iemesls ir tieši iekārtu neatbilstoša lietošana, jo tās iekārtas, kuras domātas izmantošanai iekštelpās, lielākoties nedrīkst izmantot ārā to tehniskās specifikācijas dēļ. Nedrīkst bezatbildīgi domāt – ar mani jau nekas nenotiks, es ievēroju piesardzību un atkailinātus vadus neaizskaršu. Taču patiesībā elektrības triecienu var saņemt arī caur izolācijas materiāliem, gadījumā, ja kāda iekārta būs bojāta vai nebūs paredzēta izmantošanai ārpus telpām.

Par drošību jādomā ik brīdi
Tikpat uzmanīgi un atbildīgi jārīkojas, veicot saimnieciskos darbus un būvdarbus elektrolīniju tuvumā – darbi elektrolīniju aizsargjoslās savlaicīgi jāsaskaņo ar AS “Sadales tīkls”, strādājošajiem jāatgādina elektrodrošības pamatnoteikumi un elektrotīkla tuvumā nestrādāt ar tehniku, kuras augstums, mērot no zemes virsmas, pārsniedz 4,5 metrus. Diemžēl visbiežāk negadījumi saimniecisko darbu veikšanas laikā ir dēļ paviršības – cilvēki nepārliecinās par drošību. Patiesībā nemaz nedomā par to, bet vienkārši sāk veikt ieplānots darbus. Un tad vienā brīdī notiek nelaime, kas var izraisīt ne tikai tehnikas bojājumus, bet arī apdraud cilvēka veselību un dzīvību.
Tāpat, tuvojoties skolēnu garajām vasaras brīvdienām, AS “Sadales tīkls” aicina vecākus un skolotājus, neatstāt bērnus bez uzraudzības un brīdināt par elektrības bīstamību, gan mājās, gan pavadot laiku ārpus telpām. Īpaši svarīgi atgādināt bērniem, ka ir bīstami kāpt elektrolīniju balstos, laist gaisa pūķus elektrolīniju tuvumā, sviest uz vadiem bumbu, stieples vai citus priekšmetus, bojāt ielu apgaismojuma spuldzes, atvērt elektrosadales skapjus un transformatoru apakšstaciju durvis, iet aiz elektroiekārtu drošības aizžogojumiem vai apakšstaciju teritorijās u.c. elektrobīstamās vietās.

Atpūties droši
Bīstamas situācijas pie gaisvadu elektropārvades līnijām notiek cilvēkiem pavadot laiku brīvā dabā, gan makšķerējot, gan aktīvās atpūtas laikā, kad cilvēki pavada laiku ar ģimeni pie dabas, piemēram, laižot gaisa pūķus. Diemžēl makšķernieki un aktīvās atpūtas cienītāji mēdz apdraudēt savu veselību un dzīvību, aizrautībā aizmirstot par riskiem, kuri rodas, ja netiek pievērsta uzmanība apkārtnei un nofiksēts, ka tuvumā ir elektrības gaisvadu līnija. Standarta situācija ir pie ūdeņiem, kad makšķernieks ir ilgstoši meklējis labāko makšķerēšanas vietu, pētījis ūdeni, taču nav pacēlis galvu augšā un pamanījis, ka savu īsto vietu atradis tieši zem elektrolīnijas vadiem. Tad arī kādā aizraujošā cīņas brīdī ar noķerto lomu var notikt neplānota nelaime – pietiek ar makšķeri skart virs galvas esošos elektrības vadus, un cilvēks saņem dzīvībai bīstamu strāvas triecienu, kā tas pavisam nesen gadījās kādai kundzei. Ik gadu elektrotraumas gūst makšķernieki , tai skaitā ar letālām sekām.  
Savā ziņā līdzīgi ir arī ar aktīvās atpūtas cienītājiem. Šobrīd ir daudz un dažādas iespējas brīvā dabā īstenot sportiskas aktivitātes. Un to skaitā aizvien iecienītāka ir gaisa pūķu laišana. Šeit īpaši jāatceras pieaugušajiem – gaisa pūķis lido augstu un vējš to mēdz mētāt dažādos virzienos. Tādēļ pieaugušā pienākums ir pirms tam rūpīgi pārliecināties, vai atpūtas vietas tuvumā nav elektrolīnijas, kurā nejauši var iepīties gaisa pūķis un priecīgas laika pavadīšanas vietā radīt lielu nelaimi. Diemžēl pavisam nesen traģisks negadījums notika ar kādu izpletņlēcēju, kuram šis bija pirmais patstāvīgais lēciens, bet nelaimīgu sakritību dēļ tas beidzās augstsprieguma elektropārvades līnijā un jaunietis guva smagus ķermeņa apdegumus.


Ir vērts būt piesardzīgiem

Šajā mācību gadā akciju sabiedrības “Sadales tīkls” darbinieki apmeklējuši 42 skolas. Par ikdienišķām, tomēr ļoti svarīgām drošības prasībām sarunājamies ar AS “Sadales tīkls” komunikācijas direktori Renāti Meļķi.

- Līdz ar siltā laika iestāšanos un skolēnu vasaras brīvlaika tuvošanos, aizvien aktīvāk stāstāt par drošību – gan mājās, gan brīvdabas atpūtā, gan arī saistībā ar dažādiem darbiem. Kādēļ jums tas joprojām ir aktuāli?
- Diemžēl arī šogad saskaramies ar traģiskiem negadījumiem, kas saistīti ar nepareizu, vai bezatbildīgu attieksmi pret elektroenerģiju. Ja statistikas datos redzam, ka šogad pirmajos četros mēnešos no kopumā desmit elektrotraumas guvušajiem seši ir bērni, saprotam, ka ir nepieciešams turpināt mūsu iesākto darbu - informēt un izglītot, lai pasargātu cilvēkus no nelaimes.

- Kopš 2010. gada dažādas traumas ir guvuši 106 bērni, no kuriem 38 ir gājuši bojā. Kurš par to ir atbildīgs?
- Droši vien mēs visi – pieaugušie. Protams, pats pamats ir ģimene, jo vecākiem savlaicīgi jāmāca bērniem, ka ar elektrību jābūt tikpat uzmanīgiem kā jebkurā citā situācijā. Tāpat, kā mēs mācām saviem bērniem, ka uz ielas ir jāievēro satiksmes noteikumi un nedrīkst šķērsot ielu pie sarkanās gaismas, tieši tāpat ir jāmāca bērniem jau no mazotnes, kas ir elektrība, un ka tā ne tikai dod gaismu un ļauj skatīties iemīļotos raidījumus televizorā, bet ir arī  bīstama, ja ar to rīkojas nepareizi un neapdomīgi. Mēs ar kolēģiem jau pirms vairākiem gadiem sapratām, ka mums pašiem ir nepieciešams izglītot sabiedrību par elektrodrošību. Patiesībā pat ne tik daudz izglītot, cik uzstājīgi atgādināt pašu svarīgāko faktoru – nespēlējies ar savu dzīvību! Tāpēc esam uzsākuši un turpinām šo izglītošanas darbu, atgādinot pašu svarīgāko – atceries par elektrodrošību, jo tas var izglābt tev dzīvību.

- Tas palīdz?
- Ja skatāmies statistiku, tad varam secināt, ka mūsu aktivitātes ir sasniegušas savu pamata auditoriju. Prieks, ka negadījumu skaits ir mazinājies, kas apliecina, ka iesāktajam darbam ir rezultāti un tas ir jāturpina. Šo gadu laikā esam sagatavojuši daudz un dažādus informatīvos materiālus, izglītojuši gan pieaugušos, gan bērnus. Ir gandarījums, ka  gan pieaugušie, gan bērni ir sākuši vairāk apzināties piesardzības nozīmi un elektrības bīstamību, ikdienā lietojot elektrību vai strādājot elektropārvades līniju tuvumā. Tomēr lielāko uzmanību  joprojām veltām bērnu un jauniešu izglītošanai, jo viņu rīcība ar elektroierīcēm vai uzvedība elektroietaišu tuvumā nereti ir grūti prognozējama.

- Vai bērni ieklausās brīdinājumos?
- Ne tikai ieklausās, bet pat aktīvi iesaistās mūsu informatīvajās kampaņās. Jau vairākus gadus mūsu darbinieki brīvprātīgi  dodas uz skolām, kur stāsta par it kā elementārām, bet vienlaikus nozīmīgām lietām, kas jāzina katram cilvēkam no galvas tāpat, kā alfabēts vai reizrēķina tabula.Mēs esam patiesi gandarīti par skolotāju un skolēnu atsaucību un lielo interesi tikties un kopīgi pārrunāt drošības noteikumus, lietojot elektrību gan mājās, gan brīvā dabā.

- Kas ir galvenās tēmas, par kurām jūsu vēstneši runā ar skolēniem?
- Jautājumi ir visdažādākie par ikvienu ar elektrību saistītu tēmu. Bērniem ir svarīgi saprast, kādēļ elektrība ir bīstama un kāpēc no tās ir jāsargās. Brīžiem atbildes uz jautājumiem pieaugušajam ir pašsaprotamas, taču bērnam ir jāizskaidro, kādēļ, piemēram, nedrīkst kāpt elektropārvades līnijas balstā, vai arī kādēļ nedrīkst tuvoties sadales skapim, it sevišķi tad, ja tā durvis ir atvērtas. Kādēļ nav pareizi un ir pat bīstami izmantot iekštelpās lietošanai paredzētu elektrisko tējkannu dārzā? Un mūsu darbinieki pacietīgi un vienkārši bērniem šīs lietas skaidro un rāda arī reālus piemērus no dzīves.

- Stāstāt arī par nelaimes gadījumiem?
- Jā. Mūsu darbinieki, veicot savus ikdienas darbus redzējuši dažādus gadījumus un  sekas, kas piedzīvotas pēc elektrotraumu gūšanas. Traģiski ir redzēt nelaimē nokļuvušu bērnu. Iespējams, tas pamudināja mūsu pirmos vēstnešus  doties uz skolām un sākt runāt ar bērniem. Jo bija radusies sajūta, ka vecāki neaizdomājas par to, ka bērniem jāstāsta arī par to, cik bīstama var būt elektrība. Mēs aprunājāmies ar darbiniekiem, kuri bija sākuši doties uz skolām, lai noskaidrotu, kāda informācija un uzskates materiāli viņiem būtu nepieciešami, kas ir pašas aktuālākās tēmas, kuras interesē bērnus. Šīs sadarbības rezultātā radās kampaņa, kas šobrīd tiek īstenota visā Latvijā.

- Kādā ziņā?
- Mūsu darbinieki turpina doties uz skolām un izglītot bērnus. Turklāt pirmajiem vēstnešiem ik gadu pievienojas aizvien jauni kolēģi.  Ir pat tā, ka skolas kontaktējas ar mūsu darbiniekiem un aicina pie sevis ciemos, negaidot, kad mēs tās uzrunāsim. Šajā mācību gadā mūsu darbinieki ir apmeklējuši 42 skolas visā Latvijā (no kampaņas uzsākšanas – vairāk kā 250 skolas) un iepazīstinājuši tūkstošiem bērnu ar drošu elektrības lietošanu. Tas ir ievērojams skaits!

Taču uzņēmums domā arī par vidi, kura ir populāra bērnu un jauniešu vidū, proti - esam izveidojuši profilus gandrīz visos sociālajos tīklos – Facebook, Draugiem.lv, Twitter, Instagram un citos, kur aktīvo sekotāju skaits mums palielinās ar katru dienu. Šogad esam radījuši nu jau otro elektrodrošības spēli portālā draugiem.lv  un aicinām bērnus un jauniešus piedalīties T kreklu dizaina konkursā, kura uzvarētāji iegūs noderīgas balvas, taču vērtīgu informāciju iegūst ikviens, kurš tajā piedalās. Protams, ka spēles pamata tēma ir drošība, droši lietojot elektrību. Bet lai atbildētu uz jautājumiem, jaunietim ir jāizdomā vai jānoskaidro šīs atbildes – tātad viņš daļēji jau pats sevi izglīto. Un nu jau tradicionāli, spēle un konkurss noslēgsies līdz ar skolas brīvlaika sākumu un 4. jūnijā mēs apbalvosim konkursa uzvarētājus. 

Paralēli šīm aktivitātēm mēs piedalāmies arī dažādos citos pasākumos, kuros arī atgādinām par elektrodrošību. Piemēram, šogad skolēnu pavasara brīvdienu laikā, 19. martā, AS "Sadales tīkls” piedalījās Valsts policijas profesionālās izglītības un drošības projektā "Roku rokā”, organizējot vienu no sacensību posmiem, kurā vairāk nekā 100 Rīgas pašvaldības bērni un jaunieši tika iepazīstināti ar elektrodrošības noteikumiem un elektriķa profesiju. Bijām pārsteigti par lielo interesi un atsaucību. Savukārt no 17. – 19. aprīlim Ķīpsalas hallē Rīgā izstādē "Bērnu pasaule 2015" mūsu speciālisti iepazīstināja bērnus elektrodrošības jautājumos, stāstot par atbildīgu rīcību elektroietaišu tuvumā, demonstrēja operatīvās elektromontieru brigādes ekipējumu. 30. maijā savukārt mūs varēs sastapt Vērmanes dārzā. Esam pārliecināti, ka ar visu šo mēs būsim sagatavojuši bērnus drošai vasarai. Taču jau septembrī līdz ar skolas atsākšanos savas informatīvās aktivitātes atsāksim arī mēs.

- Kāds ir lielākais ieguvums?
- Lielākais un galvenais ieguvums – mums aug izglītota un zinoša jaunā paaudze, kuri ar interesi mācās, kā elektrību izmantot savām ērtībām, bet vienlaikus pasargāt sevi un savus tuviniekus no nelaimes. Ar kolēģiem esam secinājuši, ka šobrīd bērni ir pat labāk informēti par elektrodrošību nekā viņu vecāki. Esam pat dzirdējuši stāstus, kad bērns brīdina mammu vai tēti, ja redz, ka vecāks nepareizi rīkojas ar elektrību. Un varbūt tas pat ir labi, jo mēs – pieaugušie – nemaz tik bieži tā pa nopietnam neuztveram šos nepārtrauktos brīdinājumus un atgādinājumus. Bet tad, kad mums aizrāda paša bērns, pēkšņi atskārstam, cik neapdomīgi un dumji esam rīkojušies un vēl ar savu rīcību esam tādējādi rādījuši nepareizu piemēru saviem bērniem.

Kas Tev noteikti jāzina par elektrodrošību!
• Mājokļa elektrotīkla izbūvi drīkst veikt tikai sertificēts elektrospeciālists.
• Pirms jaunas elektroierīces pieslēgšanas elektrotīklam rūpīgi jāiepazīstas ar tās lietošanas instrukciju. Neizmanto iekštelpām paredzētas ierīces ārā!
• Lai novērstu iespējamos negadījumus, jāveic kvalificēta elektroietaišu apkalpošana un periodiskas pārbaudes.
• Uzmanīgi lieto elektriskos zāles pļāvējus un citas ar elektrību darbināmas iekārtas! Uzmani, lai nesabojātu elektrības vadu vai vadu izolāciju!
• Neveic nekādus rakšanas darbus vietās, kur zemē ierakti elektrības kabeļi! Darbi jāsaskaņo ar AS „Sadales tīkls”.
• Nemakšķerē un nelaid gaisa pūķus elektropārvades līniju tuvumā!
• Nekāp elektropārvades līniju stabos, nemēģini iekļūt elektrības sadales skapī! Un nerāpies kokos, kuru zari ieauguši elektrības vados!
• Nelabo sadzīves ierīces, ja tās pieslēgtas elektrībai! Nelieto bojātas elektrības rozetes!
• Ērtai un drošai ekspluatācijai veco drošinātāju vietā uzstādi atbilstošus automātslēdžus.
• Lai nodrošinātu elektroiekārtu nepārtrauktu darbu, ir derīgi lietot nepārtrauktās barošanas bloku (UPS).

Parūpējieties par bērnu drošību! Neļaujiet bērniem:
kāpt elektropārvades līniju balstos, transformatoru un sadales punktos;
atvērt transformatoru apakšstacijas elektrosadalnes durvis vai vārtus;
rotaļāties transformatoru tuvumā;
• spēlēties elektrības kontaktligzdu tuvumā un ievietot tajās priekšmetus;
• regulāri pārrunājiet un atgādiniet bērniem, ka elektrība ir bīstama!

Elektrība ir mūsu draugs – bet tikai tad, ja paši esam uzmanīgi
Vai zināji, ka nonākot saskarē ar elektrību, esam pakļauti strāvas triecienam, kā rezultātā notiek:
• vieglāka vai stiprāka muskuļu saraušanās, kas līdzinās krampjiem;
• samaņas zaudēšana;
• traucējumi sirdsdarbībā vai elpošanā;
• paralīzes vai nāves iestāšanās.

Neuzmanīgi rīkojoties ar elektroierīcēm, varam gūt arī citu veidu traumas:
• apdegumus – no sīkām tulznām līdz pat plašiem ādas bojājumiem, kas var novest pie roku un kāju amputācijas vai pat nāves;
• neatgriezenisku ādas bojāšanu, kad strāvas iedarbībā ādā nonāk sīkas metāla daļiņas vai tvaiki;
• acu traumas, kuras var izraisīt acu iekaisumu vai pat aklumu;
• kaulu lūzumus un sasitumus, kas var rasties, ja esam saņēmuši strāvas triecienu un krītam no augstuma.


Atceries! Esi uzmanīgs ar elektroierīcēm – tavas zināšanas pasargās tevi un tavus draugus no nelaimes!

Latvijas ziņas