Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Paaugstināts valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts cilvēkiem ar invaliditāti 2

Labklājības ministrija (LM) vērš uzmanību, ka no 2014.gada 1.jūlija Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) pabalstus cilvēkiem ar 1.un 2.grupas invaliditāti, tai skaitā cilvēkiem ar invaliditāti kopš bērnības, izmaksā paaugstinātā apmērā. Savukārt cilvēkiem, kuri saņem invaliditātes pensiju, tā palielināsies 2014.gada 1.oktobrī, kad indeksēs visas valsts pensijas. 

Ja pabalsts piešķirts līdz 2014.gada 30.jūnijam un tā izmaksa turpinās pēc 2014.gada 1.jūlija, VSAA pabalstu pārrēķina atbilstoši apmēram, kāds noteikts no 2014.gada 1.jūlija. Pabalsta saņēmējam iesniegums pabalsta pārrēķinam nav jāiesniedz.

Tāpat paaugstinātā apmērā (213,43 eiro mēnesī līdzšinējo 142,29 eiro vietā) VSAA piešķir un izmaksā pabalstu cilvēkiem ar invaliditāti, kuriem nepieciešama kopšana. Šo pabalstu piešķir cilvēkiem, kuri pārsnieguši 18 gadu vecumu un kuriem saskaņā ar Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas atzinumu nepieciešama īpaša kopšana.

Paaugstinātais pabalsta apmērs attiecas uz 13,3 tūkstoši cilvēkiem ar invaliditāti, tai skaitā 9,2 tūkstoši cilvēkiem ar invaliditāti kopš bērnības.

Cilvēkiem ar 3.invaliditātes grupu valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs nemainās. Tas pašlaik ir 64,03 eiro mēnesī, bet cilvēkiem ar invaliditāti kopš bērnības – 106,72 eiro mēnesī. 

LM atgādina, ka valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu piešķir cilvēkiem, kuriem nav nepieciešamā darba stāža, lai būtu tiesības uz invaliditātes pensiju. Invaliditātes pensija pienākas, ja apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 3 gadiem. 

VSAA piemēri par piešķiramā valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta vai pensijas apmēru cilvēkam ar 2.grupas invaliditāti:

1) Ja cilvēks strādājis tikai 2 gadus un šajā laikā veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas, tad viņam nepienākas invaliditātes pensija saskaņā ar likumu Par valsts pensijām, kas paredz, ka apdrošināšanas stāžam jābūt ne mazākam par 3 gadiem. Šajā gadījumā piešķir valsts sociālā nodrošinājuma pabalstu, kas kopš 1.jūlija cilvēkiem ar 2.invaliditātes grupu ir 76,84 eiro mēnesī, bet cilvēkiem, kuriem ir invaliditāte kopš bērnības ar 2.invaliditātes grupu – 128,06 eiro mēnesī.

2) Ja cilvēks nav strādājis pēdējos 5 gadus, bet viņam agrāk ir bijis 3 gadu darba stāžs, viņam piešķir minimālo invaliditātes pensiju, kas 2.invaliditātes grupai ir 89,64 eiro mēnesī. Apmērs no 2014.gada 1.jūlija nemainās. 

Pievieno komentāru

Komentāri 2

žora

te var tikai ierēkt par smieklīgajiem pabalstu apmēriem

pirms 5 gadiem, 2014.07.31 16:03

žoram

Ierēc, varbūt nekad nepienāks diena, ka pašam tādu pabalstu izmaksās

pirms 5 gadiem, 2014.08.01 21:09

Latvijas ziņas