Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pārtikas pakas papildinās arī gatavas maltītes un higiēnas preces; elektrībai mazturīgajiem un daudzbērnu ģimenēm plāno saglabāt starta tarifu 1

Turpmākajos gados atbalsts vistrūcīgākajām personām kļūs daudzveidīgākas – līdztekus jau ierastajām pārtikas pakām sociāli vismazāk aizsargātajai iedzīvotāju daļai no īpaša Eiropas Savienības fonda būs pieejamas arī gatavas maltītes un higiēnas preces.

Savukārt skolēniem paredzēts nodrošināt individuālus mācību piederumus. To paredz Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām 2014.–2020.gada plānošanas periodam vadības likums, ko otrdien, 16.septembrī, konceptuāli atbalstīja Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas, kā arī Sociālo un darba lietu komisijas deputāti. 

Eiropas Atbalsta fonda vistrūcīgākajām personām mērķis ir mazināt nabadzības ļaunākās formas, sniedzot palīdzību vistrūcīgākajām personām un mazinot to sociālo atstumtību. Ar fonda atbalstu iedzīvotājiem tiks nodrošināta nemateriāla palīdzība – pārtika un preces, kā arī sniegta informācija, konsultācijas un piedāvātas neformālas apmācības. 

Tiesības uz pārtikas un pamata materiālo palīdzību būs personām un ģimenēm, kuras pašvaldība atzinusi par trūcīgām, kā arī personām un ģimenēm, kuras nonākušas krīzes situācijā. 

Pārtikas palīdzību ik gadu plānots sniegt 98 tūkstošiem iedzīvotāju, bet pamata materiālo palīdzību – 49 tūkstošiem bērnu. 

Labklājības ministrija prognozē, ka pārtikas paku un preču izsniegšanu varēs uzsākt 2015.gada 1.ceturksnī. 

Vistrūcīgāko personu atbalstam šīs programmas ietvaros no 2014.līdz 2020.gadam ir pieejami vairāk nekā 48 miljoni eiro. 85 procentus no izmaksām segs fonds, bet 15 procenti būs Latvijas līdzfinansējums. 

Lai paātrinātu likuma pieņemšanu un atbalsta pasākumus varētu uzsākt pēc iespējas ātrāk, atbildīgā Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija aicinās Saeimu šo likumprojektu skatīt steidzamības kārtā divos lasījumos.   

Trūcīga vai maznodrošināta ģimene pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas 2015.gadā 100, bet daudzbērnu ģimene 300 kilovatstundas katru mēnesi varēs iegādāties par pašreizējā starta tarifa cenu - 11,64 centiem par kilovatstundu. Par to otrdien, 16.septembrī, vienojās Saeimas Tautsaimniecības agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas deputāti, gatavojot izskatīšanai galīgajā lasījumā Saeimā kā steidzamus grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā. 

Likumprojekts paredz, ka par izlietoto elektroenerģiju virs attiecīgi 100 vai 300 kilovatstundām mēnesī būs jāmaksā tirgus cena. 

„Šāds risinājums ļaus sociāli mazāk aizsargātājiem iedzīvotājiem kompensēt elektroenerģijas cenas pieaugumu pēc tirgus atvēršanas 2015.gadā un nodrošinās to, ka elektrību par zemāku fiksētu cenu varēs iegādāties arī tās trūcīgās, maznodrošinātās vai daudzbērnu ģimenes, kuras nav noslēgušas līgumu ar elektroenerģijas tirgotāju, piemēram, dzīvojamo telpu īrnieki,” skaidro Tautsaimniecības komisijas priekšsēdētājs Jānis Ozoliņš. 

Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka Latvijā trūcīgas vai mazturīgas personas (ģimenes) statuss ir teju 130 000 personām un mājsaimniecībām, bet daudzbērnu ģimeņu skaits sasniedz 35 tūkstošus. Iegādāties elektroenerģiju par zemāku fiksētu cenu šīm mājsaimniecībām ļaus likumā noteiktais aizsargātā lietotāja statuss. 

Paredzēts, ka daudzbērnu ģimenei, kas vēlēsies saņemt aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojumu, būs jāvēršas pie attiecīgā pakalpojuma sniedzēja, apliecinot atbilstību daudzbērnu ģimenes statusam. Savukārt trūcīga vai maznodrošināta ģimene šādu pakalpojumu saņems, ja trūcīgas vai maznodrošinātas ģimenes statusu pašvaldība piešķīrusi iepriekšējā kalendārā mēnesī. 

Likumprojekts paredz, ka pārejas periodā 2015.gadā elektroenerģiju aizsargātajiem lietotājiem tirgos akciju sabiedrība „Latvenergo”, bet no 2016.gada – uz diviem gadiem konkursa kārtībā izvēlēts elektroenerģijas tirgotājs. Konkursa priekšmets būs aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma nodrošināšanas pienākums/saistības ar viszemāko valsts budžeta līdzfinansējumu. Aizsargātā lietotāja tirdzniecības pakalpojuma sniegšanas nosacījumus, finansēšanas apjomu un kārtību noteiks Ministru kabinets. 

Saeima iepriekš lēmusi par elektroenerģijas tirgus atvēršanu mājsaimniecībām, nosakot, ka tās elektroenerģiju brīvajā tirgū varēs pirkt no 2015.gada 1.janvāra. 

Par grozījumu Elektroenerģijas tirgus likumā redakciju galīgajam lasījumam Tautsaimniecības komisija lems 17.septembrī, savukārt Saeimas sēdē likumprojektu plānots izskatīt 18.septembrī. 

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Latvijas ziņas