Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pazeminātas dzeramā ūdens kvalitātes prasības septiņās vietās Jelgavas novadā, Latvijā – 144 teritorijās 13

Latvijā 144 teritorijās pa centralizētu ūdens apgādes sistēmu piegādātajam dzeramajam ūdenim noteiktas pazeminātas nekaitīguma vai kvalitātes prasības, liecina Veselības inspekcijas (VI) apkopotā informācija.

Dzeramā ūdens kvalitātes neatbilstības gadījumā inspekcijai ir tiesības piemērot pazeminātas ūdens kvalitātes prasības – īpašās normas –, ja tas nerada apdraudējumu patērētāju veselībai un attiecīgajā teritorijā citādā veidā nav iespējams nodrošināt dzeramā ūdens piegādi iedzīvotāju vajadzībām, kā arī – ja ūdens kvalitātes pasliktināšanos nav iespējams novērst 30 dienu laikā. Dzeramā ūdens īpašās normas tiek piešķirtas uz laiku līdz trīs gadiem.

Šobrīd deviņas šādas vietas ir Gulbenes novadā, astoņas – Alūksnes un Rēzeknes novadā, septiņas – Jelgavas un Kuldīgas, sešas – Dagdas, Priekules, Viļānu un Daugavpils novadā, piecas – Jūrmalā un Madonas novadā, četras – Amatas, Ogres, Ozolnieku un Līvānu novadā, trīs – Babītes, Balvu, Riebiņu, Viesītes un Dobeles novadā, divas – Tukuma, Skrundas, Auces, Krāslavas, Limbažu un Inčukalna novadā. Savukārt pa vienai šādai vietai ir Rīgā, Beverīnas, Brocēnu, Iecavas, Carnikavas, Apes, Kokneses, Jēkabpils, Krimuldas, Lubānas, Pļaviņu, Rojas, Ropažu, Rugāju, Rūjienas, Salacgrīvas, Saldus un Sējas, kā arī Smiltenes, Stopiņu, Varakļānu, Vecumnieku, Talsu un Zilupes novadā.

Vairumā gadījumu iemesls īpašā statusa piešķiršanai ir palielināts dzelzs daudzums ūdenī. Atsevišķos gadījumos arī palielināts amonija, sulfāta un mangāna saturs.

Būtiski, ka no minētajām 144 dzeramā ūdens vietām 54 īpašais status noteikts jau otro reizi, bet 41 – trešo reizi.

Lūgumu noteikt īpašās normas VI iesniedz komersants, ūdens piegādātājs, pašvaldība vai cits iesniedzējs. Savukārt VI pienākums ir sniegt atzinumu par ūdensapgādes sistēmā konstatēto apdraudējumu cilvēku veselībai un veicamajiem korektīvajiem pasākumiem.

Īpašo normu piemērošanu var pagarināt divas reizes – katru reizi vēl uz trijiem gadiem, tomēr šajā gadījumā VI ir jāiesniedz Eiropas Komisijā nepieciešamības pamatojums. Tāpat VI ir jāziņo EK par katru ūdens piegādātāju, kam noteiktas īpašas normas un kas dienā vidēji piegādā vismaz 1000 kubikmetrus ūdens vai apgādā ar to vairāk nekā 5000 cilvēku.

Kā ziņots, normatīviem atbilstošu dzeramo ūdeni Latvijā saņem 81% iedzīvotāju, aģentūru LETA iepriekš informēja VI. Tās uzraudzībā ir 1342 ūdens apgādes sistēmas, tostarp 1082 publiskās.

Kopš 2010.gada to iedzīvotāju īpatsvars, kuriem tiek piegādāts atbilstošas kvalitātes dzeramais ūdens, ir pieaudzis, liecina statistika. Ja Latvijā kopumā normatīviem atbilstošu dzeramo ūdeni saņem 81% iedzīvotāju, atsevišķos reģionos, piemēram, Kurzemē un Latgalē, šis rādītājs pārsniedz 95%.

Pievieno komentāru

Komentāri 13

Gribu pateikt

Runa iet par septiņām vietām novadā, nevis pilsētā.

pirms 5 gadiem, 2014.08.04 09:48

runa

Runa neiet, runai nav kāju - runa ir!

pirms 5 gadiem, 2014.08.04 10:31

j

Pazeminātu maksu par nekvalitatīvu ūdeni arī piemēros?

pirms 5 gadiem, 2014.08.03 20:16

hmm

vispār jau ūdeni padod no vienas vietas, tā ka domā pats ...

pirms 5 gadiem, 2014.08.03 21:03

j

Agrak padeva no dazadam. Dalai no Teteles puses, dalai no Svetes puses...

pirms 5 gadiem, 2014.08.03 22:46

gribu zināt

Tad iznāk, ka piem. Garozas ielā un 4.līnijā ir vienādi kvalitatīvs (nekvalitatīvs) ūdens.

pirms 5 gadiem, 2014.08.03 22:43

zinātāji

Diemžēl Latvijas teritorijā, lai cik lielus dziļurbumus taisītu, lai cik lielus, dārgus filtrus liktu ūdeni iegūt atbilstoši MK noteikumiem nevar. Diemžel tādi nu Latvijas ūdeņu rādītāji ir, un tur neko evar izdarīt, tad jau jaieved ūdens no kaimiņu valstīm, Turklāt jāsaka, ka mūsu vecvecmāmiņas dzēra pat ne tik tīru ūdeni, kā mēs jo lietoja aku ūdeni un dzīvoja līdz teju 100 gadiem. Domāju mūsdienu sabiedrība pārāk pievēršas tādiem niekiem, bet aizmirst globālas vērtības: uzturēšanās svaigā gaisā, sabalansēts uzturs, fiziskās aktivītates u.t.t.

pirms 5 gadiem, 2014.08.04 07:05

Oļa

Mazpisānos urbj plānus galdiņus!

pirms 5 gadiem, 2014.08.04 11:58

Diemžēl

bez Kupča te vairs nav ko lasīt!

pirms 5 gadiem, 2014.08.04 20:39

to Diemžēl

Piekrītu.

pirms 5 gadiem, 2014.08.05 09:22

Latvijas ziņas