Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Rosina lemt par kriminālvajāto deputātu tiesībām piedalīties parlamenta sēdēs vai iespēju uz laiku nolikt mandātu

Latvijas Reģionu apvienība (LRA) rosina paredzēt iespēju kriminālvajātiem deputātiem piedalīties parlamenta un komisiju sēdēs, ja Saeima tam piekrīt. Tāpat LRA piedāvā ļaut deputātiem, pret kuriem sākta kriminālvajāšana, uz laiku nolikt mandātu un to atjaunot gadījumā, ja kriminālvajāšana ir izbeigta vai stājies spēkā attaisnojošs tiesas spriedums.

Šādus priekšlikumus LRA iesniedza grozījumiem Saeimas Kārtības rullī, kas tiek izskatīti otrajā lasījumā steidzamības kārtā.

Pašlaik Kārtības rullī noteikts, ka deputātiem uz Ministru prezidenta, Ministru prezidenta biedra, ministra un valsts ministra amata pildīšanas laiku, kā arī uz grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, atvaļinājuma adoptētājam vai bērna kopšanas atvaļinājuma laiku ir tiesības nolikt parlamentārieša mandātu. Savukārt LRA rosina papildināt šo regulējumu ar nosacījumu, ka parlamentārietis var nolikt mandātu uz laiku, kamēr pret viņu veikta kriminālvajāšana.

Tāpat Kārtības rullis paredz - gadījumā, ja Saeima piekrīt kriminālvajāšanas uzsākšanai pret deputātu, viņš zaudē tiesības piedalīties parlamenta un komisiju, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās Saeima viņu ir ievēlējusi vai apstiprinājusi, līdz kriminālvajāšanas izbeigšanai vai līdz brīdim, kad stājas spēkā notiesājošs tiesas spriedums. Savukārt LRA piedāvā šo regulējumu papildināt, nosakot - deputāts, kuram apturētas šīs tiesības, var pēc pusgada vērsties Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā ar rakstveida lūgumu atjaunot viņa pilnvaras. Atkārtotu lūgumu varētu iesniegt tikai vēl pēc sešiem mēnešiem.

Ja Saeima pēc komisijas lēmuma piekristu kriminālvajātā deputāta pilnvaru atjaunošanai, tad viņš var piedalīties parlamenta un komisiju sēdēs līdz brīdim, kamēr stāsies spēkā notiesājošs tiesas spriedums, - paredz LRA priekšlikums. Šajā laikā deputātam nebūtu kriminālprocesuālās imunitātes.

LRA arī rosina precizēt, ka Saeimai jālemj ne tikai par piekrišanu kriminālvajāšanas sākšanai, bet arī tās turpināšanai, kā arī lietas iztiesāšanas turpināšanai.

Kā ziņots, Saeima 5.februārī piekrita LRA frakcijas vadītāja Daiņa Liepiņa krimināllietas turpmākai iztiesāšanai. Saeimas Juridiskajā birojā skaidroja, ka deputāts Liepiņš nedrīkst piedalīties Saeimas un tās komisiju, kā arī citu to institūciju sēdēs, kurās Saeima viņu ir ievēlējusi vai apstiprinājusi, ņemot vērā Kārtības ruļļa ierobežojumus.

Pats deputāts uzskata, ka Saeimas Kārtības ruļļa norma par liegumu piedalīties Saeimas sēdē piemērota nepareizi, ierobežojot cilvēktiesības. Liepiņš pēc 5.februāra centās piedalīties Saeimas sēdē, atrodoties sēžu zālē, taču pēc šādas viņa rīcības sēdes vadītājs pārtrauca sēdes norisi.

17.septembrī Jelgavas tiesa Liepiņu atzina par nevainīgu un pilnībā attaisnoja visās apsūdzības epizodēs.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas