Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Šadurskis: studentu un IZM izpratne par augstākās izglītības finansējumu ir vienota

Studentu prasības nodrošināt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) virzītos priekšlikumus vidēja termiņa budžetā 2018. un 2019. gadam iekļaut plānoto finansējuma pieaugumu ir pamatotas, jo izpilde nodrošina augstākās izglītības sistēmas attīstības perspektīvu, kā arī rada drošību par studiju vietu saglabāšanas iespējām – tā par pirmdien, 31. oktobrī, plānoto studentu gājienu un akciju pie Saeimas teic izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis, informē Izglītības un zinātnes ministrija. 

28. oktobrī, K.Šadurskim tiekoties ar Latvijas Studentu apvienību (LSA), tika pārrunāti jautājumi, kas saistās ar valsts budžeta vietu saglabāšanu, kā arī ar IZM plānoto finansējuma palielinājumu augstskolu akadēmiskajam personālam. Līdzīgi kā vispārējās izglītības pedagogiem, jūlijā Ministru kabinetā apstiprinātais pedagogu darba samaksas modelis paredz pakāpenisku atalgojuma pieaugumu augstskolu akadēmiskajam personālam, kur katru gadu, sākot no 2017. gada, paredzēts desmit procentu ikgadējs finansējuma palielinājums. «Nav šaubu par papildu 5,469 miljonu eiro finansējumu augstskolām 2017. gadā,» uzsver K.Šadurskis. Trīs gados kopā papildus augstskolu akadēmiskā personāla atalgojumam plānots novirzīt vairāk nekā 16 miljonus eiro. Finansējuma pieaugums ir plānots visām valsts budžeta finansētām augstskolām, IZM institucionālā pārraudzībā esošajām Latvijas Universitātei, Rīgas Tehniskajai universitātei un citām augstskolām, kā arī augstskolām reģionos un koledžu akadēmiskajam personālam, Kultūras ministrijas pārraudzībā esošajām Latvijas Mākslas akadēmijai, J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijai, Latvijas Kultūras akadēmijai, Zemkopības ministrijas pārraudzībā esošajai Latvijas Lauksaimniecības universitātei.

Tikšanās laikā ar LSA ministrs pārrunāja arī Augstskolu likuma grozījumu projektu, kuru Saeima izskatīs kopā ar 2017. gada valsts budžeta likumu un vidēja termiņa budžeta ietvara likumu. Ministrs vēlreiz uzsvēra, ka iekļautie grozījumi Augstskolu likumā paredz veidot studējošo un absolventu reģistru, kas būtu saistīts ar Valsts ieņēmuma dienesta datiem, lai topošie studenti pirms augstskolas un studiju programmas izvēles varētu mērķtiecīgi novērtēt, kādas ir iespējas strādāt izvēlētajā profesijā un kāds ir vidējais atalgojums pēc augstskolas absolvēšanas. «Topošajiem studentiem ir jāgūst pilnvērtīga informāciju par to, kādas iespējas sniedz izvēlētā studiju programma vai augstskola. Svarīgi, lai līdzās reklāmas saukļiem viņiem ir iespēja iegūt arī objektīvu, reālos faktos balstītu informāciju,» uzsver Šadurskis. Tāpat ministrs aicināja studentu organizācijas atbalstīt Augstskolu likuma grozījumu iniciatīvu, kas jau guvusi kopēju valdības atbalstu, bet par to vēl jālemj Saeimas deputātiem.

Ministrs saņēma arī LSA aicinājumu ar savu klātbūtni paust atbalstu un solidaritāti pirmdien, 31. oktobrī, plānotajā studentu gājienā – akcijā. «Savu un IZM solidaritāti un atbalstu esošajiem un topošajiem studentiem apliecinām, virzot tās likumdošanas iniciatīvas, kuras tagad ir jāizskata Saeimas deputātiem, un tās turpināsim aktīvi aizstāvēt turpmākajās diskusijās parlamentā,» pauž ministrs. Tāpat ministrs LSA informēja, ka diemžēl plānotajā studentu akcijā nevarēs piedalīties, jo pirmdien starp Latvijas valsti un Eiropas Kodolpētījumu organizāciju (CERN) Ženēvā (Šveicē) tiks parakstīts Latvijas zinātnei, augstākajai izglītībai un studentiem svarīgs līgums, kas paver jaunas un daudz plašākas iespējas Latvijas zinātniekiem, akadēmiskajai videi un studentiem iekļauties vienā no pasaules elitārākajām zinātnes organizācijām.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas