Sākas gatavošanās Lielajai talkai un talkošanas vietu pieteikšana 1

Atklāts Lielās talkas mēnesis – laiks, kad visa Latvija īpaši gatavojas vides sakopšanai un labiekārtošanai. Šī gada talka norisināsies 23. aprīlī vienlaikus visā Latvijā, un par tās vadmotīvu izvēlēts sauklis «Latvijai būt zaļai!», tādējādi iedzīvinot Latvijas mērķi virzīties uz zaļākās valsts pasaulē statusu, informē talkas organizatoru pārstāve Madara Laicāne.

Atklājot talkas mēnesi, «Lielās Talkas» vadītāja Vita Jaunzeme izsaka līdzjūtību visiem nesenajos teroraktos cietušajiem. «Ja uz to vispār iespējams skatīties filozofiski, tad atkritumi ir līdzīgi terorismam – tie vairojas, ir bīstami, un nav prognozējams, kad un kur tie «uzsprāgs». Vides piesārņojums ir laika bumba ar laika degli, ko mēs nedrīkstam ignorēt. Iespējams, mēs kā indivīdi nevaram mainīt kaut ko globāli, bet mēs varam sākt katrs ar sevi! Mēs varam ikdienā mainīt savus paradumus – būt draudzīgākiem, līdzjūtīgākiem un kultivēt pozitīvismu. Un mēs tikai varam cerēt, ka kaut kas tāds nekad nenotiks Latvijā, tāpēc aicinu nepiesārņot sevi ar naidu, dusmu un agresiju, kas ir laba augsne iespējamam terorismam, kā arī rūpēties par apkārtējo vidi!»

Savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards aicina sabiedrību mainīt savu domāšanu par atkritumiem kā kaut ko lieku un nevajadzīgu, bet gan uztvert tos kā reālu resursu, ko pārstrādājot ir iespējams radīt ko jaunu. «Apstākļos, kad resursu patēriņš pasaulē pieaug, bet derīgo izrakteņu – izsīkst, kļūst arvien izdevīgāk ražošanā izmantot reiz izmantotās izejvielas. Turklāt atkritumu pārstrāde ļauj samazināt atkritumu poligonos noglabāto atkritumu daudzumu un padarīt tīrāku apkārtējo vidi. Šādi vairākkārtīgi izmantojot dabas resursus, samazinās arī saražoto jauno izstrādājumu izmaksas. Ja nerūpēsimies par radīto atkritumu apjomu samazināšanu, mums būs jāmeklē papildu vietas atkritumu noglabāšanai. Jaunu poligonu izbūve prasa lielus kapitālieguldījumus, lai nodrošinātu, ka atkritumu radītais piesārņojums nenokļūst virszemes ūdeņos un gruntsūdeņos, novērstu gaisa piesārņojumu.»

Šogad Lielajai talkai pievienojies jauns atbalstītājs – ceļu būves firma SIA «Binders». Kā norāda uzņēmuma valdes loceklis Normunds Luste: «Katru gadu aktīvajā ceļu būves sezonā «Binders» strādā kopumā apmēram 100 kilometru garos atjaunojamo ceļu posmos visā valstī. Mēs aiz sevis atstājam atjaunotu un sakārtotu infrastruktūru, bet, ja paskatāmies, kas notiek tālāk, tur, kur beidzas objekta parametri, aina nereti nav iepriecinoša. Mēs atbalstām Lielās talkas ideju un vērtības, jo tās, tāpat kā mūsējās, ir vērstas uz pastāvēšanu ilgtermiņā – gan darba rezultāts, gan jo īpaši izmaiņas cilvēku domāšanā un vērtībās. Sakopta Latvija, ko aiz sevis atstāj Lielā talka, ir mūsu mantojums nākamajam paaudzēm. Mēs zinām, ka daudzi «Bindera» darbinieki talkas aktivitātēs ir piedalījušies savās dzīves vietās, citos interešu pulciņos un kopienās, taču šogad darīsim to kopā.»

Tāpat Lielā talka šogad uzsākusi partnerību ar Eiropas Latviešu apvienību (ELA), tāpēc jau no nākamā gada Lielajā talkā piedalīsies arī latviešu kopienas visā Eiropā. Kā uzsver ELA prezidija locekle Elīna Pinto, talkas latviešu kopienās visā Eiropā palīdzēs Latvijas zaļajam vēstījumam izskanēt tālu aiz tās robežām un atbalsoties arī katra ārpus Latvijas mītoša latvieša domās un darbos. «Mēs aprūpēsim Latvijai svarīgas vietas Eiropā un aicināsim arī savu mītnes zemju kopienas ķerties pie grābekļiem, lai kopīgi veidotu tādu Eiropu, kuras saimē Latvija var lepni iesoļot savā otrajā simtgadē,» apliecina Elīna Pinto.

Talkas mēneša atklāšanā piedalījās arī Lielās talkas sadarbības partneri jau kopš projekta pirmsākumiem – «Latvijas Valsts meži» un Rīgas brīvostas pārvalde (RBP). Kā norādīja Rīgas brīvostas pārvaldes Attīstības daļas vadītājs Viesturs Silenieks, tieši Lielā talka ir labākais veids, kā likt ne vien Brīvostas uzņēmējiem, bet arī apkārtējiem iedzīvotājiem vairāk domāt par vidi.

Par Lielo talku 23. aprīlī vairāk lasīt un pieteikt savu talkas vietu iespējams mājas lapā talkas.lv.

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Svimpis

Katram ir sava teritorija kurai ir jābūt sakārtotai.Aiz sevis savācu pēdējo papīra gabaliņu.Kapēc man būtu jāiet vākt citu mēslus?

pirms gada, 2016.03.26 18:11

Latvijas ziņas