Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sandra Kalniete: Pēc 20 gadiem latvieši leposies ar savu valsti 14

Eiroparlamenta deputāte no Latvijas Sandra Kalniete jau otro termiņu pārstāv mūsu valsti, cenšoties aktīvi un publiski pamanāmi iestāties par dažādām Latvijas interesēm. S.Kalniete ir arī minēta starp nākamā Valsts prezidenta kandidātiem. Sarunā ar «Ziņām» politiķe vaļsirdīgi atzīst – viņai nav cerību tikt ievēlētai šajā amatā, tomēr viņa vēlējusies izkustināt minēto jautājumu no nulles punkta un rosināt politiķus atbildīgi izvēlēties labāko kandidātu.

– Jūsu vārds izskanējis publiskajā telpā kā iespējamā kandidatūra uz Valsts prezidenta amatu. Esat izteikusi gatavību kandidēt, ja jūs izvirzīs. Kādēļ to vēlaties?
Atklāti sakot, redzot šīs diskusijas, kas bija un vienlaikus nebija par Valsts prezidenta amatu, izšķīros savā ziņā pati pieteikt sevi uz šo amatu, lai izkustinātu jautājumu no mirušā punkta. Prezidenta vēlēšanas būs pēc dažiem mēnešiem, taču nekādas skaidrības par iespējamajiem kandidātiem vispār nebija. Tādēļ varu būt gandarīta, ka pēc mana pieteikuma process ir paātrinājies un valdības partiju politiķi apņēmušies savlaicīgi vienoties par kopīgu kandidātu.

– Cik atceros, nekad nav bijis vienotas nostājas par vienu kandidātu. No otras puses – vai nebūtu pareizi tomēr izvirzīt vairākus kandidātus, lai tad viņi apliecina, kurš ir labākais, piedāvā savas priekšvēlēšanu programmas par ekonomikas attīstību, ārpolitiku, citiem jautājumiem un tad gūst vairākuma atbalstu?
Būtiski atcerēties, ka Latvija ir parlamentāra republika, kurā nav arī prezidenta tiešo vēlēšanu. Turklāt Valsts prezidentam nav ekonomiskas varas un viņš par savu darbību politisku atbildību nenes – viņam vairāk ir valsti reprezentējošās funkcijas. Taču šodienas ģeopolitiskajā situācijā politiķi saprot, ka Valsts prezidentam jābūt vienojošai figūrai, kas spēj labi pārstāvēt valsti starptautiski. Un tieši tādēļ ir labi, ka sabiedrībā īpaši aktualizēta diskusija par to, kādam vajadzētu būt nākamajam Valsts prezidentam – kādām zināšanām, kompetencēm viņam jāpiemīt.

– Diskusija sabiedrībā ir gana laba lieta, taču – kur ir garantija, ka beigu beigās tāpat «tas īstais» netiks izraudzīts kādā zoodārzā vai kur citur? Sen jau pierasts, ka politiķiem diezgan maz interesē sabiedrības viedoklis...

Tā gluži nav. Politiķi aizvien vairāk saprot, ka sabiedrība kļuvusi daudz gudrāka, ilgāk atceras viņu darbus un attieksmi dažādās situācijās. Turklāt lēnām jau tuvojas arī nākamās pašvaldību un Saeimas vēlēšanas. Un cilvēki ir sapratuši savu varu ietekmēt politiķus tieši vēlēšanu laikā. Tādēļ esmu pārliecināta, ka šoreiz vairs nebūs iespējams nākamo prezidentu atrast zoodārzā vai kādā bankas seifā. Nav gan īsti reāli sagaidīt, ka prezidents būs pilnīgi neatkarīgs jeb bezpartejisks. Manuprāt, ir visai loģiski, ka gan Guntis Ulmanis, gan Andris Bērziņš nāca no politiskās partijas. Arī nākamais prezidents varētu būt ar partiju politikas pieredzi. Protams, kandidātam vajadzētu būt starptautiskai pieredzei, ļoti labā līmenī jāpārvalda kāda no Eiropas lielajām valodām. Nenoliedzami svarīga ir prezidenta komunikācija ar sabiedrību kopumā – kā viņa komanda spēj to veidot.

– Pašlaik visi gari un plaši izrunājas par dažādajām īpašībām, kādām vajadzētu būt prezidentam. Bet laiks rit. Manuprāt, daudz svarīgāk būtu jau tagad sākt minēt konkrētus cilvēkus.
Es uzreiz varu nosaukt vairākus, no kuriem daļa jau pieminēta publiski, – Saeimas deputāts Ojārs Kalniņš, eiroparlamentārieši Sandra Kalniete un Roberts Zīle, Eiropas Savienības tiesas tiesnesis Egils Levits, Saeimas deputāte Solvita Āboltiņa, ministrs Raimonds Vējonis. No personībām ārpus partijām minētu politoloģi Žaneti Ozoliņu un Juri Rubeni.

– Un kas notiks, ja neviens no minētajiem negūs vajadzīgo atbalstu? Meklēsim atkal kādu malā? Izskanējis viedoklis, ka šobrīd nav neviena labāka kandidāta par eksprezidenti Vairu Vīķi-Freibergu. Pat dzirdēts – ja nebūtu viņas cienījamā vecuma, jautājums par kandidātu atkristu pats par sevi.
Diemžēl Latvijas politikā ir ļoti raksturīga greizsirdīga deķīša raušana uz savu pusi – ja jau mūsu partijas kandidāts netiek virzīts, tad neļausim to darīt arī konkurentiem. Ja nu tiešām nonāksim situācijā, kad neviens no pirmajā vēlēšanu kārtā izvirzītajiem kandidātiem negūs vajadzīgo atbalstu, nāksies meklēt kandidātus starp jau bijušajiem prezidentiem. Domāju, ja nu tiešām visi striķi trūks, Vaira Vīķe-Freiberga neatteiktu šādā situācijā savu darbu valsts labā. 

Visu rakstu lasiet ceturtdienas, 19.marta, «Zemgales Ziņās». Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 14

garaam ejot

mēs lepojāmies par Latviju pirms 20 gadiem, diemžēl šodien vairs nav par ko lepoties, un diez vai būs par ko lepoties vēl pēc 20 gadiem???? Ar aizaugušiem pagastiem, tukšām lauku skolām...vai ar to mēs varēsim lepoties deputāte Kalniete???? Nolaidies vienreiz uz zemes...

pirms 4 gadiem, 2015.03.19 14:55

uz vietas stāvot

Tā jau ir, visi mēsli Latvijā nāk no laukiem uz pilsētām.

pirms 4 gadiem, 2015.03.19 16:23

...

žēl, ka viņa neizlasīs iepriekšējo komentāru...

pirms 4 gadiem, 2015.03.19 15:53

Jā gan

Leposimies! Neskaudīsim cits citu un sevišķi tās personības, kā Kalniete, kas ir cienīgas kļūt par prezidentu.

pirms 4 gadiem, 2015.03.19 16:29

Knābis

zimbabvē, papua jaunajā gvinejā.....

pirms 4 gadiem, 2015.03.19 16:43

s

deldējot pakaļu eiroparlamentā vispār ir viegli un ērti lepoties par jebko tūlīt un tagad....

pirms 4 gadiem, 2015.03.19 20:02

tekla

dežavjū, pirms 20 gadiem viņa teica to pašu, pāēda 20 gadi pie siles un jāsola atkal - "kā var nesolīt!"(c)

pirms 4 gadiem, 2015.03.19 22:26

jēpe

Pēc 20 gadiem var iznākt t;a ,ka ES vispār sabrūk.Tādas savāktas impērijas ilgi nepastāv un Kalniete būs vecumā,kas atļauj adīt zeķītes!!!Un liekiet mieru tai vecenei VF.Vēl var meklēt kandidātus veco ļaužu pansionātos!!!

pirms 4 gadiem, 2015.03.20 11:18

kurbulis

"Pēc 20 gadiem snigs mākslīgais sniegs...." S.K. jaunībā dziedāja "Čikāgas piecīši". Un vai tad nav taisnība. Sniega lielgabali tagad ir Rāmkalnos, Baiļos un daudz viet citur. Vai tad, kāds teica, ka katram tas kritīs uz galvas!

pirms 4 gadiem, 2015.03.20 17:10

aina

EP deputātiem vajadzētu maksāt savas valsts vidējās algas, tad viņiem būtu kaut kāda saikne ar reālo Latviju. Savādāk pretīgi klausīties viņu murgos.

pirms 4 gadiem, 2015.03.22 10:50

s

Tad jau neviens nepretendēs uz to EP, jo sen zināms, ka vislielākā mīlestība uz dzimteni rodas no attāluma, un ja vēl laba alga, tad mīlestība 2x lielāka....

pirms 4 gadiem, 2015.03.22 13:12

XXX

Nez vai leposies jo es jau nebūšu to veidojis bet gan 60 gadīgi eu PARLAMENTA DEPUTĀTI KURI PĒC 20 GADIEM VAIRS NEBŪS UN TRAUCĒ MAN TAGAD NORMĀLI DZĪVOT.

pirms 4 gadiem, 2015.03.22 12:52

Latvijas ziņas