Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerts; jelgavnieki kā problēmu min bērnu pārāk ilgo stāvēšanu (FOTO) 2

Pagājušajā naktī, XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku dalībniekiem atgriežoties mājās, Jelgavā pedagogi ar ilggadēju pieredzi svētku dalībā sarunās ar vecākiem pieminēja dalībnieku pārāk ilgstošu stāvēšanu kājās noslēguma koncerta ģenerālmēģinājumā, aģentūra LETA uzzināja sarunās ar vecākiem un pedagogiem.

Pedagogi, kuri gan vēlējās, lai viņu vārdus publiski nemin, atcerējās, ka gadījumi ar atsevišķiem noģībušiem bērniem un arī pieaugušajiem gadījušies pilnīgi visos dziesmu un deju svētkos, un ar tik lielu dalībnieku skaitu tas šķietot neizbēgami, ka kāds starp tūkstošiem neiztur nogurumu.

Tomēr iepriekšējos gados skolēnu dziesmu un deju svētku noslēguma koncerta un tā ģenerālmēģinājuma režija bijusi tāda, ka bērni pamīšus apsēžas un stāv kājās, tā gūstot iespēju atpūtināt ķermeni, bet šajos svētkos bijusi prasība visu laiku stāvēt kājās, kas, iespējams, pastiprināja bērnu nogurumu, un tā esot bijusi atšķirība no citiem gadiem. Turklāt pirms ģenerālmēģinājuma bērni aptuveni stundu vai vairāk stāvējuši kājās arī pirms uzkāpšanas uz skatuves, skaidroja pedagogi, paužot šaubas, vai noslēguma koncerta režisoriem vai organizatoriem bijušas pietiekamas pedagoģiskās zināšanas par bērnu varēšanu.

"Noslēguma koncerta iestudētāji nerēķinājās ar to, ka mazāki bērni ir ļoti izpildīgi un arī stāvēs, kamēr ģībs, ja viņiem tā liks. Vecāko klašu skolēni pamanās šmaukties un piesēžas vai atbalstās," skaidroja pedagogi, paužot viedokli, ka bērniem vajadzēja biežāk ļaut apsēsties.Tikmēr bērni, atgriezdamies pie vecākiem, pauda, ka "vīrietis portālā" daudz melojis par ūdens nepieejamību, arī citi pieaugušie daudz ko pārspīlējot un sacerot nepatiesību. Daudzi bērni nemaz nav noģībuši, bet kādam no noguruma sasāpējusies galva, citam radusies slikta pašsajūta, un Mežaparkā dežurējošie mediķi aprūpējuši vai noveduši no skatuves arī tādus.

Pedagogi apstiprināja bērnu teikto, ka dežurējošie neatliekamās palīdzības sniedzēji bijuši ļoti atbildīgi un skrējuši klāt arī bērniem, kuri vienkārši sajutušies slikti - mediķi uzmanīgi reaģējuši uz katru bālo sejiņu, un šajā ziņā uz situācijas drošumu varējuši paļauties gan vecāki, gan pedagogi. Ņemot vērā minēto, gan bērni, gan vecāki pieļauj, ka sociālo tīklu lietotāji ar situācijas dramatiskumu pārspīlējuši.Lieli un mazi aculiecinieki, tostarp tādi, kurus pašus ģenerālmēģinājumā noveda no skatuves, stāstīja, ka vienu masveida ģībšanu, kas bijusi ķēdes reakcija, esot izraisījis stress, jo dažas meitenītes ģībušas tikai no pārdzīvojuma un tā, ka ieraudzījušas ģībstam citus.

Aģentūras LETA aptaujātie svētku dalībnieki no Jelgavas noliedza informāciju, ka būtu slikti baroti, nesūdzējās par pārtiku, tāpat pedagogu un vecāku sarunās bērni noliedza publiski izskanējušo informāciju, ka viņiem nebūtu ļauts uz skatuves ņemt ūdeni. Ūdens esot piegādāts regulāri, un to atļauts ņemt līdzi arī uz skatuves, aģentūra LETA uzzināja no bērnu, pedagogu un vecāku stāstītā pēc atgriešanās no svētkiem.

XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku laikā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā nogādāti 156 svētku dalībnieki, no kuriem slimnīcā tika hospitalizēti desmit bērni, aģentūru LETA informēja slimnīcas pārstāve Dace Preisa.

Gandrīz puse jeb 71 dalībnieks slimnīcā nonāca saspringtākajās dienās - 11. un 12.jūlijā, kad notika dziesmu svētku gala koncerts un tā ģenerālmēģinājums, kā arī dziesmu un deju svētku gājiens. 11.jūlija vakarā Bērnu slimnīcā ieradās 46 pacienti, no kuriem seši tika hospitalizēti, tomēr visi jau nākamajā dienā tika izrakstīti no slimnīcas.

Kā atzīst slimnīcas mediķi, slimnīcā nogādātajiem pacientiem pārsvarā konstatēta dehidratācija un trauksmes stāvoklis. Medicīniskas indikācijas, lai saņemtu palīdzību, bija salīdzinoši nelielai pacientu daļai, un vairumā gadījumu no 11.jūlija vakarā ievestajiem pacientiem konstatēts trauksmes stāvoklis, kas neprasīja atrašanos stacionārā. Tomēr ņemot vērā, ka daudzi bērni ieradušies no reģioniem un viņiem nebija iespējas atgūties mājas apstākļos, tika pieņemts lēmums viņus nogādāt slimnīcā.

Kā ziņots, XI Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki sākās 6.jūlijā, bet noslēdzās vakar. Svētkos piedalījās 37 890 dalībnieki. 

Savukārt koncertus dažādās norises vietās apmeklējuši 66 600 skatītāju, kas ir līdz šim lielākais apmeklētāju skaits svētku koncertos.Organizatori lēš, ka visus svētku laikā notikušos pasākumus apmeklējuši apmēram 200 000 cilvēku.

Foto: Raitis Puriņš

Pievieno komentāru

Komentāri 2

atkal

Nu fotogrāfs, kā vienmēr zz ir tizls :( Nav Jelgavai tikai Asni, varēja jau pasekot arī citiem kolektīviem līdzi, nevi bildēt bildes, kās jau sen bija publicētas citur :(

pirms 4 gadiem, 2015.07.15 11:10

Es gan

bildēs ieraudzīju gan Jelgavas 4.vidusskolas koristes, gan Jelgavas diriģentus. "Asnu" meitenes bija tikai 5 foto no 96.

pirms 4 gadiem, 2015.07.15 11:52

Latvijas ziņas