Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

ST spriedums par sodiem autovadītājiem būtiski neietekmēs Valsts policijas darbu

Satversmes tiesas (ST) spriedums, kas ne tikai vadītājam, bet arī automašīnas īpašniekam paredz tiesības pārsūdzēt sodu, kas piemērots par stāvēšanu tam neparedzētā vietā, būtiski neietekmēs Valsts policijas (VP) darbu, aģentūrai LETA pastāstīja VP sabiedrisko attiecību speciālists Toms Sadovskis.

Galvenokārt apstāšanās un stāvēšanas noteikumu neievērošanu kontrolē pašvaldības policija. Tas saistīts ar to, ka vietas, kurās drīkst novietot automašīnu stāvēšanai, nosaka pašvaldības.

Kā pastāstīja Sadovskis, arī VP šī funkcija ir deleģēta, taču uz kopējā darba apmēra fona šo administratīvā pārkāpuma protokolu skaits ir salīdzinoši neliels. VP turpinās strādāt un piemēros sodus autovadītājiem, kas savus spēkratus būs novietojuši tam neparedzētās vietās. Vienlaikus policija nodrošinās iespēju auto īpašniekam sodu pārsūdzēt.

Saskaņā ar tiesas spriedumu likumdevējam līdz 1.novembrim ir jāizstrādā jauni noteikumi, kas noteiks kārtību, kādā sodi par stāvēšanu tam neparedzētā vietā pārsūdzami. VP savas kompetences ietvaros piedalīsies jaunā regulējuma izstrādē, lai jaunā kārtība nekļūtu pārlieku sarežģīta un neapgrūtinātu VP darbu.

Kā aģentūrai LETA pastāstīja Iekšlietu ministrijā (IeM), pie jaunajiem noteikumiem strādās Satiksmes ministrija, taču noteikumu izstrādē piedalīsies arī IeM, sniedzot priekšlikumus.

LETA jau ziņoja, ka ST par konstitūcijai neatbilstošu atzinusi normu, kas paredz naudas soda piedzīšanu par apstāšanās vai stāvēšanas noteikumu pārkāpumiem no transportlīdzekļa īpašnieka, nevis no reālā pārkāpuma veicēja. Šis spriedums ir galīgs un nepārsūdzams.

Jau ziņots, ka ST pērn ierosināja lietu par Ceļu satiksmes likuma 43.2.panta, ciktāl tas skar transportlīdzekļa īpašnieka tiesības administratīvo pārkāpumu lietvedībā, atbilstību Satversmes 92.pantam.

Ceļu satiksmes likuma 43.2.pants regulē procedūru, kādā tiek uzlikts sods par apstāšanās vai stāvēšanas noteikumu pārkāpumiem. Cita starpā norma paredz, - ja uzliktais naudas sods nav samaksāts noteiktajā termiņā, stājas spēkā aizliegums transportlīdzeklim veikt tehnisko apskati un citas darbības, bet sods piedzenams no transportlīdzekļa īpašnieka.

Savukārt Satversmes 92.pantā ir noteikts, ka ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā un ikviens uzskatāms par nevainīgu, iekams viņa vaina nav atzīta saskaņā ar likumu. Nepamatota tiesību aizskāruma gadījumā ikvienam ir tiesības uz atbilstīgu atlīdzinājumu, kā arī ikvienam ir tiesības uz advokāta palīdzību.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas