Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Stingrāki kritēriji valsts kapitālsabiedrību valdes un padomes locekļu atlasei 4

Lursoft veiktais pētījums rāda, ka mūsu valstī ir daudz cilvēku, kuri darbojas ļoti daudzu uzņēmumu valdēs. Izveidotajā sarakstā var atrast gan uzņēmēju sabiedrībā pazīstamus un veiksmīgus cilvēkus, gan tādus, par kuriem nekas nav dzirdēts. Saraksta līderis SIA "Domuss" vadītājs Ralfs Jansons atrodams vairāk nekā astoņdesmit uzņēmumu valdēs. Visi amati esot saistīti ar nekustamo īpašumu. Daudzās uzņēmumu valdēs, piemēram, gozējas arī SIA "Skonto būve" un citu uzņēmumu īpašniekam Guntim Rāvim – ap pussimts uzņēmumos.

Uz jautājumu, vai Valsts ieņēmumu dienests (VID) pievērš uzmanību tam, cik daudz valdēs vai cik daudz uzņēmumu pieder vienam cilvēkam, iestādes sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste Evita Teice-Mamaja atbildējusi, ka VID kompetencē nav uzņēmumu pārvaldības vērtēšana.


Ceturtdien, 31.jūlijā, valsts sekretāru sanāksmē izsludināts un apspriešanai nodots Valsts kancelejas izstrādātais instrukcijas projekts, kas nosaka stingrākus kritērijus un centralizētu kapitālsabiedrību valdes un padomes locekļu amatam kandidātu atlasi.  

Grozījumi nodrošinās objektīvu, godīgu un atklātu atlases procesu, kā prioritāti izvirzot kandidāta profesionalitāti, kompetenci un reputāciju, atbilstoši starptautiskais praksei tik augsta līmeņa vadības atlasē. Piedāvātās izmaiņas atlases procesā Latvijai ir svarīgas arī kā Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) kandidātvalstij, praksē piemērojot organizācijas vadlīnijās valsts kapitālsabiedrību pārvaldībai.  

Valsts kancelejas direktore Elita Dreimane norāda, ka instrukcijas projekts izstrādāts, ņemot vērā OECD rekomendācijas sekmīgai Latvijas uzņemšanai organizācijā: „Stingrāku kritēriju mērķis ir veicināt augstas raudzes ekspertu un profesionāļu atlasi darbam tik atbildīgā un augsta līmeņa amatā. Patlaban nav definēti vienoti standarti un prasības atlases procesam, un līdzšinējā situācija ļauj identificēt nepietiekami profesionālu valsts kapitāla daļu pārvaldību un dažādu praksi kapitālsabiedrību valdes locekļu atlasē. Jauno prasību piemērošana būs solis pretī vienotas pieejas ieviešanai, kas atbilst korporatīvās pārvaldības labās prakses principiem,” skaidro E.Dreimane. 

Saskaņā ar instrukcijas projektu kandidātiem uz valdes vai padomes locekļa amatu valsts kapitālsabiedrībās būs jābūt ar nevainojamu reputāciju – amatam nevarēs izvirzīt personas, kuras ir bijušas sodītas par tīšu noziedzīgu nodarījumu, kā arī nevarēs virzīt personas, kurām ir atņemtas tiesības veikt noteiktu vai visu veidu komercdarbību un citu profesionālo darbību.

Noteiktie kritēriji attieksies uz kapitālsabiedrībām, kurās valstij kā dalībniekam ir tiesības izvirzīt valdes vai padomes locekļus. 

Pievieno komentāru

Komentāri 4

ervins

kamer valdibu veidos un valsts ekonomika jauksies partijas,nekadi kancelejas kriteriji nepalidzes!varas partijas ignores sos noteikumus!tapat ka gausanas ka ministrus nevar spejigus iecelt mazo algu del!katra kolicijas partija par ministriem izvirza sev tuvakas personas un nekas nemainisies!

pirms 5 gadiem, 2014.08.04 06:53

to ervins

Bet tev pirmām kārtām jāiet atpakaļ uz skolu. Pareizrakstība stipri klibo. Tad arī varēsi sākt publiski izteikties.

pirms 5 gadiem, 2014.08.04 08:44

to ervins

Bet tev pirmām kārtām jāiet atpakaļ uz skolu. Pareizrakstība stipri klibo. Tad arī varēsi sākt publiski izteikties.

pirms 5 gadiem, 2014.08.04 08:44

jons

Ko labu valstij un tautai ir devis Ralfs Jansons B"UDAMS 80 uzņēmumos par valdes locekli!!Kāds viņam ir atdeves koeficiente?Tik vien ,ka knapi paspēj izsekot algas dienām!Staļins viņam būtu iedevis vienu portfei-Urāna raktuvēs ,Tālajos ziemeļos un tas būtu vispareizākais!!!

pirms 5 gadiem, 2014.08.04 11:28

Latvijas ziņas