Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Strādājošie vecāki bieži samierinās ar darba tiesību pārkāpumiem

Baidoties zaudēt darbu un nonākt situācijā, kad nav par ko uzturēt ģimeni, strādājošie vecāki bieži samierinās ar tiesību pārkāpumiem darbavietās, kas vairāk nekā pusei Latvijas darba ņēmēju savu darba vidi liek uzskatīt par nedraudzīgu ģimenei, apliecina informatīvās akcijas «Darbā bērni» laikā veiktā Latvijas strādājošo vecāku aptauja, «Ziņas» informēja «Darbā bērni» projekta koordinatore Agnese Ruberte.

«Strādājošie vecāki ir apzinīgi un atbildīgi darbinieki, tādēļ, baidoties pazaudēt darbavietu, iztikas līdzekļus un karjeras izaugsmes iespējas, turpina strādāt ģimenēm nedraudzīgos darba apstākļos. Veidojas tā saucamais apburtais loks, un laika ģimenei ir aizvien mazāk – vecāki bez ierunām turpina strādāt neapmaksātas virsstundas un strādā arī brīvdienās, atvaļinājuma laikā, tādējādi cieš ģimenes attiecības, jo laika bērniem vienkārši nepaliek,» aptaujas rezultātus komentē «Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm» vadītāja Inga Akmentiņa-Smildziņa. 

Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības (LBAS) apkopotā informācija liecina, ka neizmaksāta alga ir iemesls pusei darbinieku sūdzību Valsts darba inspekcijā par darba devējiem. Citas biežāk minētās strādājošo vecāku problēmas – darba devēja iebildumi pret prombūtni bērna slimības laikā, neapmaksātas virsstundas un ierobežojumi izmantot ikgadējo atvaļinājumu – ir nopietni darbinieka tiesību pārkāpumi. Tie noteikti ir brīdinājuma signāli strādājošajiem vecākiem, ka konkrētā uzņēmuma darba vide ir ģimenēm nedraudzīga. 

Lai veiksmīgāk varētu apvienot darba un ģimenes dzīvi, vecāki vēlētos lielāku atsaucību no darba devēja ģimenēm nozīmīgos dzīves brīžos – brīvu darbadienu vai stundas, kad jāpiedalās pasākumos bērnudārzos, skolās, vai laiku, lai aizvestu bērnu pie ārsta. Šādu iespēju darba devēji dod gandrīz pusei jeb 49 procentiem aptaujāto vecāku. 

«Darba likums noteic, ka darbiniekam ir tiesības atstāt darbavietu arī darba laikā, vienojoties ar darba devēju, piemēram, lai bērnu līdz 18 gadu vecumam aizvestu pie ārsta vai grūtniecei ir tiesības doties uz veselības pārbaudi, ja to nav iespējams veikt ārpus darba laika. Tomēr darba devējam nav pienākums dot brīvas dienas vai darba stundas privāto lietu nokārtošanai ārpus likumdošanā noteiktajam. Tādēļ tā ir pozitīva tendence, ka teju puse darba devēju izprot sava kolektīva vajadzības un dod iespēju saspringtajā darba dienā ieplānot papildu laiku bērniem un ģimenei – tas ir jautājums par uzņēmuma kultūru un attieksmi pret padotajiem,» uzsvēris LBAS jurists, konsultants darba tiesisko attiecību jautājumos Kaspars Rācenājs.

Strādājošie vecāki pozitīvi novērtē darba devēju rūpes par kolektīva ģimenēm – 20 procenti vecāku atzīst, ka bērni un citi ģimenes locekļi var apmeklēt to darbavietas, 17 procentiem darbinieku tiek piedāvāts elastīgs darba laiks, piemēram, iespējas strādāt no mājām vai īsās darba dienas. 19 procenti darba devēju sveic darbiniekus ar bērna piedzimšanu – piešķir naudas pabalstu vai īpašu dāvanu, bet pasākumi darbinieku bērniem un ģimenēm tiek rīkoti 15 procentos darbavietu. 

Lai stāstītu par darba devēju un darbinieku iespējām padarīt ikdienu ģimenei draudzīgu, «Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm» jūnijā rīko informatīvu akciju «Darbā bērni». Akcijas laikā tiek meklētas atbildes uz jautājumiem, kā veidot karjeru, lai darbs nav šķērslis ģimenes laimei, kā laimīgs darbinieks var kļūt par panākumu atslēgu savam darba devējiem un kā darba kultūru var uzlabot mērķtiecīga valsts politika. 

«Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm» sadarbībā ar portālu draugiem.lv maijā veiktajā aptaujā «Par ģimenei draudzīgu darba kultūru Latvijā» piedalījās 1018 respondenti (609 sievietes un 409 vīrieši). 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas