Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Straujuma: Pedagogu streiks problēmu neatrisinās, tāpēc jāturpina strādāt pie jaunā algas modeļa

Izskatot Valsts izglītības informācijas sistēmā pieejamos datus, atklāts, ka atsevišķi pedagogi vairākās skolās vienas nedēļas laikā strādājuši 70-100 stundas, kas vairāk nekā divas reizes pārsniedz noteikto 40 stundu darba nedēļu. Ministrijā skaidroja, ka šāda situācija varēja rasties, vienlaicīgi atrodoties vairākos amatos, kā rezultātā "darba stundas saplusojas". 

Ja persona nedēļas laikā strādā 100 stundas, tas nozīmē, ka dienas laikā cilvēkam darbā jāpavada 20 stundas, informē ziņu aģentūra LETA. Šāda situācija konstatēta vairākās pašvaldībās.

Lai noteiktu, kā šāda situācija veidojusies, ministrija veiks pārbaudi, noskaidrojot, vai informācijas sistēmā tika nekorekti ievadīti dati, vai arī tiešām atsevišķi pedagogi šādā veidā apvieno vairākus amatus, par to saņemot arī attiecīgu darba samaksu.

Ar pedagogu darba samaksas jauno modeli IZM iecerējusi cīnīties ar pedagogu pārstrādāšanos. Modelis paredz ieviest 36 stundu darba nedēļu, kurā tiks iekļauti visi pedagoga veiktie pienākumi.

Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA) jauno pedagogu algu modeli gan sauc par brāķi, un pastāv iespēja, ka novembrī tiks rīkots streiks, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja LIZDA priekšsēdētāja Inga Vanaga.

Vanaga atzina, ka jauno modeli par brāķi sauc ne tikai LIZDA, bet arī citi sociālie partneri un pašvaldības, kuru viedoklis tika uzklausīts strādājot Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (V) darba grupā.

"Mēs un citas iesaistītās puses esam darījušas visu ko spējuši, bet pagaidām izskatās, ka ir notikusi laika novilcināšana, lai pieņemtu valsts budžetu. LIZDA trešdien, 21.oktobrī, notiks padomes sēde, kurā tiks lemts par pozīciju jautājumā, kas saistīts ar streika rīkošanu," sacīja Vanaga.

Tikmēr Ministru prezidente Laimdota Straujuma uzskata, ka LIZDA vēlme rīkot streiku problēmas neatrisinās, tāpēc esot jāturpina strādāt pie jaunā pedagogu algas modeļa, lai apmierinātu visas iesaistīto pušu intereses.

Straujuma šorīt intervijā LTV raidījumam "Rīta Panorāma" atzina, ka jaunajā pedagogu algas modelī ir pietiekami daudz labu elementu, bet tajā arvien ir nepieciešamas korekcijas. Tāpēc pēc premjeres domām streika rīkošana problēmas neatrisinās un ir jāturpina strādāt.

Ņemot vērā atšķirības veiktajos aprēķinos par pedagogu darba samaksas jaunā modeļa ietekmi uz izglītības darbinieku algām un darba slodzi, Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) un LIZDA vienojās līdz nākamajai pedagogu streika izlīgšanas komisijas sēdei precizēt savus aprēķinus.

LIZDA no IZM sagaida pamatojumu, kāpēc nav iespējams nodrošināt atalgojumu, piemēram, pirmsskolas izglītības pedagogiem, to padarot līdzvērtīgu citu pedagogu algām. Tāpat LIZDA aprēķini nesaskan jautājumā par pedagogu noslodzi saskaņā ar jaunajā modelī iekļauto regulējumu.

LIZDA veiktie aprēķini liecina, ka gadījumā, ja pedagogu atalgojuma modelis tiks ieviests esošajā redakcijā, tad 56% skolu skolotāju jutīs algu samazinājumu.

Salīdzinot ar pašreizējo modeli "Nauda seko skolēnam", no 651 vispārējās izglītības skolas algu apjoma samazinājumu izjustu 370 skolu pedagogi.

Arodbiedrības aprēķini liecina, ka skolotāju algas vidēji varētu sarukt no pavisam nelielas summas - 0,80 eiro - līdz pat 354 eiro. Lielākos zaudējumus varētu piedzīvot Cēsu pašvaldības skolu skolotāji, kuru zaudējumu amplitūda svārstās no 17 līdz minētajiem 354 eiro.

Foto: CVK un Dienas Bizness

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas