Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tirgotāji: Mazajiem veikalniekiem minimālās algas palielināšana liks celt preču cenas par 10%

Latvijas mazajiem veikalniekiem minimālās algas palielināšana no nākamā gada būtiski sadārdzinās izmaksas un liks celt preču cenas par 10%, aģentūrai BNS norādīja Latvijas Tirgotāju asociācijas (LTA) prezidents Henriks Danusēvičs.

No nākamā gada palielinās minimālo algu, un pirmajā mirklī šī ziņa šķiet tikai pozitīva, jo valdības deklarācijā noteiktais mērķis ir mazināt ienākumu nevienlīdzību Latvijā un arī palielināt cīņu ar ēnu ekonomiku. Tomēr kas notiks reālajā dzīvē ar šo faktu, ka ciparos minimālā alga palielinās par 40 eiro? LTA tomēr ir spiesta konstatēt, ka valdības izrādītās rūpes par iedzīvotāju maznodrošinātajiem slāņiem vairāk gan ir šķietamas, atzina Danusēvičs.

Viņš norādīja, ka atšķirību izlīdzināšana notiek nevis uz nodokļu samazināšanas vai optimizācijas rēķina darbiniekiem, bet gan palielinot darbaspēka izmaksas mazajiem uzņēmumiem. Minimālo algu var palielināt, tikai saistot to ar neapliekamā minimuma paaugstināšanu, nemainot nodokļu slogu mazākajai algai, uzskata LTA.

Asociācijā informēja, ka 2014.gadā darba devējam viens strādājošais ar minimālo algu izmaksā 395,49 eiro mēnesī, savukārt 2015.gadā tas būs jau 444,92 eiro. Tādējādi izmaksu pieaugums uz vienu strādājošo būs 49,43 eiro.
Tas nozīmē, ka mazajiem veikaliem jāpalielina piecenojums par 30% pret pašreizējo, jāsadārdzina preces un pakalpojumi par vismaz 10%, uzsvēra Danusēvičs. "Savukārt lielos tīklus tas neietekmē, jo algas vidējās un, tātad, nemainās, un tie "berzē rokas" priekā par mazo konkurentu iznīdēšanu. Visnegatīvāk izmaiņas ietekmēs tieši mazos reģionālos uzņēmumus, kas spiesti izdzīvošanas dēļ aprobežoties ar oficiāli noteikto minimālo algu saviem darbiniekiem. Mazumtirdzniecībā minimālo algu saņem 70% strādājošo un nebūt nevar apgalvot, ka visi viņi ir ēnu ekonomikas upuri vai atbalstītāji. Arī Valsts ieņēmumu dienesta ieskatā līdz ar minimālās algas paaugstināšanu būs apdraudēta mazo uzņēmumu pastāvēšana, klāstīja LTA prezidents.

Tādēļ LTA aicina iestāties par neapliekamā minimuma tuvināšanu un pielīdzināšanu minimālajai algai, ar to sekmējot mazo uzņēmumu izdzīvošanas iespējas un nodrošinot reālāku pielikumu pie algas zemu atalgotiem darba ņēmējiem. "Ja netiks piemērots kompensācijas mehānisms, tad valsts iznīcinās vairākus tūkstošus uzņēmumu, pasliktinās budžeta ieņēmumus, izskaužot darba vietas," norādīja Danusēvičs.

Jau vēstīts, ka nākamgad minimālā alga tiks palielināta no 320 eiro līdz 360 eiro, bet 2016.gadā - ieviest progresīvu neapliekamo minimumu.

LTA ir dibināta 1994.gadā, un pašlaik tajā brīvprātīgi apvienojušies vairāk nekā 600 uzņēmēju. 

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas