Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tuvi un tāli kaimiņi – Auru pagasts

Ar novada cienīgu iedzīvotāju skaitu

Ikdiena katram paiet savos darbos, nereti daudz neiedziļinoties, kā veicas radiem, draugiem un kaimiņiem. Tas attiecas ne tikai uz katru atsevišķu mājsaimniecību, bet arī uz lielākiem mērogiem. Tomēr kuram gan nepatīk pa mazu spraudziņu žogā palūrēt, ko dara kaimiņš. Arī «Ziņas» nolēma paskatīties, kas notiek tuvākos un tālākos kaimiņu pagastos un novados. Šoreiz viesojāmies Dobeles novada Auru pagastā.

Auru pagasts robežojas ar Dobeles pilsētu, Krimūnu, Penkules, Naudītes, Annenieku un Dobeles pagastu un Tērvetes novadu. «Mums ir lielākais pagasts Dobeles novadā,» stāsta pagasta pārvaldes vadītājs Jānis Ozoliņš. Viņš Auros strādā kopš reģionālās reformas 2009. gadā.

Mantojumā no padomju gadiem – Gardene

Auru pagastā ir trīs izteikti lielāki ciemi – Auri, Ķirpēni un Gardene. Tieši Gardene ir lielākais rūpju bērns, jo tajā kopš padomju laikiem saglabājušās daudzdzīvokļu mājas, kas tagad ir teju vai kritiskā stāvoklī, stāsta J.Ozoliņš. 

Gardene izvietojusies Bērzes labajā krastā gar autoceļu P97, 12 kilometru no pagasta centra Auriem. Apdzīvotā vieta radusies pēckara gados kā padomju armijas kara pilsētiņa, kurā bāzējās 24. tanku mācību divīzija. Divīzijā ietilpa 177. tanku pulks, 193. tanku mācību pulks un 84. atsevišķais sakaru mācību bataljons. Tagadējais Gardenes ciems ir bijusī virsnieku un kontrakta speciālistu pilsētiņa. Dienvidos no šosejas P97 atradās divīzijas kazarmas, materiālā bāze un tanku poligons. Karaspēka daļa mūsdienās daļēji nojaukta, daļēji izmantota kā ražošanas telpas. Poligona ierīkota Gardenes bīstamo atkritumu izgāztuve. 

Lai gan Auru pagastā reģistrē­ti vairāk nekā 3000 iedzīvotāju, J.Ozoliņš atzīst, ka, visticamāk, to tomēr ir mazāk. «To jūt, veicot dažādus darbus, kad vajag kādu apstiprinājumu, piemēram, par daudzdzīvokļu mājas dzīvokļa iedzīvotāju. Tad izrādās, ka tajā neviens nedzīvo, lai gan ir deklarētie.» To labi var manīt, ja vēlas veikt remontus daudzstāvu mājās, tad nav iespējams noorganizēt, lai ar līdzmaksājumu piedalās visi iedzīvotāji, jo tie, kas tikai deklarēti, nav gatavi iesaistīties. Tiesa gan, to nevēloties arī daži namā dzīvojošie. 

«Īpaši vecākiem cilvēkiem grūti saprast, ka šīs daudzdzīvokļu mājas vairs nav pašvaldības īpašums un katram jāatvēl kādi līdzekļi, lai kopīgi, piemēram, saremontētu jumtu,» skaidro pārvaldes vadītājs. Viņš stāsta, ka daudzdzīvokļu mājās ir ļoti sarežģīti panākt vienošanos. «Tam, kas mīt trešajā stāvā nav nekādas daļas, ka ārdurvis jānomaina, bet pirmā stāva iedzīvotājiem pilnīgi vienalga, ka trešajā tek jumts. Nemitīgi jāpārliecina, ka labums būs visiem iedzīvotājiem, ja māja tiks uzturēta kārtībā.»

Daudz iedzīvotāju – vairāk rūpju

Tā kā pagasta teritorijā dzīvo tik daudz iedzīvotāju kā dažā labā mazākā novadā, arī to, kuriem jāpalīdz ir vairāk. Pārvaldes vadītājs atzīst, ka Auru pagastā dažādos pabalstos izmaksā gandrīz tikpat līdzekļu kā pārējos Dobeles novada pagastos kopā. Gan tādēļ, ka pagasts ir ļoti liels, gan tādēļ, ka tieši tajā ietilpst problemātiskā Gardenes teritorija. 

Visu rakstu lasiet otrdienas, 19. augusta, «Zemgales Ziņās». Foto: Agnese Leiburga

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas