Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Valsts kontrole: VM politika kompensējamo medikamentu jomā nav īstenota sabiedrības interesēs; pacienti pārmaksā

Veselības ministrijas (VM) politika kompensējamo medikamentu jomā nav īstenota sabiedrības interesēs, jo pēdējo gadu laikā būtiski palielinājušās pacientu piemaksas, tā revīzijā secinājusi Valsts kontrole.

Konstatēts, ka 2011.gadā pacienti papildus piemaksājuši 13,2 miljonus eiro vai vidēji 4,04 eiro par recepti, 2012.gadā - 15,5 miljonus eiro vai 4,44 eiro par recepti, bet pērn pirmajā pusgadā jau 10,3 miljonus eiro vai 5,31 eiro par recepti. Turklāt piemaksu palielināšanās notikusi laikā, kad kompensējamo medikamentu cenai bijusi tendence samazināties, norāda Valsts kontrole.

Lielākā problēma, kas arī izraisa pacientu piemaksu palielināšanos, ir sadarbības trūkums starp visām procesā iesaistītajām pusēm, secinājuši eksperti. VM kā normatīvo aktu izstrādātāja un politikas veidotāja neesot panākusi, ka ārsti izraksta pacientam piemērotākos un vienlaikus finansiāli pieejamākos medikamentus. Bieži pacientiem tiekot izrakstīts nevis zāļu vispārīgais nosaukums, bet konkrēts medikaments. Šādā gadījumā aptiekā jāpiemaksā ne tikai 50% vai 25% no summas - izņemot 100% kompensētos medikamentus -, bet arī starpība starp ārsta izrakstītā un references medikamenta jeb konkrētajā zāļu grupā lētākā medikamenta cenu. Revīzijā secināts, ka šī piemaksa veido vidēji 23% no kopējām medikamentu izmaksām.

Valsts kontrole uzskata, ka ir iespējams samazināt pacienta piemaksas, netērējot papildu budžeta līdzekļus. Galvenais esot rosināt ārstus izrakstīt piemērotāko medikamentu, sekot līdzi izmaiņām kompensējamo zāļu sarakstā, kā arī izglītot pacientus.

Diemžēl VM rīkotās sociālās kampaņas "Ārstējies nepārmaksājot!", kuru mērķis bija informēt pacientu par iespēju iegādāties kompensējamos medikamentus nepārmaksājot, nav sasniegušas gaidīto efektu, secinājusi Valsts kontrole. Daudzos gadījumos pacientiem nav bijis iespējams iegādāties lētākās ārsta izrakstītā stipruma un iepakojuma lieluma attiecīgā vispārīgā nosaukuma zāles arī tāpēc, ka nav bijis noteikts references medikaments un nodrošināta tā pieejamība.

Valsts kontrole norāda arī uz nepilnībām Nacionālā veselības dienesta (NVD) darbībā, lemjot par zāļu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā, jo konstatēti gadījumi, kad lēmuma pieņemšana ieilgusi līdz 780 dienām noteikto 180 dienu vietā. VM jāpanāk iesaistīto institūciju ātrāka un efektīvāka rīcība kompensējamo medikamentu pieejamības nodrošināšanā - jārada sistēma, kas raiti noskaidrotu references medikamenta pieejamību un tā neesamības gadījumā to svītrotu no saraksta, operatīvi nosakot nākamo references medikamentu, lai pacients varētu iegādāties medikamentu, par to nepiemaksājot, uzsver revīzijas veicēji.

Revīzija tika veikta VM, NVD un Veselības inspekcijā par laika posmu no 2011.gada 1.janvāra līdz 2013.gada 31.martam.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas