Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vētra un lietus ražai nodarījuši tikai lokālus postījumus

Pēc Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) ekspertu novērojumiem, sliktie laika apstākļi ziemāju sējumiem būtisku kaitējumu nav nodarījuši. Vētra un lietus nodarījuši tikai lokālus postījumus atsevišķos laukos Zemgalē, Vidzemē un Kurzemē, Latgalē postījumu faktiski nav. 

Aizvadītājā nedēļā sākta ziemas rapša un kviešu ražas kulšana, ko šonedēļ nācies pārtraukt slikto laika apstākļu dēļ. LLKC augkopības ekspertu vērtējumā šogad ziemāju ražu kopumā ietekmējis karstais laiks – nepietiekamā mitruma dēļ graudi ir sīkāki, toties graudu kvalitāte vērtējama kā laba. Vasarājiem, kas pašlaik ir briešanas stadijā, lietus un vējš nodara lielāku kaitējumu – tie vietām Zemgalē, Kurzemē un Vidzemē sagūluši veldrē.

LLKC atgādina, ka, ievērojot pareizu agrotehniku, ziemas kviešu raža Latvijā ir vidēji piecas līdz sešas tonnas no hektāra. LLKC jau iepriekš prognozēja, ka šogad vēlā pavasara dēļ graudu kopraža būs vidēji laba, bet aptuveni par trešdaļu mazāka nekā pērn, kad Latvijā fiksēja graudu rekordražu.

Jāuzsver, ka karstums ietekmējis pamatā ziemāju graudu apjomu. Vasarājiem turpinās graudu veidošanās, līdz ar to, ja mitrums būs pietiekams, vasaras kviešu un miežu graudu apjoms būs pietiekams un ražas apjoms – atbilstošs prognozētajam, vidēji 3,1 tonna no hektāra, ar nosacījumu, ka precīzi ievērota agrotehnika un sējumi stiprā vēja dēļ nav sagūluši veldrē. 

Aizvadītajā nedēļā sākta arī rapša kulšana. Arī tā ražu šogad ietekmējis karstais pavasaris un laukos, kur tiek ievērota pareiza agrotehnika, būs vidēji trīs tonnas no hektāra ierasto 4 – 4,5 tonnu vietā. Rapsis pavasarī karstā laika dēļ nespēja pietiekami sazaroties, tādēļ arī pākšu ir mazāk, skaidro LLKC.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas