Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Virza skatīšanai likumprojektu par ūdenssaimniecības nozares sakārtošanu

Ministru kabineta komiteja šodien nolēma virzīt izskatīšanai valdībā likumprojektu "Ūdenssaimniecības pakalpojumu likums", kura mērķis ir sakārtot ūdenssaimniecības nozari Latvijā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) norāda, ka Latvijā pašlaik nav noteiktu vienotu prasību un nosacījumu ūdenssaimniecības pakalpojumu sniegšanai un lietošanai.

VARAM likumprojektu izstrādājusi, lai sekmētu kvalitatīvu un vides prasībām atbilstošu ūdenssaimniecības pakalpojumu pieejamību un lai lietotājiem nodrošinātu nepārtrauktus un drošus pakalpojumus. Būtiska šajā ziņā ir arī vides aizsardzības un dabas resursu ilgtspējīgas izmantošanas līdzsvarošana ar sabiedrības ekonomiskajām interesēm.

Piesaistot Eiropas Savienības fondu līdzekļus, daudzas pašvaldības aktīvi būvē ūdenssaimniecības sistēmas. Taču ir redzams, ka pastāv reāla problēma ar pieslēgumiem pašvaldību izbūvētajiem vai renovētajiem ūdensvadu un kanalizācijas tīkliem, kas ir saistīts ar ekonomisko krīzi, pārāk optimistiskiem plāniem, iedzīvotāju zemo maksātspēju un migrāciju uz citām valstīm pēdējo gadu laikā. Ja netiks sakārtots tiesiskais regulējums attiecībā uz pasākumiem pieslēgumu veicināšanai un īstenošanai, netiks arī nodrošināta dzeramā ūdens kvalitātes un notekūdeņu savākšanas un attīrīšanas atbilstība normatīvo aktu prasībām, norāda ministrija.

Lai veicinātu pieslēgumu palielināšanu pie centralizētām kanalizācijas un ūdensapgādes sistēmām, sagatavotais likumprojekts paredz netiešos stimulus iedzīvotāju pieslēgumu veidošanai, piemēram, vienošanās ar pakalpojuma sniedzēju, ka pieslēgumu var apmaksāt pa daļām. Pašvaldības dome varēs lemt par finansējuma piešķiršanu šo darbu daļējai apmaksai no pašvaldības budžeta.

Likumprojektā arī ir iekļauts tiesiskais regulējums, kas nosaka sniegto ūdenssaimniecības pakalpojumu uzskaites kārtību un norēķinu kārtību par saņemtajiem pakalpojumiem. Tāds nepieciešams, jo gan esošie, gan jaunie pakalpojumu lietotāji var norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, neizmantojot skaitītājus. Norēķini šādos gadījumos notiek pēc atšķirīgām patēriņa normām un bieži neatbilst faktiskajam ūdens patēriņam. Tas būtiski palielina ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēja uzskaitītos ūdens zudumus tīklos un ar tiem saistītos izdevumus, kas tiek iekļauti tarifos, radot nevienlīdzīgu attieksmi pret lietotājiem.

Likumprojekts noteiks arī ūdenssaimniecības pakalpojumu regulēšanas vispārīgo kārtību, valsts un pašvaldību kompetenci ūdenssaimniecības pakalpojumu regulēšanā, kā arī ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēja un lietotāja pienākumus un tiesības pakalpojumu sniegšanā un lietošanā.

Ar likumu ir noteikts, ka vietējā pašvaldība uzrauga tādu ūdenssaimniecības pakalpojumu sniedzēju sniegtos ūdenssaimniecības pakalpojumus, kuru apjoms ikvienā veidā nepārsniedz 100 000 kubikmetru gadā un nosaka maksu par sniegtajiem sabiedriskajiem ūdenssaimniecības pakalpojumiem.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas