Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Ziemāju sējumi cietuši visā Latvijā, smagākā situācija Zemgalē, kur daudzviet jāpārsēj visi lauki

Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) veiktais ziemāju stāvokļa pārskats Latvijā liecina, ka vissliktākā situācija ir Zemgalē, kur nāksies pārsēt līdz pat 80 procentiem no graudaugu sējumiem. Citos Latvijas reģionos ziemāji skarti mazāk, taču kailsala ietekmi uz saimniekošanu izjutīs teju katrs graudu audzētājs, ziņo LLKC pārstāve Iveta Tomsone.

LLKC Augkopības nodaļas vadītājs Oskars Balodis: «Šis ir kārtējais gads, kad piedzīvojam netipiskus laika apstākļus, kas šogad augkopjiem nes salīdzinoši lielus zaudējumus – viena hektāra pārsēšanas izmaksas ir apmēram 100 eiro uz hektāru atkarībā no sēklas cenas. Taču saimnieciskie zaudēji ir lielāki, ņemot vērā jau rudenī veiktos ieguldījumus. Mēs redzam, ka Zemgalē izsalušas pat ziemcietīgās kviešu šķirnes, bet pārējā Latvijā situācija ir labāka tajos laukos, kurus saimnieki iesēja salīdzinoši vēlu un izvēlējās mūsu klimatiskiem apstākļiem piemērotākas šķirnes, kas gan ir mazāk ražīgas.»

Marta otrajā pusē veiktā ziemāju stāvokļa apskate liecina, ka no kopumā ar ziemas rapšiem apsētajiem apmēram 60 000 hektāru kailsala dēļ izsaluši vairāk nekā 40 000 hektāru jeb 70 līdz pat 80 procenti no sējumiem. Vissliktākā situācija ir Zemgalē, kur, pēc LLKC ekspertu vērojumiem, atsevišķās saimniecībās pārsēt nāksies pat visus ziemas rapšu sējumus. Latvijā kopumā salīdzinoši labā stāvoklī ir tikai apmēram desmitā daļa no rapšu sējumiem.

 Sliktā stāvoklī ir arī ziemas kviešu sējumi – no 260 000 hektāriem izsaluši vairāk nekā 156 000 jeb 60 līdz 70 procenti. Lielākie postījumi ir Zemgalē, kur salīdzinoši labā stāvoklī ir tikai 10 procenti sējumu. Citos reģionos ziemas kviešu sējumu izdzīvojuši labāk.

Ziemas mieži iesēti apmēram 3000 hektāru un no tiem izsaluši 70 procenti jeb apmēram 2100 hektāru.

Vērtējot ziemāju stāvokli Latvijas reģionos, LLKC eksperti secina, ka nosacīti labāk tie pārziemojuši Kurzemē, mazāk postījumu ir arī Latgalē, savukārt Vidzemē situāciju vērtē kā normālu, jo tur tradicionāli ir bargāki ziemošanas apstākļi un daļa ziemāju tiek pārsēti ik gadu.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas