Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Bakteriālās iedegas atrastas Glūdas pagastā

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) līdz šim veicis 679 paraugu testus, pārbaudot, vai rožu dzimtas augus (galvenokārt ābelēm) arī šogad nav skārusi bīstamā karantīnas slimība bakteriālās iedegas. No tiem viens paraugs bijis pozitīvs - infekcija konstatēta paraugā no Glūdas pagasta, pērnā gada perēkļa buferzonā, mazdārziņā.

Tajā tiks piemēroti tādi paši fitosanitārie pasākumi kā pagājušajā gadā - inficētie saimniekaugi un iespējami saslimušie 10 metru rādiusā ap kaites skartajiem kokiem tiks iznīcināti. Kā «Ziņas» informē VAAD sabiedrisko attiecību speciāliste Ilona Krastiņa, VAAD eksperti gan komercdārzos, gan piemājas dārzos veic pastiprinātu monitoringu, lai noteiktu augiem bīstamās karantīnas slimības bakteriālo iedegu (Ervinia amylovora) izplatību un pērn piemēroto fitosanitāro pasākumu efektivitāti.Patlaban VAAD inspektori uz Nacionālo fitosanitāro laboratoriju ir nosūtījuši 1218 paraugus. No tiem 1058 noņemti Dobelē Latvijas Valsts augļkopības institūtā un Pūres dārzkopības izmēģinājumu stacijā. Šajā vietās ņemti paraugi uz slimības latento (slēpto) formu genofonda stādījumos. 160 paraugi ir noņemti komercdārzos un piemājas dārzos, kur VAAD inspektori, veicot monitoringu, novērojuši infekcijas vizuālos simptomus. «Par pērn piemēroto fitosanitāro pasākumu efektivitāti būs iespējams spriest rudenī, kad tiks pabeigts visaptverošs monitorings,» skaidro I.Krastiņa. VAAD turpina veikt uzraudzības pasākumus.VAAD direktors Ringolds Arnītis situāciju vērtē kā apmierinošu, jo gan pērn savlaicīgi veiktie fitosanitārie pasākumi, gan šā brīža laika apstākļi neveicina slimības izplatību.VAAD veic visus iespējamos fitosanitāros pasākumus un pastiprināti uzrauga situāciju, tāpēc slimības turpmākā izplatība lielā mērā būs atkarīga no tādiem faktoriem, ko cilvēks nespēj ietekmēt, piemēram, gaisa temperatūras, mitruma, vēja.VAAD aicina iedzīvotājus sadarboties un ziņot, ja augiem ir novērotas slimības pazīmes, lai savlaicīgi konstatētu perēkļus un veiktu ierobežojošos pasākumus.Slimības aprakstu ar attēliem iespējams saņemt VAAD Zemgales reģionālajā nodaļā (tālrunis 63022541), kā arī VAAD interneta mājas lapā www.vaad.gov.lv sadaļā «Augu karantīna».

Pievieno komentāru

Jelgavas novadā