Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dobelē konstatē plūmju virālās bakas

Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD), veicot fitosanitārās pārbaudes augļu dārzos, konstatējis bīstamo augu karantīnas organismu plūmju virālās bakas. Infekcija konstatēta nelielos ražojošajos dārzos Balvu (0,5 hektāru dārzs), Dobeles un Aizkraukles (ap 0,1 hektāram) rajonos.

Kā «Ziņas» informē VAAD sabiedrisko attiecību speciāliste Ilona Krastiņa - lai novērstu infekcijas izplatīšanās risku un veiktu visus nepieciešamos pasākumus, lai tā neieviestos Latvijā, VAAD pieņēmis lēmumu par inficēto augu iznīcināšanu. Tiks likvidēti arī tie koki, kas atrodas ar inficētajiem tiešā tuvumā - saskaras to vainagi. Kopumā visos dārzos tiks uzdots iznīcināt ap 15 kokiem. Tiks veikta arī augu apstrāde pret izplatību veicinošiem vektoriem - laputīm, kā arī iznīcināto saimniekaugu atvases tiks apstrādās ar herbicīdu, ķīmisku augu iznīcināšanas līdzekli.Trešdien notikušajā sanāksmē VAAD informējis par infekcijas konstatēšanu Latvijas augļkopju asociācijas, Latvijas Valsts augļkopības institūta, Pūres dārzkopības un pētniecības centra un Stādu audzētāju biedrības pārstāvjus, kuri VAAD noteiktos fitosanitāros pasākumus novērtēja kā optimālākos infekcijas apkarošanai. Infekcijas skartie koki aiziet bojā, un vienīgais veids, kā apkarot vīrusu, ir inficēto koku iznīcināšana. Līdzīgi pasākumi tiek piemēroti arī citās valstīs, kurās tika konstatēta šī infekcija, tostarp Lietuvā. Kopš šī organisma konstatēšanas Lietuvā Latvijā tiek veiktas pārbaudes pie mums izaudzētajiem un ievestajiem augiem, bet līdz šim tas mūsu valstī netika konstatēts. Šobrīd VAAD pārbaudes uz šo vīrusu vairs neveiks, jo paraugi infekcijas atklāšanai ir jāņem jūnijā, taču nākamajā sezonā pārbaužu skaits tiks palielināts.Viens no galvenajiem veidiem, kā pasargāt savu dārzu no augiem bīstamām infekcijām, ir stādīt tikai pārbaudītu stādāmo materiālu, kuram ir augu pase. Šis dokuments nodrošina, ka stādaudzētava ir reģistrēta VAAD, augiem veikta fitosanitārā kontrole, noņemti paraugi slēptās infekcijas atklāšanai, stādi ir pārbaudīti veģetācijas periodā un pirms izplatīšanas. Lai nepieļautu dažādu infekciju izplatību, dārzs ir jākopj un jāierobežo slimību pārnēsātāji - kaitēkļi. Optimālākais profilaktiskais pasākums pret plūmju virālajām bakām ir laputu iznīcināšana, jo pārsvarā tās pārnēsā infekciju. Bakas galvenokārt inficē Prunus ģints augus: aprikozes, persikus, plūmju šķirnes. Infekcijas galvenais un nozīmīgākais izplatīšanās ceļš ir inficētā pavairošanas materiāla (potcelmu un potzaru) izmantošana, savukārt augu starpā infekciju pārnēsā laputis. Infekcijas simptomi ir ļoti dažādi, tie ir atkarīgi no saimniekauga sugas, šķirnes un inficētās auga daļas, kā arī no vides faktoriem. Simptomi uz lapām vislabāk ir novērojami pavasarī lapu dzīslu hlorozes, hlorotisko gredzenveida plankumu veidā. Bakas rada lielus ekonomiskos zaudējumus augļkoku audzētājiem centrālajā un Austrumeiropā. Infekcija var ievērojami samazina ražu (līdz pat 100 procentiem) un būtiski pazemina augļu kvalitāti.

Pievieno komentāru

Jelgavas novadā