Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kartupeļu audzētāji izmaiņām nav gatavi

Lai efektīvāk ierobežotu bīstamo karantīnas slimību - kartupeļu gaišo gredzenpuvi -, sākot ar 2009.gada 1.janvāri tupeņu audzētājiem katru gadu būs jāatjauno sēklas materiāls ar sertificētiem sēklas kartupeļiem 25 procentu apmērā no apstādāmās platības.

To paredz Ministru kabineta (MK) noteikumi «Kartupeļu gaišās gredzenpuves apkarošanas un izplatības ierobežošanas kārtība».Valsts augu aizsardzības dienesta Augu karantīnas departamenta Fitosanitārijas attīstības daļas vecākā inspektore Līga Kviese skaidro - kartupeļu gaišā gredzenpuve ir viena no bīstamākajām šo laukaugu slimībām, kas var samazināt tupeņu ražu pat līdz 50 procentiem un būtiski ietekmē tās kvalitāti. Patlaban kaites ierobežošanu paredz «Augu karantīnas noteikumi» un «Kartupeļu gaišās gredzenpuves apkarošanas un izplatības ierobežošanas kārtība». Savukārt kartupeļu sēklaudzēšanu un sēklas kartupeļu tirdzniecību reglamentē 2003.gada 12.augusta MK noteikumi «Kartupeļu sēklaudzēšanas un sēklas kartupeļu tirdzniecības noteikumi».«Pašreiz saimniecības galvenokārt izmanto nesertificētu kartupeļu sēklas materiālu, kas nav pārbaudīts uz karantīnas organismu klātbūtni,» saka L.Kviese.Patlaban prasība izmantot sertificētu sēklas materiālu ir tikai tām saimniecībām, kurās atklāta gaišā gredzenpuve. Audzētājam būs arī obligāti jāglabā dokumenti, kas apliecina sertificētu sēklas kartupeļu iegādi. Ja saimniecībā laboratoriskajās analīzēs konstatē gredzenpuvi, noteikumi arī paredz ierobežojumus inficēto bumbuļu realizācijai, lai novērstu risku, ka šie kartupeļi tiek stādīti jaunas ražas ieguvei. Ar uzņēmuma piekrišanu inficēto ražu atļauts realizēt pārstrādes uzņēmumam, kam ir piemērotas atkritumu iznīcināšanas vietas. Slimos kartupeļus drīkst izbarot arī lopiem, pirms tam veicot termisko apstrādi, kas iznīcina kaitīgo organismu.Kā iepriekš minēto nosacījumu vērtē lauksaimnieki, lasiet otrdienas, 5.augusta, «Zemgales Ziņās».

Pievieno komentāru

Jelgavas novadā