Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauki gaida piebarošanu

Pašlaik svarīgākais darbs, ko zemnieki nedrīkst nokavēt, ir ziemāju piebarošana. Augu aizsargi skaidro, ka kviešu un rapša laukos var izveidoties kritiska situācija, jo siltās ziemas dēļ augi stipri novājējuši.

«Rudenī uzmetušās slimības ir labi pārziemojušas, arī kaitēkļi nav izsaluši,» skaidro Valsts Augu aizsardzības dienesta Zemgales reģionālās nodaļas inspektors Jānis Miglāns. Tas nozīmē, ka pietiekami siltos un mitros apstākļos kaitnieki varētu sākt strauji izplatīties.Iztērēti cukuriTaču nozīmīgāks faktors ziemāju attīstībai ir barības vielu daudzums augos. Ja rudenī, kad tie saceroja, cukura līmenis bija ap 20 procentiem, siltā ziema nav ļāvusi kviešiem un rapsim «kārtīgi norūdīties un iemigt». Tiem atsevišķos periodos turpinājusies veģetācija, un rudenī fotosintēzes procesā uzkrātie cukuri nevis glabājušies, bet tērēti. Vietas, kur ziemājus skārusi novājināšanās problēma, var atpazīt pēc strauji nodzeltējošiem pleķiem laukos. Pašlaik lielākoties tie ir koši zaļi, bet, laikus nepiebaroti, tie var sākt nīkuļot. «Pietiktu ar mīnus sešu astoņu grādu salu, lai augi zaudētu izturību,» saka J.Miglāns.Var izcilāt saknesTā kā patlaban dienā ir pat plus 11 grādu silts, bet naktīs dažviet temperatūra noslīd zem nulles, sagaidāma augu sakņu izcilāšana. Sevišķi tas draud laukos, kur nav ievērota pareiza agrotehnika. Ja ziemāji sēti tūlīt pēc aparšanas, nevis nogaidot vairākas nedēļas, tie strauji saceroja, bet, nosēžoties augsnei, cerošanas mezgli palikuši virs zemes. Jau pašlaik šur tur laukos redzams, ka augi atmirst, jo sals izcilājis to vārās saknītes. Šis process apstāsies, tiklīdz ziemājiem izaugs jaunās saknītes. Taču tam nepieciešama piebarošana, ko grūti izdarīt slapjās augsnes dēļ. Būs kaites un kukaiņiAugu aizsargi jau prognozē, ka šosezon sagaidāma nopietna cīņa ar slimībām un kaitēkļiem, jo tie labi pārziemojuši.«Labvēlīgos laika apstākļos strauji izplatīsies kartupeļu lapgrauži un citi kukaiņi,» J.Miglāns skaidro, ka ziemā saglabājies liels kaitēkļu perēkļu skaits, bet iepriekšējā siltajā vasarā izveidojušās kādas «liekas paaudzes».Ja ziemāji iesēti par agru un tie labi sacerojuši, augiem varētu būt apgrūtināta elpošana. Savukārt, ja temperatūra strauji kritīsies, novārdzinātajiem ziemājiem šūnu atmiršanas procesā izdalīsies šūnsula, bet pa nelielajiem šūnu bojājumiem tajās labi iekļūs slimību ierosinātāji. Tādējādi var izplatīties gan sniega pelējums, gan citas postīgas kaites.Ja kādreiz par labāko mēslošanas laiku uzskatīja māllēpju ziedēšanas brīdi, pašlaik zemnieki gaida, kad augsne būs pietiekami mitra, lai piebarotu augus.

Pievieno komentāru

Jelgavas novadā