Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauksaimnieki cer uz labvēlīgiem laika apstākļiem labības kulšanas pabeigšanai

Lauksaimnieki cer uz labvēlīgiem laika apstākļiem labības kulšanas pabeigšanai, šorīt intervijā Latvijas Radio sacīja kooperatīva "Latraps" izpilddirektors Edgars Ruža. Nedēļas sākumā kļuva zināms, ka lielākie graudu iepircēji ierobežojuši graudu pieņemšanu, jo mitruma dēļ kaltes nespēj visus graudus izžāvēt.

Kā atzina Ruža, situācija mainās ļoti strauji un patlaban situāciju nevar vērtēt kā katastrofālu. Pēdējās dienās Zemgalē nav lijis un graudu mitruma saturs samazinājies, kas atvieglojis graudu nodošanu. Savukārt Vidzemē labība nogatavojas vēlāk un tieši šonedēļ gaidāmi galvenie kulšanas darbi.Pilnīgai labības nokulšanai nepieciešama vēl nedēļa, un lauksaimnieki cer, ka laika apstākļi būs labvēlīgi. Pretējā gadījumā kvieši var zaudēt savu kvalitāti vai atsevišķi lauki pat iet bojā.Ruža apstiprināja, ka šis varētu būt graudu ražas rekordgads - katrā graudu pieņemšanas punktā pieņemtās labības apjoms pieaudzis 1,5-1,6 reizes. Tik labvēlīgi gadi negadās bieži - reizi 10-20 gados, un neatmaksātos būtiski kāpināt graudu pieņemšanas jaudas."Šis ir tāds gads, kas jāizcieš, jāizstrādā, jātiek ar to galā," sacīja "Latraps" izpilddirektors, akcentējot, ka visi graudi tiks pieņemti.Viņš atzina, ka šogad labības cenas ir par 20% augstākas nekā pērn un par 50% augstākas nekā pāris gadus atpakaļ. Tas saistīts ar slikto ražu ASV, ne pārāk labām ziņām no Krievijas, Kazahstānas, atsevišķiem Eiropas reģioniem.Baltija ir viena no retajām saliņām, kur ir labas ražas, un šis ir gads, kad Latvijas zemnieki varētu "atsperties un nopelnīt vairāk", tostarp sedzot pagājušā gada zaudējumus.Lūgts komentēt, kā notikumi pasaules graudu tirgū ietekmēs maizes cenas, Ruža skaidroja, ka graudu īpatsvars maizes cenā ir neliels, daudz lielāka nozīme ir energoresursiem. Graudu cenu kāpums par 20% maizes cenu var ietekmēt par 2%, kas ir santīms, skaidroja lauksaimnieks.Kā ziņots, uz laiku tika slēgts graudu un rapšus pieņemšanas punkts Vārmē, graudus un rapsi pārtrauca pieņemt AS "Dobeles dzirnavnieks", mitros graudus nepieņēma AS "Saldus labība" un citi.Zemkopības ministrijas prognozes liecina, ka šogad graudu kopraža varētu sasniegt 1,8 miljonus tonnu.

Pievieno komentāru

Jelgavas novadā