Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pārsteidzošā vīnogu raža 4

Vairāk nekā 50 dažādu Latvijā augušu vīnogu šķirņu atrodamas tepat kaimiņos - kādā dārzā Tērvetes novada Kroņaucē. Tur iespējams nobaudīt izcilākās Latvijā audzētās vīnogas.

Tās apkopojis, stādījis un turpina pētīt agronoms Edgars Zihmanis. Izrādās, arī mūsu klimata apstākļos var izaudzēt tikpat gardus, lielus un skaistus sulīgos ķekarus, kādi atrodami izcilākajos Spānijas, Itālijas vai Francijas vīnogu laukos. Kroņauces vīnogu dārzā šogad tiek vākta pirmā raža. Saimnieks par kvalitāti ir gandarīts, apmeklētāji - patīkami pārsteigti. Sākās ar mazu spraudenītiInterese par dārzeņkopību un laukiem E.Zihmanim bijusi jau no bērnības. Izstudējis Jelgavā «agronomus», tālajos deviņdesmitajos gados viņš atguva senču īpašumu - Kroņauces vecās siltumnīcas - un sāka izmēģināt spēkus tomātu un gurķu audzēšanā.«Darīju vienu, bet saistīja kas cits. Mani vienmēr interesējušas vīnogas, bet Latvijā to audzēšana nav no populārākajām, turklāt daudziem mūsu klimata apstākļos augušās šķiet negaršīgas. Tas ir mīts. Visu nosaka šķirņu izvēle,» stāsta saimnieks un piebilst, ka sliktu ogu nav! Katra šķirne ik sezonu izpaužas citādi un labvēlīgos apstākļos var sevi parādīt no labākās puses. Pirms pieciem gadiem tomātus un gurķus Edgara lielajās stikla siltumnīcās nomainīja pirmie vīnogu spraudenīši.Viena no lielākajām kolekcijāmŠodien Edgara vīnogu dārzā baudāma viena no lielākajām vīnogu šķirņu kolekcijām Latvijā. Pirmā raža tiek vākta no aptuveni 60 dažādām šķirnēm no Krievijas, Ukrainas, Amerikas un Latvijas. Tās ir selekcionāru labākie veikumi, kas pārbaudīti vietējos audzēšanas apstākļos un šogad nesuši dāsnu ražu. Pirmais vīna koks Edgara kolekcijā bija 'Tērvetes zilā', kas nu jau ir 15 gadu vecs.«Ar šo arī sākās lielā aizraušanās. Stādiņu man uzdāvināja, un pat nosaukumu nezināju. Vēlāk to atšifrēt nespēja arī neviens Latvijas vīnogu selekcionārs un pazinējs, nosaucām to 'Tērvetes zilā'. Vīnogu mūžs ir ap 70 gadu, manējās ir tikai trīs gadu jaunas,» smej Edgars.Vēlāk spraudeņi vesti no Krievijas, Ukrainas un citām valstīm. Latvijas piemājas dārzos esam pieraduši redzēt vietējo selekcionāru veidotās šķirnes - 'Zilga', 'Liepājas dzintars', 'Tērvetes zilā' un citas, jo tām ir liela salizturība. Turklāt vairumam piemīt sīva garša un recekļaina struktūra, kas ne visiem tīk. Vai tiešām Latvijā nevar izaudzēt vīnogas, kādas lielveikalos ieved no Spānijas, Itālijas un citām siltajām zemēm un, kas ir dzidri sulīgas un saldas?«Var, un šis gads to pierādījis. Iegādājoties spraudeņus, ievēroju vairākus būtiskus faktorus....»Plašāk par vīnogu audzēšanas noslēpumiem lasiet otrdienas, 23.septembra, «Zemgales Ziņās».

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Edgars Zihmanis

Jau vairākus gadus atklātā laukā audzē vīnogas un iegūst ražu ne tikai mūsu kaimiņi igauņi, bet arī Somijā un Zviedrijā.
Latvija ir piemērota arī jaunajām šķirnēm, kuras ražo Vīnogu Dārzā. Ogas mūsu klimatiskajos apstākļos ir daudz garšīgākas un aromātiskākas! Ieskaties www.vinogudarzs.lv

pirms 11 gadiem, 2008.09.25 19:55

Normunds

Lasot par vīnogām Latvijā, nevaru nociesties nepieminējis, ka Latvija ir vistālākā vieta ziemeļu virzienā uz zemes lodes, kur aug vīnogas.

pirms 11 gadiem, 2008.09.24 06:08

bigmazi

ka tur piebrauk ,paest ? varu nopirk ja kas

pirms 11 gadiem, 2008.09.23 15:07

Andris Mileika

Kā sauc šo šķirni kura ir atēlota uz bildes?

pirms 6 gadiem, 2013.05.05 09:16

Jelgavas novadā