Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Sāk ienākties lauka zemenes 7

Šajās dienās Lubānas un Vidzemes tirgū Rīgā pirmo reizi parādījušās uz lauka gatavojušās vietējās zemenes. Saldās ogas pircējiem piedāvā mūsu rajona Sesavas pagasta zemnieku saimniecība «Salnāji», kur uz beigām iet 2000 kvadrātmetros segtajās platībās briedusī raža, bet nupat sārtojas pierobežā atklātajās platībās koptās zemenes.

Pirmās mūsu rajonā augušās zemenes rīdziniekiem «Salnāju» saimnieki piedāvāja jau maija otrajā sestdienā. Tās bija izaudzētas 2000 kvadrātmetros siltumnīcā.«Esam ieguldījuši ļoti daudz darba, lai jau maijā varētu piedāvāt pircējiem Latvijā audzētas zemenes. Viens kilograms lielu ogu maksā desmit latu, bet kilograms mazāku - piecus latus,» maija vidū stāstīja saimnieks Uldis Guļevskis.Pirmās ogas bija vēl dārgākas, sākumā uz tirgu vests vien 30 kilogramu dienā, bet apjoms pamazām audzis līdz 100 kilogramiem. Tagad, kad sāk ražot lauka zemenes, cenas krīt - lielas un skaistas maksā ap septiņiem astoņiem latiem kilogramā, mazākas - ap pieciem un lētāk.Sešpadsmit gadu laikā, kopš «Salnāju» ogas ripo uz Rīgas tirgiem, Guļevski ieguvuši pastāvīgus klientus. Kad nogatavojas pirmās, uzticīgākajām kundēm saimnieki pat piezvana un aicina pēc zemenēm. «Salnāju» saimniekiem Uldim un Ludmilai sirds sāp par ievesto zemeņu tirgotājiem - ārzemēs nolasītās ogas tiek piedāvātas kā vietējās, tādējādi konkurējot ar pašmāju audzētāju cenām. Taču vēl lielāku satraukumu zemniekos rada vecāku vieglprātība, importētās ogas dodot bērniem.«Atnāk uz tirgu pircējs un saka - kāda starpība, poļu vai Latvijas. Bet taču ir! Tās poļu zemeņu kastes pilnīgi smird pēc ķīmijas, slikta dūša paliek! Pārmiglotas!» saka Ludmila. Uldis tūdaļ piebilst, ka ievestās zemenes pēc novākšanas tiek apstrādātas ar konservantu, lai ilgāk saglabātos it kā svaigas.«Šogad sešpadsmito gadu tirgojam, bet nekad neviens nav atnācis un pajautājis, no kurienes ir ogas, ne arī lai parāda lauku!» sašutusi zemniece. Viņa ir gatava savējos izrādīt, bet šaubās, vai to izdarītu kāds kaimiņš tirgū, kas ogas ved no Polijas, bet pie kastītes pieliek zīmīti poļu valodā, ka zemenes augušas Latvijā...Vairāk par šo tēmu - otrdienas, 9.jūnija, «Zemgales Ziņās».

Pievieno komentāru

Komentāri 7

es

kaapeec tik nenormaala cena vieteejaam? Ja no Polijas atved,maksaa celja izdevumus un var arii tirgot stirpi leetaak,kaapeec muuseejiem tik saskruueetas cenas??? Es labpraat pirktu vieteejo razotaaju preces,bet taas cenas.... Un es arii neticu ka muuseejie nelieto kiimiju.

pirms 10 gadiem, 2009.06.09 18:46

mūsējo produkciju tāpat lej ar ķīmiju. vienai pazīstams zemnieks piesolījās iedot burkānus, aizbrauca pie šamējā, nu tik ņems tos izcili skaistos, bet viņš saka, ka tā tirgus prece....lai ņem tos necilākos, jo tie dabīgāk auguši

pirms 10 gadiem, 2009.06.09 12:51

w

http://www.zemnieks.info
Latvijas lauku pārtikas produkti bez starpniekiem.

pirms 10 gadiem, 2009.06.09 11:49

sss

Tikai nevag stāstīt, ka mūsējās zemenes ar ķīmiju nelej, arī jau jāmiglo, slimības tāpat metas virsū kā poļu. Nevajag turēt pircēju par muļķi, var jau redzēt vietējo un ievesto. Protams, ka esmu par to, lai atbalstītu vietējo preci, bet jāsaprot, ka šajos laikos izšķirīga ir arī cena.

pirms 10 gadiem, 2009.06.09 11:41

aeg

Nesen varēja Jēkaba laukumā varēja nopirkt pa Ls 1.50... Tad jau cenas aug!!!

pirms 10 gadiem, 2009.06.09 11:30

Ir starpība 2 lati vai 7 lati. Rīgā var nopirkt pat lētāk, bet, protams, ja par šadu cenu tirgotu mūsējās, pirktu mūsu zemenes. Dižķibele!

pirms 10 gadiem, 2009.06.09 10:56

pašam savas

Domāju,ka visi labprātāk pirktu vietējo produkciju, bet cenas starpība cilvēkam liek izlemt par labu ievestajai produkcijai...diemžēl!

pirms 10 gadiem, 2009.06.09 10:33

Jelgavas novadā