Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Vinters: Sīkzemniecībai Latvijā nav nākotnes 18

Latvijas lauksaimniecībā attīstības iespējas ir nevis sīkzemniecībai, bet gan uzņēmējiem, kas specializējas noteikta produkta ražošanā, intervijā žurnālam «Klubs» norāda motobraucējs un zemnieku saimniecības «Līgo» īpašnieks Jānis Vinters.

Viņš atzīst, ka patlaban ir daudz lauksaimnieku, kas nevēlas saimniekot intensīvi, tomēr tā nav perspektīva pieeja.«Neredzu mūsu laukus tādus - pilnus ar mazām sētiņām, katram pa pleķītim, un tāda veidā visi pastāv. Braucot cauri Polijai, man nepatīk, kā tas izskatās. Viss tādās mazās strēmelītēs - nenormāla sīkzemniecība. Neredzu tur ne attīstību, ne kvalitāti. Ja neesi specializējies kaut kādā noteiktā produktā, tu nevari to uztaisīt perfektu,» saka Vinters.Tāpat viņš norāda, ka «Līgo» nemitīgi paplašina apsaimniekojamās platības, taču nedara to impērijas veidošanas dēļ, un, ja kaimiņš vēloties nopirkt to vai citu zemes gabalu, Vinteri piekāpjas un «neiet pāri līķiem».Komentējot šā gada labo ražu, Vinters norāda, ka jāatceras arī par ražas kvalitāti. Kviešiem ir augsts mitruma līmenis un zems proteīns, līdz ar to tie der tikai lopbarībai un attiecīgi tiem ir zemāka cena. Laba pārdošanas cena ir saimniecībā izaudzētajam rapsim, tomēr kukurūzas cena šogad daudz zemākas nekā pērn, līdz ar to nav tā, ka «labas ražas gadā visi dzīvos cepuri kuldami».Uzņēmējs atzīst, ka arī lauksaimniecības nozarē, tāpat kā citās jomās, izjūt jebkuru svārstību valsts līmenī.«Tā bija ar nodokļu izmaiņām, un tāpat ir ar atjaunojamiem resursiem. Kad kaut ko būvē, ir viens nākotnes plāns, bet, kad viss jau uzcelts, pēkšņi parādās - tas ir galīgi nepareizi, tagad visu mainām, ir par daudz samaksāts un tādā garā. Tā nedrīkst. Ja kaut ko kādam esi apsolījis, tas jāpilda,» stāsta Vinters.Jautāts, vai ir kāda veiksmīga biznesa formula, ko ieteikt jaunajiem lauksaimniekiem, Vinters iesaka censties vienmēr darīt ko jaunu. «Ir jāiet līdzi laikam, jāmeklē, jāgudro. Protams, būtu labi, ja pamatus ieliktu Lauksaimniecības universitātē. Taču pasniedzējiem arī jāiet līdzi laikam, vairāk jāpabraukā pa ārzemēm, jāuzkrāj pieredze. Lauksaimniecībā ir daudz, ko vēl var audzēt. Tā pati kukurūza, kuru tagad pa televizoru ķengā. Ir taču parādījušās jaunas šķirnes, kas mūsu laikapstākļiem ir piemērotas. Vajag tikai paskoloties, pamācīties,» saka Vinters.

Pievieno komentāru

Komentāri 18

Vālodze

Tas puisis šauj pār strīpu, atradies lielsaimnieks, skaties, ka pats neizuti..Tas nav ilgi.

pirms 5 gadiem, 2013.02.17 01:48

Vālodze

Lauksaimniecības universitātē. Taču pasniedzējiem arī jāiet līdzi laikam,Lūk kur tas suns apraks, tajā iestādijumā ir naftalīna smaķele.

pirms 5 gadiem, 2013.02.17 01:45

Andris_

Vakar cita Andra SS pieminēta "Miljonāru klubiņa" sprukstiņs klāt ar savas paradigmas sludināšanu.
Pārējie ATSĀBSTIET !!!
AgroOligarhu vēlmes jebkurā gadījumā ņems virsroku - pārējie var tikai mainīt attieksmi pret to un gūt baudu no nenovēršamā procesa.
Vinterīts takš' saka - viņam Polija nepatīk.
Nepatīk tā Polija, kurā, pateicoties izcilai kooperācijai, vidējā zemeņaudētāja saimniecība var būt un ir 0,3ha un ar lētam zemenēm šie iemanās piekraut arī visu Latviju.

pirms 5 gadiem, 2013.02.14 12:52

Uldis

Čomam sakāpis galvā - vecajās eiropas valstīs lielāko daļu produkcijas saražo sīkzemnieki

pirms 5 gadiem, 2012.11.14 14:50

viens no sīkzemniekiem

Sīkzemnieki uztur sevi pašu un vēl pamanās bērnus izglītot, tiesa viņiem nav bruģēti pagalmi, nav lepnas mašīnas un viņi neiet diedelēt uz pagstmāju, Viņi nelej ķīmiju uz llaukiem un neražo graudus pilnus ar ķimiju maizei. , jo tagad ķīmija tiek lietota, kā savulaik DUSTS ,ko tagad tikai izjūtam uz savas veselības fona. Un Latvijas ainava-estēstiskais baudījums. Tā ja kas grib lielas saimniecība: ir iespēja. ar pilnu krūti doties uz Kazahijas stepēm.....laimīgu ceļu!

pirms 5 gadiem, 2012.11.07 11:34

Elejnieks

ja kaimiņš vēloties nopirkt to vai citu zemes gabalu, Vinteri piekāpjas un «neiet pāri līķiem».

Tie ir klaji meli, jo vienmēr kā viņš padzird, ka kāds sīkzemnieks grib nopirkt kādu zemes gabalu, viņš momentāli to pārsola un protams īpašnieks pārdos tam, kas spēj vairāk dot!!! Un kā tad viņaprāt, lai mazās saimniecības attīstas, ja visu zemi viņš jau ir sagrābies un vēl izkonkurē pārējos gabalus kurus ir iespēja nopirkt. Tas vienkārši nav reāli!!! Melis un vairāk nekas!

pirms 5 gadiem, 2012.09.26 16:33

čirka

Ak nu jau Vinteram ar galvā sakāpis! Dažos novados jau ar dzirdēts, kā " lielzemnieki" pamanās sagrābt Eiropas maksājumus. Vēl viņiem nepietiek! Lepnas mājas, džipi un vēl brēc, ka nevar izdzīvot. Apetīte rodas ēdot, vai ne?

pirms 5 gadiem, 2012.09.26 08:44

sīkzemnieks

Tie mazie jau nevienam virsū nekliedz,bet tādam vinteram nav nevienam jābāž sejā, ka mums redziet nav nākotnes.Sīkzemnieki Latvijā ir bijuši un arī būs.

pirms 6 gadiem, 2012.09.25 15:45

Citrons

Nu gan komentāri te salikti..... Biju labākās domās par savu tautu....
*) Neviens sīkzemniekiem virsū neskrien un apšaut netaisās, lai dzīvo un strādā! Un arī sīkzemniekiem, ja tie specializējas, ir lieliskas biznesa iespējas. Tāds Vinters savos 1000 hektāros nekad nespecializēsies, piemēram, ārstniecības augu ražošanā. Tas der tikai saimniecībām ar mazu zemes platību. Un ir vēl virkne citu lauksaimnieciskās ražošanas nišu, kas derēs sīkzemniekiem, bet nebūs piemērotas lielzemniekiem. Taču, ja sīkzemnieks grib tikai dzīvot un apsaimniekot savu dzimto zemes pleķīti - lūdzu, dari tā, bet nekliedz uz tiem, kam lauksaimnieciskā ražošana ir bizness.
*) Kukurūzas audzēšana Latvijā tikai pieaugs, samierinieties! Tai pašā laikā labības audzēšana nesamazināsies. Un tauta joprojām ēdīs 2-3g. vecus dārzeņus no lielveikaliem, jo pastāv tāda lieta kā cenas starpība svaigai un kvalitatīvai pārtikai un vecam mēslam, ko ieved no tās pašas Polijas. Un komentāros tauta var kliegt cik grib, lai vinteri audzē dārzeņus un baro tautu, bet realitātē pēc tam paši dodas uz maximām un pērk Polijas preci, tādejādi absolūti neveicinot šo produktu audzēšanu Latvijā. Tas pats attiecas uz gaļu - nezināmas izcelsmes mēsli no Polijas vai velnsviņzinkurienes maksās ievērojami mazāk un kliedzēji Internetā pirks to, nevis Latvijā izaudzēto. Skumji, bet fakts....
*) Kukurūza biogāzei? Kāpēc jāvaino uzņēmīgi cilvēki, kas strādā, lai nopelnītu naudu sev, un vēl rada darba vietas, tikai tāpēc, ka likumdošana viņiem ļauj ar biogāzi pelnīt??? Paši kliedzam, ka jāveicina uzņēmējdarbība laukos, bet tiklīdz kā kāds kaut ko sāk darīt, tā visiem spēkiem cenšamies to nomelnot un vilkt mēslos, kur paši kliedzēji sēž. Un ja nepatīk, ka kukurūzu izmanto biogāzes ražošanai, lamājam valdību, kas attiecīgos likumus pieņēma, kas ļauj ar šādu uzņēmējdarbības veidu pelnīt. (Arī es nesaprotu, kāpēc par šo "zaļo elektrību" ir tik ļoti jāpārmaksā, bet - kamēr attiecīgie likumdošanas akti būs spēkā, mēs varam tikai pīkstēt, bet nekas nemainīsies...)
*) Par lauku kooperatīvu veidošanu..... Ja Jānis ar Pēteri un Igoru no kaimiņpagasta nevar vienoties par noteikta produkta ražošanu, lai kopīgi varētu nodrošināt lielu preces partiju un tādejādi tikt tirgū un konkurēt ar Polijas preci, jo tur Jaceks ar Vaceku jau sen ir savstarpēji vienojušies par kopīgu darbošanos kooperatīvā, tad...... Vai tur vainīga ir valdība??? (Hmm, principā jā, jo tas pats Jānis, Pēteris un Igors šo un visas iepriekšējās valdības ievēlēja :)

Tā, savu sakāmo izteicu, tagad drīkstat mani noriet - vau-vau!

pirms 6 gadiem, 2012.09.25 10:28

bite

Biju labākās domās... publiski noniecina mazākos;nav labi...

pirms 6 gadiem, 2012.09.25 07:49

izklausās

šausmīgi, pilnīgi nepiemēroti Latvijai!

pirms 6 gadiem, 2012.09.24 18:18

brr

Es domāju, ka tavi kvieši neder pat lopbarībai, nabaga lopiņu būs pilni piegrūzti ar ķimikālijām.

pirms 6 gadiem, 2012.09.24 15:50

Elejai

Vecums Vinterītim jau krietni pāri pusmūžam, jo mūža garums vidēji ir 80 gadi.

pirms 6 gadiem, 2012.09.24 13:52

sīkzemnieks

Kad vienreiz pietiks virsū skriet mazajiem, vai tad viņi Vinteriem maizi prasa,paši strādā un uztur savu ģimeni.Starpība tikai tāda, ka mazie nav apkārušies ar kredītiem, ko vēl bērnu bērniem būs jāmaksā.

pirms 6 gadiem, 2012.09.24 13:46

Eleja

Beidz Zemgales zemi piemēslot ar kukurūzu audzē labību ,dārzeņus ,lai pabarotu Latvijas tautu un ,lai nevajadzētu ēst ārzemju 2-3g. vecus dārzeņus.Atradis ar ko salīdzināt bagātajiem poļiem-sīkzemniekiem ir vēl arī Tev ko atsūtīt paēst,jo taču lielveikaliem garām neej.Interesanti zināt cik tonnas piena,gaļas esi izaudzējis?Tikai no kredītiem esi pieradis dzīvot.Vecums arī jau pusmūža,bet vēl elementāro augstāko izglītību lauksaimniecībā neesi ieguvis.

pirms 6 gadiem, 2012.09.24 13:26

vārds

Kukurūzai priekš biogāzes ne tik nav nākotnes. Ja šitie pseidozemnieki paši nepratīsies, būs jāpērk raundaps un jāiet palīgā.

pirms 6 gadiem, 2012.09.24 09:36

Jānis

Uzskats ir pilnīgi aplams, atbilstošs valdības iecerēm. Vai tad sīkzemnieki ir jāapšauj, lai tie lielie varētu pārņemt viņu zemi ? Arī sīkie zemnieki grib dzīvot un apsaimniekot savu dzimto māju apkārtni. Protams, viņi nebūs konkurētspējīgi, bet dzīvotspējīgi būs un uz to viņiem ir visas tiesības. Ja vēl valdība atbalstītu lauku kooperatīvu veidošanu, viņi varētu arī nopelnīt.
Latvijā zemes pietiktu visiem, ja paši vien to nebūtu pārdevuši ārzemniekiem.

pirms 6 gadiem, 2012.09.24 09:10

Jelgavas novadā