Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zemniekiem grūtības realizēt piena kvotas

«Pārdod 14 tonnu piena piegādes kvotu par 25 latiem tonnā,» vēsta kādā populārā sludinājumu serverī ievietots mūsu rajona zemnieka piedāvājums. Līdzīgu sludinājumu tur netrūkst, taču pircēju aktivitāte ir zema.

Kā noskaidroja «Ziņas», tā kā valsts kopējo ES noteikto piena ražošanas kvotu aizvadītajā gadā nebūs izpildījusi, lopkopības saimniecībām par virskvotas apjomā saražotu pienu sankcijas netiks piemērotas, tādēļ zemnieki papildu kvotas nesteidzas iegādāties.Piena ražošana Latvijā tiek kvotēta kopš 2004.gada 1.maija, kad valsts iestājās ES. Latvijai piešķirtā kopējā piena ražošanas kvota pašlaik ir vairāk nekā 700 000 tonnu. No tām tikai mazāk nekā septītā daļa ir tiešās tirdzniecības kvota (zemnieki paši drīkst realizēt noteiktu piena apjomu), pārējās ir tā saucamās piegādes kvotas jeb piena daudzums, kas jānodod pārstrādes uzņēmumiem.Kā «Ziņām» skaidro Latvijas Piena ražotāju asociācijas priekšsēdētāja Ilze Aizsilniece, tuvojoties šā perioda beigām, katru gadu aktivizējas kvotu pārdošanas, pirkšanas un nomas tirgus. Šogad kvotu apjoms ir lielāks, jo daudzas mazās un pat nopietnas saimniecības līdz ar krīzi piensaimniecībā nolēmušas ganāmpulkus likvidēt un realizēt arī brīvās kvotas. Taču pieprasījums pēc tām ir salīdzinoši neliels, kritusies arī vidējā cena, par kādu tiek pārdotas tiesības saražot tonnu piena.«Pašlaik jau ir skaidrs, ka šajā gadā Latvija nebūs izpildījusi ES noteikto piena piegādes kvotu,» saka I.Aizsilniece un paskaidro - tas nozīmē, ka zemniekiem, kuri būs izslaukuši un pārstrādei realizējuši lielāku daudzumu par saimniecības kvotā minēto, nebūs jāmaksā soda sankcijas par virsnormas saražoto pienu.Kāpēc zemnieki pirms kvotu gada beigām steidzas pārdot savu kvotas daļu? Iemesli tam var būt vairāki...Plašāk par šo tēmu - otrdienas, 10.februāra, «Zemgales Ziņās».

Pievieno komentāru

Jelgavas novadā