Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Lauku inženieru fakultātes lektors Ainis Lagzdiņš ieguvis doktora grādu 3

Šodien LLU Lauku inženieru fakultātes (LIF) lektors Ainis Lagzdiņš aizstāvēja promocijas darbu «Slāpekļa un fosfora savienojumu noplūdes analīze lauksaimniecībā izmantotajās platībās» un ieguva inženierzinātņu doktora grādu vides zinātnes nozarē.

Jaunais doktors stāsta, ka paaugstinātas slāpekļa un fosfora organisko savienojumu koncentrācijas ūdeni var izraisīt eitrofikāciju, kas izpaužas kā palielināta bioloģisko procesu intensitāte, kā rezultātā tiek veicināta aļģu un citu ūdensaugu attīstība, kas savukārt pasliktina ūdeņu kvalitāti un izmantošanas iespējas.LIF Vides un ūdenssaimniecības katedra kopš 1994.gada veic lauksaimniecības ūdeņu monitoringu. Šī monitoringa sistēma ietver trīs īpaši izbūvētas stacijas – «Bērze» Dobeles novadā, «Mellupīte» Saldus novadā un «Vienziemīte» Jaunpiebalgas novadā, informē llu.lv.A.Lagzdiņš pētījumā izstrādes laikā secinājis, ka ilggadīgie lauksaimniecības noteču monitoringa dati pierāda, ka lauksaimniecības ietekmētajās teritorijās difūzais ūdeņu piesārņojums ar slāpekļa un fosfora savienojumiem ir atkarīgs no lauksaimniecības zemju izmantošanas intensitātes, meteoroloģiskajiem un hidroloģiskajiem apstākļiem, kā arī no pētniecības līmeņa.«Pētījumā novērotajām slāpekļa un fosfora savienojumu koncentrācijām un noplūdēm ir raksturīga liela mainība monitoringa staciju ietvaros, kā arī sezonālā, ikgadējā un ilgtermiņa griezumā. Augstākās vidējās biogēno elementu koncentrācijas un noplūdes ir konstatētas Bērzes stacijā, zemākais – Vienziemītes,» darbā atklāj autors.Tāpat viņš secinājis, ka lielākie slāpekļa un fosfora savienojumu zudumi no augsnes notiek pavasara palu laikā un neveģetācijas periodā. Ilgtermiņā arī intensīvas lauksaimnieciskās ražošanas apstākļos slāpekļa savienojumu koncentrācijām ir tendence palielināties.

Pievieno komentāru

Komentāri 3

hičkoks

Man TV monitoringa laikā, sakarā ar alkoloīdu lietošanas intensifikāciju, sagribējās čuringu. Lai izvairītos no organisko vielu difūzijas dīvāna audumā, veicu izmešu izvadi savā privātajā hidrologiskajā stacijā "Sirdsmājiņa."

pirms 6 gadiem, 2012.07.29 17:44

antinsh

No visa raksta,- labi, ja kadus 10-15% sapratu :D

pirms 6 gadiem, 2012.07.28 15:31

Vietējās ziņas