Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LLU divi jauni doktori pārtikas zinātnē 6

Vija Ozoliņa, aizstāvot promocijas darbu «Bioloģiski aktīvo vielu izmaiņas rudzu maizes ražošanas procesā» un Ilga Gedrovica, prezentējot zinātnisko pētījumu «Ar kaltēta topinambūra pulveri bagātināti miltu konditorejas izstrādājumi», LLU ieguvušas doktora grādu pārtikas zinātnes nozarē.

V.Ozoliņa darbā norāda, ka maizi lielākā daļa Latvijas sabiedrības uzskata par ikdienas produktu, taču pētījumi par šiem produktiem ir bijuši nepilnīgi, raksta augstskolas portāls. «Iespējams, varētu mācīties no Somijas pieredzes – tur ar valsts atbalstu veiktie pētījumi par rudzu pozitīvo ietekmi uz veselību, kā dēļ no 2004.gada maizes patēriņš pēc teju 45 gadu lejupslīdes sāka pieaugt,» stāsta zinātniece, pieminot, ka arī Latvijā maizes patēriņš ir samazinājies – pēdējā desmitgadē no 33 uz 19 kilogramiem gadā.Savā pētījumā zinātniece, cenšoties iet Somijas ceļu, vēlējās pierādīt maizes pozitīvo efektu, par galveno mērķi izvirzot bioloģiski aktīvo vielu izmaiņu izpēti un to satura optimizēšanas iespējas pilngraudu rudzu maizes ražošanas procesā.Savukārt I.Gedrovica akcentēja, ka ik gadu pieaug saslimstība ar slimībām, kurās vainojama šķiedrvielu vitamīnu un minerālvielu nepietiekama uzņemšana.Pētījumā secināts, ka, lai arī topinambūra pulveris paildzina mīklas iemīcīšanas laiku, šie produkti ir diētiskāki: «Aizvietojot 30 procentus miltu ar topinambūra pulveri, kēksu enerģētiskā vērtība samazinās par 5,9 precentiem, smilšu cepumu – par 6,6 procentiem, bet medus cepumu – par 7,2 procentiem.» Tāpat ievērojami pieaug produktu uzturvērtība, palielinās šķiedrvielu, vitamīnu un minerālvielu saturs, savukārt samazinās tauku saturs.Veiktā pētījuma rezultāti ļaus pārtikas produktu ražotājiem veidot jaunus produktus, savukārt patērētāji varēs iegādāties miltu konditorijas izstrādājumus ar paaugstinātu uzturvērtību. Tāpat I.Gedrovica cer, ka šis pētījums veicinās netradicionālā kultūrauga audzēšanu, tā nodrošinot konditorijas ar vietējo izejvielu.

Pievieno komentāru

Komentāri 6

Negaršīgi. Arī pabeidzu šo fakultāti, tāpēc zinu, ka ,ja nav garšīgi, tad nav arī veselīgi.

pirms 6 gadiem, 2012.06.13 20:31

Parastais

Dievs,Luudzu pratu Muusu doktoram gradam!

pirms 6 gadiem, 2012.06.13 20:13

prieks

Prieks kur tu rodies, lai vairāk mums šādu doktoru un uzņēmīgu cilvēku. Apsveicu!

pirms 6 gadiem, 2012.06.13 19:16

:)

Iepriekšējo komentāru rakstija neizglītots cilvēks, no pirmā acu skatiena var redzēt. :)

pirms 6 gadiem, 2012.06.13 19:04

super

Baigie zinātņu doktori . Cep maizi un saraksta kaut kādus , nevienam nepārbaudāmus % .Kā katrs māk , tā cep maizi. Tur nav nekāda sakara ar zinātni. Vienkārši vieni Akadēmijas dzērāji piešķir titulus citiem dzērājiem

pirms 6 gadiem, 2012.06.13 16:51

Vietējās ziņas