Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

LLU mācībspēki sāk Zemgales reģiona skolēnu labāko pētījumu recenzēšanu

Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) ir sākusies Zemgales reģiona skolēnu zinātniski pētniecisko darbu recenzēšana, kurā iesaistīti ap 40 universitātes mācībspēku un zinātnieku. Jau tradicionāli Zemgales reģiona konkurss norisinās, lai noteiktu labākos zinātniski pētnieciskos darbus reģionā un izvirzītu tos valsts konkursam - Latvijas skolēnu 43. zinātniskās pētniecības darbu konferencei. Tādējādi no 3. marta skolēniem būs pieejamas universitātes mācībspēku sagatavotās recenzijas, kas dos iespēju labāk sagatavoties darbu aizstāvēšanai, informē LLU pārstāve Lana Janmere.


Šogad no Zemgales reģiona skolām izvirzīti 202 labākie zinātniski pētnieciskie darbi sešās dažādās zinātņu nozaru grupās. Visvairāk darbu ir sociālajās zinātnēs, kur reģiona konkursam izvirzīti 77 pētnieciskie darbi. Otra plašāk pārstāvētā ir dabaszinātņu nozare, kurā iesniegti 48 darbi, bet humanitāro un mākslas zinātņu nozarē iesniegti 47 darbi. Mazāk pārstāvētas ir medicīnas un veselības nozare ar 16 darbiem, inženierzinātņu un lauksaimniecības, meža un veterināro zinātņu nozares, kur abās iesniegti pa septiņiem darbiem.


LLU Mūžizglītības centra pārstāve un konkursa koordinatore Zane Zeltiņa stāsta, ka skolēni izstrādājuši darbus par ļoti dažādām, interesantām un oriģinālām tēmām. Pētītas gan sociālekonomiskas norises vietējā pilsētā un novadā, gan meklēti praktiski pielietojumi un arī risināti sarežģītāki jautājumi teorētiskajās zinātņu nozarēs. Tādējādi darbos apskatīti regulāru piramīdu iespējamie modeļi, skaitlis pī, uzdevumi par heksamondu dvīņiem, izvērtēti dažādu tēlu atspoguļojumi literatūras un mākslas darbos, alternatīvie energoresursi un pat raķešdzinēja izbūve.


Turklāt pētījumi veltīti arī dabas vides un lauksaimniecības problemātikai, atklājot zinātnes lietišķo jeb pielietojamo pusi - putnu migrāciju, vaboļu faunas novērtējumu, medījamos dzīvniekus, pārtikas produktos esošos vitamīnus, olbaltumvielas un pienskābes baktērijas, dažādu augu šķirņu izvērtējumu un ēteriskās eļļas.


Skolēni arī izvēlējušies pētīt aktuālas problēmas cilvēka ikdienā, kas saistītas ar psihisko un fizisko veselību - miega kvalitāti, “īsziņu kakla” sindromu, kreilību, emocionālo inteliģenci, laimes izjūtu, trauksmes izpausmes. Turklāt sociālpolitiskās aktualitātes atainojas darbos par reklāmu ietekmi, populisma izpausmēm politiskajā vidē, viltus ziņām, datorspēļu un spēļu ietekmi uz dažādiem procesiem un nākotnes karjeras izvēli.


Kopā konkursā piedalās skolēni no 31 reģiona skolas. Vairāk darbu reģiona konkursam izvirzījušas Jelgavas Valsts ģimnāzija, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija, Dobeles Valsts ģimnāzija, Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskola, Tukuma Raiņa ģimnāzija, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskola, Pļaviņu novada ģimnāzija, Tukuma 2. vidusskola, Engures vidusskola un Bauskas Valsts ģimnāzija.


Labāko vidū ir arī skolēni no Aizkraukles novada vidusskolas, Aknīstes vidusskolas, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas, Augstkalnes vidusskolas, Bauskas 2. vidusskolas, Elejas vidusskolas, Iecavas vidusskolas, Jelgavas 4. vidusskolas, Jelgavas 5. vidusskolas, Jelgavas 6. vidusskolas, Jēkabpils 3. vidusskolas, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas, Kandavas internātvidusskolas, Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolas, Neretas Jāņa Jaunsudrabiņa vidusskolas, Ozolnieku vidusskolas, Salas vidusskolas, Skaistkalnes vidusskolas, Vecumnieku vidusskolas, Viesītes vidusskolas un Zemgales vidusskolas.


Pēc recenziju saņemšanas marta sākumā skolēni gatavosies savu darbu aizstāvēšanai Zemgales reģiona skolēnu zinātniski pētniecisko darbu konferencē, kas notiks 8. martā LLU, Jelgavas pilī. Tajā noskaidros skolēnus, kuru darbi tiks izvirzīti Latvijas skolēnu 43. zinātniskās pētniecības darbu konferencei. Tāpat atsevišķu sekciju labākajiem un zinošākajiem skolēniem būs unikāla iespēja iestāties LLU studiju programmās ārpus konkursa.


Foto: LLU

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas