Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pēc trim mēnešiem Latvijas tirgū parādīsies zāles ar jauno drošuma pazīmi

Medikamentu iepakojumi ar jauno drošuma pazīmi Latvijas tirgū varētu parādīties pēc trim mēnešiem, piektdien žurnālistiem sacīja Veselības ministrijas (VM) Farmācijas departamenta vecākais eksperts Artūrs Grīgs.

 

Sestdien, 9.februārī 32 Eiropas valstīs spēkā stājas jauna regula par zāļu verifikāciju, kas paredz, ka turpmāk medikamentu ražotāji marķēs visus zāļu iepakojumus ar unikālu kodu. Pirms medikamentu nodošanas pacientiem aptieku un ārstniecības iestāžu uzdevums būs tos pārbaudīt jeb verificēt. Regulas būtība ir - nodot pacientam ķēdes pēdējā posmā pārbaudītu un drošu medikamentu. Latvijā sistēmas ieviešanu nodrošina Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija (LZVO).

 

A.Grīgs sacīja, ka Eiropas līmenī esot atzīts, ka šīs pārmaiņas ir grandiozas un nozari transformējošas, un tās būs līdz šim lielākās pārmaiņas, kas skar farmācijas nozari attiecībā uz zāļu drošu izplatību.

 

Pēc A.Grīga teiktā, ja jaunajā sistēmā tiks konstatēti kādi potenciālie viltojumi, tad VM sadarbībā ar ražotājiem, LZVO un citiem procesā iesaistītajiem risinās šo problēmu normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā. Svarīgi gan esot atcerēties, ka esošā kārtība netiek mainīta, proti, visas procedūras, kas pastāvējušas par zāļu drošuma pārbaudēm, neviens nav atcēlis, un jaunās izmaiņas tikai papildina jau esošo kārtību, piebilda VM pārstāvis.

Ierēdnis atgādināja, ka medikamenti, kuri nav aprīkoti ar jauno drošuma pazīmi, var tikt pārdoti līdz to derīguma termiņa beigām, kas nozīmē, ka kādu laiku tirgū vēl atradīsies zāles ar un bez šīs drošuma pazīmes.

 

A.Grīgs aicināja Latvijas iedzīvotājus neiegādāties nekāda veida medikamentus vai medicīniskās iekārtas vietās, kuras nav licencētas.

 

LZVO valdes locekle Santa Bičkoviča-Vavžika atgādināja, ka problēma ar zāļu viltojumiem Eiropā ir diezgan plaša, jo jau 2011.gadā Eiropas tirgū tika konstatēti 1,5 miljoni iepakojumu ar viltotām zālēm. Tas nozīmē, ka no 20 000 iepakojumiem viens bija viltots, sacīja LZVO pārstāve.

 

Pēc viņas paustā, esot gadījumi, kad viltojums ir tikai "balts pulverītis", kas nevienam nekaitē, bet ir arī gadījumi, kad viltojums apdraud pacientu dzīvību. Viltojumi līdz šim atrasti ne tikai pret drudža zālēm vai galvassāpju medikamentiem, bet arī zālēm, kas paredzētas smagām onkoloģiskām saslimšanām, HIV, AIDS, cukura diabētam, depresijai, turklāt tirgū mēdz atrast arī viltotas vakcīnas.

 

LZVO valdes locekle uzsvēra, ka viltojums nozīmē, ka ne tikai iepakojums mainīts, bet arī līdz pacientam nonāk nedrošas zāles, piemēram, bijis gadījums, kad līdz pacientam nonāca diabēta zāles ar sešas reizes augstāku koncentrāciju, kā rezultātā pacienti gāja bojā.

 

S.Bičkoviča-Vavžika skaidroja, ka no šodienas zāļu ražotāji ražos katru iepakojumu ar speciālu divu dimensiju kodu ar neskartības pazīmi. Pēc tam dati par iepakojumiem tiks ievadīti Eiropas datubāzē, bet tālāk visu ceļu līdz pacientam iepakojums tiks pārbaudīts, lai nekas ar to nebūtu izdarīts, piemēram, atvērts, atkārtoti iepakots ar citām zālē utt. Ķēdes gala posmā - aptiekā - zāles tiks pārbaudītas, bet drošuma kods tiks dzēsts no datubāze. Tas nodrošinās, ka otrreiz šāds iepakojums vairs nevarēs tikt pārdots vai pārpakots.

 

Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas