Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

«Pikšās» sveic Ulmaņa stipendiātus

4. septembrī, Kārļa Ulmaņa 139. dzimšanas dienā, viņa dzimtajās mājās «Pikšas» tika sumināts K.Ulmaņa devums Latvijas valstij un sveikti Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) dibinātās stipendiju programmas stipendiāti, ziņo augstskolas pārstāve Lana Janmere.

Latvijas Republikas 4. prezidenta K.Ulmaņa vārdā nosauktā stipendija tiek piešķirta izciliem LLU studentiem jau 26. gadu. 2016./2017. studiju gadā to saņems Ivars Straņķis, Dāvids Samoška un Karīna Zaharāne. Stipendiātus svinīgajā pasākumā sveica Latvijas Zemnieku savienības priekšsēdētājs Augusts Brigmanis, LLU vadība un fakultāšu dekāni un prodekāni. Savukārt Eiroparlamenta deputāte Iveta Grigule piešķīra stipendiātiem iespēju doties uz Eiroparlamentu Briselē.

Ivars Straņķis ir Tehniskās fakultātes maģistra studiju programmas «Lauksaimniecības inženierzinātne» 2. kursa students. Dzīvo Rundāles novada Svitenes pagastā un paralēli studijām LLU kopīgi ar vecākiem vada zemnieku saimniecību «Rogas», kas specializējas graudu un rapšu kultivēšanā un audzēšanā un nodarbojas ar tehnikas remontu un modernizāciju.

«Pirmo traktoru Ivars bez palīdzības vadīja jau nepilnu 6 gadu vecumā. Tehnikas alkas un augsnes apstrāde bija tik svarīga, ka reizēs, kad nepaņēmu viņu līdzi uz lauku darbiem, Ivars bija ļoti apvainojies un maziņš būdams raudāja. Laikam ritot, puika auga un mirklī, kad insults skāra mani negaidot, tad Ivars atsacījās zemi atdot nomā un no 10 gadu vecuma visus lauksaimniecības darbus veica viens mana uzraudzībā, līdz ar to savos bērnības gados jau bija ļoti pieaudzis savam vecumam. Tādu degsmi augsnes apstrādē un modernizācijā viņā var vēl aizvien manīt, tādēļ studē sev tuvā tēmā un nu jau top par maģistru lauksaimniecības nozarē,» stāsta studenta tēvs Ilvars Straņķis.

Lai piedalītos K. Ulmaņa stipendijas konkursā Ivars izstrādāja zinātniski pētniecisko darbu «Spēcīga un priekšzīmīga lauksaimniecība ir visas valsts saimniecības galvenais pamats».

Stipendijas pieteikumā Ivars raksta: «Veicot pētniecisko darbu, ar lielu interesi apmeklēju muzejus, aktīvi analizēju vecvectēva saglabāto laikrakstu «Atpūta», jo arī es uzskatu, ka latvietim ir jābūt savas zemes saimniekam un lauksaimniecībai ir jāpiedzīvo atdzimšana arī mazo saimniecību mērogā.»

Kopš 2015. gada I. Straņķis ir arī lauksaimniecības un mehānikas pasniedzējs Kandavas tehnikuma Saulaines struktūrvienībā, aktīvi piedalās LLU Studējošo pašpārvaldes darbībā, ir viens no galvenajiem Mehu dienu organizatoriem un pārbaudījis savus spēkus arī zinātniskajā darbībā, piedaloties starptautiskajā studentu konferencē «Students on their Way to Science».

Dāvids Samoška ir Vides un būvzinātņu fakultātes bakalaura programmas «Vide un ūdenssaimniecība» 4. kursa students. Dzīvo Saldus novada Nīgrandes pagastā. Stipendijas konkursa ietvaros izstrādāja zinātniski pētniecisko darbu «Ģimene kā stūrakmens valsts dzīvē», kas ir 1935. gadā Kārļa Ulmaņa teiktā atziņa.

«Dāvids ir patstāvīgs un centīgs students, visu savu brīvo laiku veltot studiju programmas padziļinātai apguvei. Pēc 2.kursa izvēles priekšmeta «Mežu meliorācija» apgūšanas, uzzinot, kādus postījumus meliorācijas sistēmām nodara bebru nekontrolēta izplatība, patstāvīgi pievērsās medniecībai. Dāvids apmeklēja Meža fakultātes jauno mednieku apmācību kursus, iegūstot mednieka apliecību un uzsākot darboties biedrībā «Mednieku klubs «Bramaņi»» Jelgavā un Talsos. Savukārt 3. kursa sākumā Dāvids vienīgais no sava kursa patstāvīgi uzsāka pildīt 5.kursa mācību praksi, praktizējoties sabiedrībā ar ierobežotu atbildību «Myzone», kas viņam ļauj daudz veiksmīgāk praktiski apgūt meliorācijas projektēšanu un plānošanu,» par Dāvidu stāsta Vides un būvzinātņu fakultātes dekāne Daiga Zigmunde.

Dāvids arī pierādījis sevi kā sabiedriski aktīvs jaunietis un vienu gadu dejojis LLU Tautas deju ansamblī «Kalve», ko plāno šogad atsākt un palīdzēt kolektīvam gatavoties nākamajiem Vispārējiem latviešu Dziesmu un deju svētkiem.

Karīna Zaharāne ir Vides un būvzinātņu fakultātes bakalaura programmas «Vide un ūdenssaimniecība» 4. kursa studente. Stipendiju konkursā Karīna piedalījās ar zinātniski pētniecisko darbu «Mēs dzīvojam celtniecības un jauncelšanas laikmetā», kurā analizējusi skolu celtniecības tendences Tukuma apriņķī laika posmā no 1935. līdz 1940. gadam.

«Karīna ir aktīva, centīga, mērķtiecīga, un sevi pierādījusi kā studenti ar augstu atbildības sajūtu. Kopš studiju sākšanas LLU, Karīna vairakkārt pārstāvējusi augstskolu gan konkursos, gan dažādos publicitātes pasākumos. 2013. gadā Karīna ieguva pirmo vietu starp Latvijas augstskolām konkursā «Dabas resursi Latvijā». Aktīvi darbojas fakultātes studentu pašpārvaldē un rīko pasākumus, kā arī ir LLU Labās gribas vēstnešu programmas dalībniece un pārstāv LLU karjeras izvēles pasākumos,» studenti raksturo Vides un būvzinātņu fakultātes dekāne Daiga Zigmunde.

Šobrīd K. Zaharāne sākusi arī nopietnu zinātnisko darbību savā specialitātē un veic pētījumu «Kārklu izmantošana vides stāvokļa uzlabošanā un gruntsūdens attīrīšanā no piesārņojuma», sadarbojoties ar LLU Meža un ūdens resursu zinātnisko laboratoriju. Kā stāsta laboratorijas vadītāja Inga Grīnfelde, Karīna, pateicoties savām rakstura iezīmēm un vēlmei darboties akadēmiskajā vidē, varētu kļūt par spējīgu un daudzsološu zinātnieci un universitātes mācībspēku.

No studijām brīvajā laikā Karīna ir Latvijas Jauno Zemnieku kluba biedre un pilda brīvprātīgās pienākumus Pasaules Dabas fondā.

K. Ulmaņa stipendiju programma ir viena no prestižākajām LLU stipendijām, kas tiek piešķirta izciliem studentiem par viņu sasniegumiem studijās, zinātniski pētnieciskajā darbā un aktivitātēm lauksaimniecības nozarē. Līdz ar jaunajiem stipendiātiem to kopumā saņēmuši 98 studenti.

Foto: LLU

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas