Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Pret vēja elektrostaciju parka būvniecību Jelgavas novadā savākti vairāk nekā 600 iedzīvotāju paraksti 16

Pret ieceri būvēt vēja elektrostaciju parku Jelgavas novadā savākti vairāk nekā 600 iedzīvotāju paraksti, aģentūru LETA informēja viens no parakstu vākšanas iniciatoriem Ainārs Sviklis.

Iedzīvotāji ir savākuši vairāk nekā 600 parakstu, ko iesniegs pašvaldībā, lai no Jelgavas novada teritorijas plānojuma projekta izslēgtu normu, kas paredz vēja elektrostaciju un vēja parku būvniecību lauksaimniecības teritorijās. Pēc iedzīvotāju domām, "informācija no pašvaldības puses ir pretrunīga, pat maldinoša un neliecina par skaidriem pašvaldības attīstības plāniem un nolūkiem".

"Nevar izslēgt, ka, iespējams, tiek maldināti paši deputāti. Pēc parakstu iesniegšanas iedzīvotāji turpinās sekot līdzi situācijai un vērtēs, vai pašvaldība pildīs solījumu un ņems vērā sabiedrības viedokli par teritorijas attīstību," apgalvoja Sviklis.

Jau ziņots, ka iedzīvotāju grupa sākusi parakstu vākšanu pret vēja elektrostaciju parka būvniecību Jelgavas novadā. Iedzīvotāji nolēmuši vērsties arī Jelgavas novada pašvaldībā, lai rastu atbildes uz jautājumiem par iespējamo vēja parka būvniecību, par sabiedrības informēšanu un iesaisti teritorijas plānošanas un attīstības jautājumos.

"Iedzīvotājiem tiek apgalvots, ka vēja parks ir tikai iecere un iedzīvotāju viedoklis tiks ņemts vērā, bet paslepus tiek "bīdīts" dokuments, kurā vēja parka būvniecība jau ir paredzēta. Tas iedzīvotājos rada neticību pašvaldībai. Situāciju pasliktina tas, ka arī konkrēta būvniecības ieceres vieta tiek turēta slepenībā," komentēja Sviklis.

Pēc viņa paustā, šāda lēmumu pieņemšana no pašvaldības puses līdz šim un pašlaik noteikti ļaus neņemt vērā nekādus iedzīvotāju iebildumus nākotnē.

Savukārt novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Dace Kaņepone pauda, ka pašvaldība SIA "Eolus" plānus būvēt vēja ģeneratoru parku varēs komentēt tikai pēc ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojuma izvērtēšanas.

Pašvaldība saredzot vēja ģeneratoru būvniecību kā alternatīvas enerģijas ieguves veidu tajās novada teritorijās un uz tām zemēm, kas nav nacionālas nozīmes lauksaimniecības zeme. Vēja ģeneratoru būvniecība ir iespējama gan Sesavas, gan Līvbērzes pusē. Pēc Kaņepones teiktā, pagaidām vienīgais uzņēmums, kas atbilstoši normatīvajiem aktiem nodomājis veidot vēja ģeneratoru parku izstrādātā kūdras purvā, ir SIA "Laflora", un attiecīgi tas iestrādāts teritorijas plānojumā jau kā konkrēta uzņēmēja iniciatīva.

"Jāatzīst, lielu apjukumu un principiāli maldinošu iespaidu par pašvaldības attieksmi pret vēja ģeneratoru būvniecību novada teritorijā radīja tieši "Eolus" pārstāvju vizīte pašvaldībā un dalība domes sēdē," pašvaldības viedokli pauda Kaņepone.

Viņa norādīja, ka "Eolus" idejas par iespējamo vēja ģeneratoru uzstādīšanu Elejā konfliktē ar normatīvajiem aktiem, kas nemaz nepieļauj uz nacionālas nozīmes lauksaimniecības zemēm šādas būves celt, piebilstot, ka pat tad, ja kompānijai ir kādi līgumi ar konkrētiem privātu zemju īpašniekiem, vispirms no uzņēmuma ir jāgaida ietekmes uz vidi novērtējuma ziņojums. Tikai tad pašvaldībai būšot konkrētāks priekšstats, ko uzņēmējs vispār ir plānojis.

Tāpat vēstīts, ka uzņēmums "Eolus" tuvāko četru gadu laikā Dobeles un Tukuma novados par aptuveni 250 miljoniem eiro plāno būvēt Latvijā lielāko vēja elektrostaciju parku, uzstādot 51 vēja turbīnu, un iecere izsaukusi pretestību vietējo iedzīvotāju vidū.

Vēlāk uzņēmums paziņojis par iespēju izskatīt šādu ieceri arī Jelgavas novada Elejas pagastā. Februāra beigās uzņēmuma pārstāvji uzklausīti novada domes sēdē.

Foto: no arhīva

 

Pievieno komentāru

Komentāri 16

DABA

Vēlos parakstīties. Kur to var izdarīt?

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.15 11:09

Miervaldis

Ģintermuižā, pie priekšsēdētāja.

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.15 12:25

zuze

Lauķiem tak neko nevajag! Vajag lielas algas, Eiropas pensijas, Eiropas dzīves līmeni. Bet nekādas investīcijas. Sūnu ciemā naudu kokos audzēs.

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.15 12:27

tu ko?

Jelgava -lauki??

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.16 23:48

No Mazpisāniem

Baidās ka piemetīsies caureja no vēja ģeneratoriem

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.15 12:36

opā

Gati Galviņ, -tu?

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.16 23:52

Dritvai

Tie vietējie vispār galīgi... Kad sāks kampaņu lai aizliegtu viedtālruņus, datorus un galu galā, ja nav tad nav, atsakamies no elektrības un iekšdedzes dzinājiem.
neko nevajag, ne depo, ne ekoenerģiju, ne tiltu, ne tirgu. Kā tādi klauni stāv un priecājas par pasta salas naudas šķērdēšanu.

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.15 13:54

Statistika

Vēja parku atbalstītāji ir tie,kuri ieplānotajās teritorijās nedzīvo.

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.15 17:05

Glupais ierēdnis

skatos eolus trollee uz nebeedu...maksaasiet visi ieolusam. taapat kaa zviedru bankaam, lohi.

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.15 19:41

OPTIMISTS

Šoreiz sabiedrības noraidošā attieksme nav saprotama, jo :
- EUOLIS nepretendē uz OIK atbalstu ( labs piemērs OIK atcelšanai);
- visā Eiropā vēja parku attīstība strauji palielinās, sevišķi ziemeļvalstīs . Kas apliecina, ka tie nav kaitīgi veselībai, jo tiek ievēroti tehniskie noteikumi;
- diemžēl Latvijā vēju ķert ir iespējams tikai jūras krastā ( Ainažos) un Zemgales līdzenumā;

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.16 17:35

aka saka

Ja laukos nekas nenotiks, tad tur arī neviens nedzīvos. TAD ARĪ NERAUDIET.

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.16 21:34

Ansis

Ja saliks šitos rotējošos mēslus, tad tiešām tur neviens vairs nedzīvos!

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.16 23:50

Vērotājs

Biju Holandē, tur šādi ģenerātori pilnīgi netraucēti griežas, apkārt ganās mājlopi, apkārt lido putni un dzīvo cilvēki savās lauku viensētās. Nesaprotu, kāpēc pie mums tāds cepiens? Ja kā argumentu izmanto iebildi, ka skatu sabojās, tad izcirsts mežs skatu bojā krietni vairāk, aizaugusi pļava arī neizskatās diezko pievilcīgi. Nometam vientiesību un skatāmies nākotnē ar gaišu skatu, labāk tērējam enerģiju, lai izpētītu un saprastu, kā efektīvāk izbūvēt šos vēja parkus un kā lētāk iegūt enerģiju mūsu ikdienas vajadzībām.

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.18 09:00

par to jau tas stāsts arī ir

Par to jau arī ir tas stāsts. Ja kas, vajag lasīt pret ko ir iedzīvotāji.

pirms 3 mēnešiem, 2019.04.18 20:47

Mārīte

Ja Jūs iedziļinātos tajā, ko vēlas šiet būvēt, tad, iespējams arī bez šī komentāa iztiktu.
1) Uz lauksaimniecībā izmantojamās zemes(LIZ) (turklāt auglīgākā augsne LV) plānots uzstādīt vējaparku, kuru veidos vēja ģeneratori, kas citviet pasaulē uz sauzemes ļauti tikai jūrās, okeānos.

2) Kāda LIZ platība tiks zaudēta?
3) Kāds pienesums būs mūsu elektrosaimniecībai - praktiski nekāds, jo visu saražoto privāts uzņēmums pārvadīs uz skandināviju.
4) Kā Jums šķiet, cik darbinieki tiks algoti (ilgtermiņā), lai šo parku uzturētu? Es pieļauju, ka labi,ja tiem būs 5-10 speciālisti. Ok - celtniecības darbos varbūt latviešus piesaistīs.

Es esmu pret šāda parka izbūvi sauszemē.

pirms 3 mēnešiem, 2019.05.02 10:48

Vietējās ziņas