Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Tapošanas ABC

Koknesietes Biruta Butāne un Marta Bremze tapot sākušas mācīties nesen un apgūst arvien jaunus rakstus, novērtē padarīto, pārrunā pieļautās kļūdas.

Lai ķertos pie tapošanas, nepieciešami divi rīki, dzijas kamols un čaklas rokas. Viens no rīkiem ir tapošanas dēlis ar tapām, otrs – irbulītis ar noliektu, vēlams, spicu galu. «Vislabākie ir tie, kurus lieto zobārsti,» iesaka Martas kundze. Ar aso galu viegli vajadzīgo cilpu aizķert un pārcelt pāri tapiņai. Var iztikt arī bez irbulīša, neveidojot tik ciešu tapojumu, un cilpiņas pārcelt ar pirkstiem. Piemērotākā dzija ir ar biezu un vidēji biezu pavedienu. Smalkus tapojumus, kuri darināti uz cieši sarindotām tapiņām, grūti atšķirt no adījumiem. Vienai šallei vajadzīgs apmēram 500 metru jeb 100 gramu dzijas.Speciālais dēlisDēlim ar tapām jābūt tik garam, cik platu tapojumu iecerēts izgatavot. Jāatceras, ka gatavais izstrādājums – šalle, lakats vai kas cits –, noņemts no tapiņām, nedaudz sarausies un kļūs vismaz par trešdaļu šaurāks. Tapošanas dēļus var iegādāties amatnieku veikalā, bet nav sarežģīti tādu pagatavot arī pašam. Dēļa garums ir no 50 līdz 100 centimetriem. Tajā vienā rindā izurbj caurumus citu no cita pusotra līdz divu centimetru attālumā un iestiprina tapiņas. Lai darinātu šalli, nepieciešams vismaz 20 tapiņu. Var ņemt mēbeļu plauktu nostiprināšanai domātās koka vai plastmasas tapas piecu sešu centimetru garumā. Jo tās īsākas, jo grūtāk strādāt ar grodāku dziju. Var tapot arī uz plastmasas grābekļa, bet tam sprauga starp tapiņām liela, un šalle būs ar lieliem caurumiem. Mēdz būt arī apaļi tapošanas dēļi, uz kuriem darināt, piemēram, pončo bez vīlēm. Kā notiek tapošanaTapošanu sāk ar cilpu uzmešanu uz tapiņām. To var darīt divējādi. Vienā variantā cilpas uzmet, veidojot «e» burtus, otrā – top tādas pašas cilpiņas (acis), kā adot ar adāmadatām. Var arī tapošanas sākumā notamborēt pīnīti, kuru uzvelk uz tapiņām. Pirmajā rindā cilpiņas uzmet vienā virzienā un no pēdējās tapiņas to pašu atkārto uz otru pusi. Tā izveidojas divas cilpu rindas. Tapošanas pamatā ir cilpu pārcelšana pāri citām virzienā no apakšas uz augšu. Dzijas pavedienu apmet ap tapiņām un apakšējās cilpiņas velk pāri jaunajām. Pēc pāris minūšu darba jau redzams rezultāts, kad sāk veidoties pirmie šalles centimetri. Vienkāršajā tapojumā, neveidojot sarežģītus rakstus, pusotru metru garu šalli varot notapot vienā vakarā, televīzijas seriālus skatoties, – aptuveni četrās stundās.Sarežģītāki raksti veidojas, mainot pārceļamo cilpiņu secību, piemēram, cilpas uz katras otrās tapiņas trīs reizes ceļot vienu pāri otrai vai arī pirmajā gājienā pārceļot tikai katru trešo un brīvās pieceļot klāt nākamajā gājienā. Tā veidojas kūlīšu vai taurenīšu raksts. Tapojumu pabeidz tāpat kā adījumu, noraucot «acis». Izklausās sarežģīti, bet atliek vienu reizi redzēt un pamēģināt, lai lieliski saprastu.

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas