Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Veselības ministre rosina noteikt konkrētus soļus zāļu cenu samazināšanai 1

Lai uzlabotu zāļu pieejamību un samazinātu izdevumus par zālēm pacientiem, kā arī panāktu brīvāku un godīgāku konkurenci medikamentu tirgū, iecerēts veikt grozījumus vairākos pašreizējos noteikumos, tā šodien Farmācijas jomas konsultatīvās padomes sanāksmē norādīja veselības ministre Ilze Viņķele.

Ministre skaidroja, ka jau šā gada otrajā ceturksnī iecerēts palielināt kompensācijas apmēru un iekļaut Kompensējamo zāļu sarakstā jaunas diagnozes psihiatrijā. Tāpat tiks pilnveidots valsts apmaksājamo zāļu novērtēšanas princips, informē Veselības ministrija.

I.Viņķele rosina arī pārskatīt kompensējamo zāļu un medicīnisko ierīču cenu salīdzināšanas principu ar citām Eiropas Savienības valstīm. Šobrīd noteikts, ka kompensējamo zāļu vai medicīnisko ierīču cena nav augstāka par trešo zemāko ražotāja realizācijas cenu vai vairumtirdzniecības cenu Čehijā, Dānijā, Rumānijā, Slovākijā un Ungārijā un nepārsniedz šo zāļu vai medicīnisko ierīču cenu Igaunijā un Lietuvā.

“Vienlaikus, lai samazinātu zāļu īstermiņa nepieejamības gadījumu skaitu, rosinām veidot lieltirgotavu zāļu krājumu kontroles sistēmu un ierobežot paralēlo eksportu, ja konstatēta zāļu nepieejamības problēma,“ skaidroja ministre, norādot, ka ar iecerētajiem pasākumiem tiek īstenota arī valdības rīcības plānā paredzēto pasākumu ieviešana.  

Tāpat sanāksmes laikā ministre I.Viņķele klātesošos informēja par nepieciešamību pārskatīt farmaceitiskās darbības licencēšanas kārtību. Paredzēts precizēt iesniedzamos dokumentus, mainīt aptiekas vietas apstiprināšanas principus, kā arī noteikt stingrākus licences anulēšanas kritērijus.

Savukārt, lai uzlabotu zāļu pieejamību un farmaceitisko aprūpi, veselības ministre piedāvā atvieglot aptieku izveides kritērijus mazāk apdzīvotās vietās, kā arī mainīt aptieku izvietojuma ģeogrāfiskos un demogrāfiskos kritērijus.

“Aptiekām ir īpaši būtiska nozīme reģionos, jo farmaceita viedoklim cilvēki pamatoti uzticas. Bieži vien farmaceits ir arī viens no sasniedzamākajiem veselības aprūpes speciālistiem" sacīja I.Viņķele. Tādēļ arī Iecerēts izvērtēt iespēju paplašināt aptiekās sniegto pakalpojumu klāstu, piemēram, ar HIV eksprestesta veikšanu. 

Prezentētos priekšlikumus plānots pakāpeniski izstrādāt un sagatavot virzīšanai Ministru kabinetā un Saeimā no šā gada maija līdz nākamā gada vidum.

 Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 1

Viviāna

Konstatē un salīdzina, rosina un atkal rosina, bet aptiekas cenu liek tādu, kāda kurā reizē prātā vai neprātā ienāk. EUR aptiekā pagājušā gada oktobrī pirku zāles vienu paciņu, pirku šā gada janvārī un tā pati paciņa bija jau par vienu devītdaļu dārgāka, bet aprīlī atkal par vienu desmito daļu dārgāka par janvārī pirkto. Pusgada laikā cena pieaugusi par 20%.
Vai to, ka zāļu cena jāceļ uzspiež mums kādas ārvalsts naidīgie spēki? Vai mūsu pašu valsts valdībai te nav nekādas teikšanas?

pirms 6 mēnešiem, 2019.04.17 19:51

Vietējās ziņas