Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Zemgalē maksas par siltumenerģiju samazinājumu vairāk saista ar siltāku decembri

Zemgalē decembrī daudzviet samazinājusies maksa par apkuri, taču daļa siltumenerģijas ražotāju un piegādātāju to vairāk saista ar siltāku ziemas sākumu, kas jūtams arī tajās teritorijās, kur apkurē vairāk izmanto šķeldu, nevis gāzi, aģentūra LETA noskaidroja, aptaujājot pašvaldības un siltumenerģijas ražotājus Zemgalē.

Daļā pilsētu un novadu siltumenerģijas ražošanā jau pārsvarā izmanto šķeldu, un tajās teritorijās gan tarifi, gan maksa jau iepriekš bijusi zemāka un decembrī izmaiņu bijis mazāk. Samazinājusies maksa par apkuri rēķinos, bet ne paši tarifi. Tāpat apkures maksu ietekmējot ne tikai gāzes cena, bet arī laikapstākļi.

Tukuma novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Gundega Rugāja, atsaucoties uz Komunālo nodaļu, aģentūrai LETA skaidroja, ka Tukuma novadā centralizētajā apkurē izmanto tikai koksni (šķeldu), un tarifs par vienu megavatstundu siltumenerģijas nav mainījies. Viņa skaidroja, ka saistībā ar tarifu nevarot salīdzināt iepriekšējā gada maksu attiecīgajā mēnesī par siltumu un šā gada, jo katra mēneša vidējā gaisa temperatūra nosaka arī enerģijas patēriņu un attiecīgi maksu.

"Siltākā laika posmā automātiskie siltummezgli noregulē mazāku enerģijas patēriņu," pauda Rugāja.

Arī apkurē pagaidām gāzi izmantojošās SIA "Bauskas siltums" ekonomists Gatis Balodis lēsa, ka būtiskāka ietekme bijusi no āra gaisa temperatūras izmaiņām nekā no gāzes cenas izmaiņām.

"Bauskā rēķinu maksa par siltumenerģiju 2015.gada decembrī samazinājusies vidēji par 20%, salīdzinot ar maksu pirms gada. Samazinājuma pamatā ir klimatiskie laikapstākļi. Vidējā āra gaisa temperatūra Bauskā 2015.gada decembrī bija par 4,1 grādu pēc Celsija augstāka nekā 2014.gada decembrī. Rezultātā izlietotais siltumenerģijas daudzums mazāks par 19%, bet par 1% samazinājies piemērotais siltumenerģijas tarifs," informēja Balodis.

Tāpat izmaiņas dažādos novados ir atšķirīgas, jo savukārt Jelgavas novada komunālā uzņēmuma jeb SIA "Jelgavas novada KU" vadītāja Antra Alksne informēja, ka Jelgavas novadā maksa par apkuri, kur apkurē tiek izmantota dabasgāze, salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu samazinājusies par 26% un šīs izmaiņas ir saistītas ar gāzes cenu.

Savukārt SIA "Dobeles enerģija" valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozoliņš konstatējis, ka, salīdzinot 2014.gada decembri ar 2015.gada decembri, apkures maksas samazinājums bijis 15%, bet ievērojamāks tas ir salīdzinājumā ar 2014.gada sākumu, jo tad šī starpība ir 18%.

LETA jau ziņoja, ka Jelgavas pilsētā SIA "Fortum Jelgava" siltumenerģijas decembra tarifs ir par 12,4% zemāks nekā 2014.gada decembrī, kad siltumenerģijas tarifs Jelgavas pilsētā bija 61,33 eiro par megavatstundu, neskaitot pievienotās vērtības nodokli (PVN).

Decembrī SIA "Fortum Jelgava" siltumenerģijas tarifs Jelgavā saglabājas zems - iepriekšējā mēneša līmenī un ir 53,73 eiro par megavatstundu, neskaitot PVN, aģentūru LETA informēja SIA "Fortum Jelgava" komunikācijas vadītāja Guntra Matisa.

Joprojām Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) izvērtē jaunu siltumenerģijas apgādes gala tarifu projektu, ko SIA "Fortum Jelgava" iesniedza 2015.gada jūnijā. Tas paredz siltumenerģijas tarifa samazinājumu un mazāku dabasgāzes cenu ietekmi.

Kā ziņots, 2015.gada decembrī dabasgāzes cena Latvijā bija par 26% zemāka nekā šā gada janvārī, aģentūru LETA informēja SPRK.

2015.gadā energoresursu tirgū gada pirmajos trijos ceturkšņos bija vērojams pastāvīgs dabasgāzes tirdzniecības cenu kritums, septembrī sasniedzot zemāko dabasgāzes tirdzniecības cenu kopš 2010.gada - 206,32 eiro par tūkstoš normālkubikmetriem.

SPRK skaidroja, ka dabasgāzes tirdzniecības cenu samazinājuma rezultātā bija vērojams arī siltumenerģijas tarifu samazinājums. Latvijas apdzīvotajās vietās, kur siltumenerģijas apgādes tarifi noteikti atkarībā no dabasgāzes cenas, par siltumu bija jāmaksā līdz pat 19% mazāk. Piemēram, Rīgā, Daugavpilī, Aizkrauklē, Dobelē, Grobiņā, Ikšķilē, Jūrmalā tarifu samazinājums bija robežās no 16-19%, citviet samazinājums bija mazāks.

Tāpat regulatora siltumenerģijas pakalpojumu tarifu projektu izvērtēšanas rezultātā tika samazināti komersantu sākotnēji iesniegtie siltumenerģijas pakalpojumu tarifi, iegūstot izmaksu ieguvumu 400 000 eiro apmērā.

Iepriekš jau ziņots, ka no 2016.gada 1.janvāra līdz 30.jūnijam mājsaimniecības par gāzi maksās mazāk, liecina AS "Latvijas Gāze" informācija.

Foto: "Ziņas"

Pievieno komentāru

Vietējās ziņas