Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Apelācijas instances tiesa dienesta pilnvaru pārsniegšanā apsūdzēto Jelgavas policistu lietu turpinās skatīt 11.jūnijā 3

Zemgales apgabaltiesa, apelācijas kārtībā sākot skatīt krimināllietu pret Valsts policijas (VP) Zemgales reģiona pārvaldes darbiniekiem Sandi Blūmu un Jāni Pranku, kuri tiek apsūdzēti dienesta pilnvaru pārsniegšanā pret sociālā aprūpes centra "Ziedkalne" klientu, šodien nolēma lietā izsludināt pārtraukumu līdz 11. jūnija pulksten 14, lai prokurore Zinta Meija varētu sagatavoties tiesu debatēm, zz.lv informēja tiesā.

Uz tiesas sēdi atbalsta personas – psihologa pavadībā bija ieradies arī cietušais, bijušais valsts sociālās aprūpes centra “Zemgale” filiāles “Ziedkalne” klients, kurš tagad uzturas centra filiālē “Iecava”. Cietušais lūdza tiesu ļaut viņam nepiedalīties tiesas sēdē, un tiesa viņa lūgumu apmierināja. “Viņš pats tā gribēja veselības stāvokļa dēļ, jo pēc katras tiesas viņam paliek sliktāk,” skaidroja cietušā pārstāve, advokāte Ilona Bulgakova.

Tiesa arī noraidīja prokurores lūgumu aicināt uz tiesu tiesībsargu Juri Jansonu, kurš ir sniedzis atzinumu šajā lietā.

Savukārt abi apsūdzētie – Pranka un Blūms tiesā atteicās sniegt liecības, prokurores iesniegto protestu un cietušā un viņa pārstāves iesniegtās apelācijas sūdzības atzina par nepamatotiem, bet aicināt uz tiesu tiesībsargu, viņuprāt, ir nepamatoti un bezjēdzīgi.

Tiesa šodien veica lietas materiālu pārbaudi, bet lietas izskatīšana nākamnedēļ turpināsies ar tiesu debatēm.

Apelācijas instances tiesai šo lietu bija plānots sākt izskatīt martā, taču valstī ieviestās ārkārtējās situācijas dēļ lietas izskatīšana tika pārcelta uz 1. jūniju.

Abi apsūdzētie Zemgales rajona tiesā attaisnoti, bet cietušais - valsts sociālās aprūpes centra "Zemgale" Jelgavas novada filiāles "Ziedkalne" klients, kuru policisti 2013.gada nogalē aizturējuši un turējuši kurtuvē, vainojot cita aprūpes centra klienta pazušanā - lietā iesniedzis apelācijas sūdzību. Ar spriedumu nebija apmierināta arī Zemgales tiesas apgabala prokuratūras prokurore un cietušā pārstāve.

Sākotnēji cietušā sūdzība un prokurores protests atstāti bez virzības, nosakot termiņu trūkumu novēršanai. Bet 2020.gada sākumā lieta nosūtīta uz apgabaltiesu, aģentūru LETA informēja Zemgales rajona tiesas pārstāve Sanita Grinšpone.

Jau ziņots, ka Zemgales rajona tiesa attaisnoja Blūmu un Pranku. Abiem apsūdzētajiem atcelts arī piemērotais drošības līdzeklis - uzturēšanās noteiktā vietā. Pieteikto morālā kaitējuma kompensāciju 10 000 eiro apmērā tiesa atstāja bez izskatīšanas.

Prokurors apsūdzētājiem prasīja piemērot naudas sodus, vienam 100 minimālo mēnešalgu apmērā, otram - 350 mēnešalgu apmērā.

Pret Pranku un Blūmu sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 317.panta pirmās daļas - par valsts amatpersonas izdarītām tīšām darbībām, kas acīmredzami pārsniedz valsts amatpersonai ar likumu vai uzliktu uzdevumu piešķirto tiesību un pilnvaru robežas, ja šīs darbības radījušas būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai vai ar likumu aizsargātām personas interesēm. Par šādu pārkāpumu var sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem, īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu.

2013.gada nogalē uz dienesta pārbaudes laiku saistībā ar pazudušu aprūpes centra iemītnieku no amata tika atstādināta toreizējā filiāles vadītāja Aija Petuhova.

Savukārt krimināllieta pret VP darbiniekiem, kas tolaik piestrādāja arī "Ziedkalnē" par apsargiem, sākta par rīcību pret kādu citu pansionāta klientu, kas tika vainots pazušanā.

Abi policisti turpina darbu VP un ir Zemgales reģiona pārvaldes Jelgavas iecirkņa Kārtības policijas nodaļas inspektori, aģentūrai LETA apliecināja VP Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste Gita Gžibovska.

Darbinieki no amata nav atstādināti, jo procesa virzītājs nebija piemērojis viņiem drošības līdzekli - aizliegumu ieņemt amatu -, pauda policijas pārstāve, atgādinot, ka pirms tiesas sprieduma nevienu personu nevar atzīt par vainīgu.

Tiesa lietu pret policistiem sāka skatīt 2016.gada beigās.

Valsts sociālās aprūpes centra "Zemgale" ir labklājības ministra pakļautībā esoša tiešās pārvaldes iestāde. Tā filiāle "Ziedkalne" atrodas Jelgavas novadā, Vilces pagastā.

Filiāle sniedz sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumus pilngadīgām personām ar smagiem garīga rakstura traucējumiem - pirmās un otrās grupas invalīdiem.

Foto: no arhīva

Pievieno komentāru

Komentāri 3

Patiesība

Mīļie tautieši ! Redziet , ka situācija un policijas darbinieku visatļautība un nedodamības apziņa , novedusi ASV un Passuli ? Cilvēki iet ielās !

pirms mēneša, 2020.06.06 18:18

Patiesība

Mīļie tautieši ! Redziet , Ka Pasaulē ir mainījusies demokrātija , pēc policijas darbinieka nozieguma pastrādāšanas .

pirms mēneša, 2020.06.06 18:21

Asā hronika