Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Kopš aprīļa centra "Marta" sniegto konsultāciju skaits vardarbībā cietušajiem teju divkāršojies

Ja pirms ārkārtējā situācijas konsultācijas tika sniegtas vidēji 28 klientiem nedēļā, tad kopš aprīļa tās saņem līdz 44 klientiem nedēļā, aģentūrai LETA norāda centra "Marta" speciālistu komandas vadītāja Irina Mazurika.

Šobrīd jauno pieteikumu esot mazāk, bet paaugstinātas intensitātes darba režīms joprojām saglabājas. Mazurika skaidro, ka pieprasītākie speciālisti ir psihologi, tostarp, tāpēc ka konsultāciju kurss vienai personai ilgst vismaz desmit nedēļas. Pēc centra pārstāves paustā, rindā pie centra psihologa šobrīd ir 40 personas. "Tāpēc paredzam, ka intensīvais darba režīms tuvākos mēnešos saglabāsies," norāda Mazurika.

Vienlaikus pieaudzis arī nedēļā saņemto zvanu skaits. Centra pārstāve atzīmē, ka ierasti tika saņemti aptuveni 40 zvani nedēļā, savukārt ārkārtējās situācijas pirmās divas nedēļas, proti, marta beigās, bija ievērojams zvanu skaita samazinājums, kam sekoja pakāpenisks pieaugums. Laikā no 27.aprīļa līdz 25.maijam zvanu skaits jau bija divreiz lielāks nekā parasti - vidēji 80 zvani nedēļā, informē speciāliste.

Likumsakarīgi palielinājās gan jauno klientu pieteikumu skaits, gan arī to, kuri centrā vērsās atkārtoti.

Negatīvas tendences esot vērojamas arī vardarbības raksturā. Centrā norāda, ka valstī izsludinātās ārkārtas situācijas laikā vardarbības gadījumi bija kļuvuši smagāki, nežēlīgāki un manipulatīvāki. Pēc centra speciālistu komandas vadītājas paustā, aizvien biežāk centrā vēršas tieši no fiziskās vardarbības cietušas sievietes.

Tomēr joprojām atvērts paliek jautājums par to, vai pieaugusi cietušo iniciatīva vērsties centrā, vai drīzāk pieaudzis ir vardarbības gadījumu skaits mājās. Mazurika sliecas atbalstīt otro variantu. Atsaucoties uz citu valstu pieredzi, centra pārstāve skaidro, ka noslēgtā vide, ekonomiskā lejupslīde un sociālā distancēšanās, pie kā novedusi Covid-19 parādīšanās, atstājusi arī iespaidu uz cilvēku psiholoģisko labklājību.

"Ja kopumā dzīve ir nemierīga, spriedze pieaug arī mājās," rezumējot atzīmē Mazurika un skaidro, ka nereti par varmāku agresijas pamatu kalpo spriedze darbā, tostarp neapmierinātība par neveiksmēm profesionālajā darbībā vai atalgojuma samazinājumu. Ir sociāli nepieņemami šādas emocijas paust darba vietā, tāpēc tas notiek mājās, viņa norāda.

Pietam, citu starpā būtisks aspekts ir, ka Covid-19 ietekmē liela sabiedrības daļa strādāja no mājām. Centra pārstāve norāda, ka tieši šis apstāklis nereti tiek izmantots kā apliecinājums tam, ka par varmākas nodarīto kaitējumu neuzzinās plašāks cilvēku loks, piemēram, kolēģi vai draugi.

"Viņi saprot, ka zilumus neredzēs, jo patlaban nav pamata pamest māju," izsakās speciāliste.

Ņemot vērā pieaugumu darba apjomā, centrā konsultēšanai ir piesaistīti papildu resursi. Konsultāciju sniegšana turpinās un nesen ir atsākti klātienes pakalpojumi.

Pastiprinās arī centra "Marta" klātbūtne sociālajos tīklos, tostarp sniedzot noderīgu informāciju par vardarbības novēršanu un iespējām cietušajiem sevi pasargāt.

Centrā informē, ka pandēmijas dēļ pastāvīgi uzturoties mājās, varmāka un upuris visu laiku ir ierobežotā vidē, upuriem esot varmākas kontrolē bez iespējas droši vērsties pēc palīdzības.

Lielākā daļa centra klientu ir tieši sievietes. Centrā norādīja, ka statistikas dati jau pirms ārkārtējās situācijas liecināja, ka Latvijā katra trešā sieviete cieš no seksuālas vai fiziskas vardarbības ģimenē.

Centrs "Marta" ir dibināts 2000.gada maijā, un tas katru gadu sniedz bezmaksas konsultācijas vairāk nekā 300 vardarbībā un cilvēku tirdzniecībā cietušiem pieaugušajiem un bērniem. Biedrība "Centrs Marta" ir vienīgā sieviešu tiesību aizstāvības organizācija Latvijā.

Tas sniedz profesionālus sociālos, juridiskos, psiholoģiskos pakalpojumus vardarbībā un cilvēku tirdzniecībā cietušām pieaugušām personām un bērniem, kuri atrodas ievainojamās dzīves situācijās.

Lai saņemtu palīdzību vai konsultāciju par pieejamiem pakalpojumiem ar centru var sazināties pa tālruni 67378539 vai pa epastu - "centrs@marta.lv" - Rīgas filiālē, savukārt saziņai ar Liepājas centra nodaļu ir pieejams tālrunis 29195442 vai epasts - "centrs@martaliepaja.lv". 2020.gadā tika izveidota centra filiāle Rēzeknē. Plānots, ka tā uzsāks klientu pieņemšanu rudenī.

Foto: pixabay.com

Pievieno komentāru

Asā hronika