Policija sāk kriminālprocesu saistībā ar LLU inovāciju projektiem 8

Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde sākusi kriminālprocesu, izmeklējot iespējamu krāpšanu saistībā ar trim Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) īstenotiem inovāciju projektiem, vakar vakarā vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "de facto".

"Ir sākts kriminālprocess par iespējamo krāpšanu, saņemot atbalstu - Eiropas Savienības līdzekļu izlietojumam vairākos projektos. Kriminālprocess pagaidām ir uzsākts pēc Krimināllikuma 18. nodaļas: Noziedzīgie nodarījumi pret īpašumu. Un ar kriminālprocesā noteiktām metodēm tiks vākti pierādījumi, pētīti materiāli," saka Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Pēteris Bauska.

LLU 2017. un 2018.gadā ieguva Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda finansējumu - kopumā pusotru miljonu eiro (1 475 829 eiro) trim inovāciju projektiem. Projektu vadītāja bija LLU rektore Irina Pilvere. Pērn rudenī jau tika pabeigts pētījums, kā no Baltijas jūras zivīm iegūt malto masu un to izmantot dažādos produktos. Bet šogad vēl turpinās divi pētījumi par ātri pagatavojamu zivju produktu radīšanu, kā arī par anšovu produkcijas analoga radīšanu no Baltijas brētliņām.

Inovatīvās zivju produkcijas radīšanai LLU kā pakalpojumus sniedzēju nolīga SIA "ISB". Līgumi ar "ISB" paredz, ka šai firmai aizies vairāk nekā pusmiljons eiro (533 710 eiro) jeb vairāk nekā trešdaļa no visas inovāciju projektiem atvēlētās naudas.

Tās īpašnieks tobrīd bija Mihails Kočņevs. Raidījums atklāja, ka Kočņevs saistīts ar firmām, kas valstij palikušas parādā visai ievērojamas nodokļu summas. Notikušais tiek izmeklēts vairākos Finanšu policijas uzsāktos kriminālprocesos, tostarp - par izvairīšanos no nodokļu nomaksas vairāk nekā 27 miljonu eiro vērtībā. "Šie uzrēķini ir audita veicēju slimīgās iztēles auglis," raidījumam saka Kočņevs.

Viņam pieder arī viens procents daļu zivju pārstrādes uzņēmumā "Piejūra" (šobrīd nosaukums mainīts). Tā pārstāvji kopā ar biedrību "Zaļākai pasaulei" iniciēja pētījumu veikšanu. Tiesa gan - radītie produkti ražošanā nav ieviesti.

Kočņevs atzīst, ka, inovāciju projekti ir ienesīgi, lai arī pirmajā no tiem viņi pārmaksājuši par atsevišķām pozīcijām. Kočņevs to sauc par kļūdu. Policija un fondu uzraugi parasti pievērš īpašu uzmanību pārlieku dārgām izdevumu pozīcijām, jo aiz tām var slēpties arī iespējami pārkāpumi.

LTV raidījums informē, ka pēc žurnālistu intereses ne vien ierosināts kriminālprocess, bet notikušas arī vairākas izmaiņas saistībā ar projektu norisi.

Pērn, 3.decembrī uzraugošajai iestādei - Lauku atbalsta dienestam, paziņots, ka Pilvere vairs nav projekta vadītāja. Pilvere gan projektos turpināja piedalīties kā pētniece. Par darbu ar šiem projektiem viņa pērn atlīdzībā saņēmusi piecus tūkstošus eiro.

Savukārt SIA "ISB" dažas nedēļas pēc sižeta parādīšanas mainīja īpašnieku un amatpersonas. Kočņeva starp viņiem vairs nebija. Firmu pārdevis. Kā vienu no iemesliem tagad nosauc bankas atteikumu ar viņu sadarboties. Jaunajiem īpašniekiem viņš šobrīd sniedzot konsultācijas un kārtojot grāmatvedību.

Pirmais projekts ir pabeigts, bet abos pārējos universitāte steigusi labot, kas vēl labojams. Ar uzņēmumu "ISB" noslēgtas papildu vienošanās. Tagad universitāte pirms rēķinu apmaksas veiks zinātnisko ekspertīzi SIA "ISB" iesniegtajiem pirmā posma darba rezultātiem, kā arī izvērtēs pakalpojuma tirgus cenu.

Tiesa, uz jautājumu, vai pēc raidījuma projektiem pievērsta papildu uzmanība, LLU rektore Pilvere atbild: "Jā, mēs esam pārvērtējuši. Katrā ziņā mēs saprotam to, ka to, kas bija projektā paredzēts un to ko no mums pieprasa zivrūpniecības nozare - veidot jaunus produktus, tā ir mūsu universitātes unikālā joma, kur sadarbībā ar nozari mēs gatavojam jaunos produktus. Līdz ar to mēs neredzam, ka tur vajadzētu būt problēmas."

Foto: ainavudargumi.lv

 

Pievieno komentāru

Komentāri 8

mhh

Tūlīt kāds mēģinās iestāstīt, ka visa šī jezga ap pilveri ir tikai tāpēc, ka drīz rektora "vēlēšanas".

pirms gada, 2019.04.29 08:50

bet protams

kā tad citādi...mums nav demokrātijas valstī, mediji muļļā vecas lietas, jo nekā jauna jau nav

pirms gada, 2019.04.29 09:22

Gudrā pensionāre

Bailīgākie lauķi zog pa nakti, bet bezkaunīgākie – pat gaišā dienas laikā. Laucinieki ne tikai zog visu, kas nav piesiets, bet sabojā labi iesāktas lietas.

Esmu aprēķinājusi, ka manā īpašumā vien lauku zagļi sapelnījuši vairāk nekā 100 gadus reāla un 120 gadus nosacīta soda.

pirms gada, 2019.04.29 09:26

Žozefīns Airis

Nedomāju, ka te ir k'\ada zagšana- vienkāršas grāmatvedības kļūdas, bez šmugulēšanas, naudas atmazgāšanas un kukuļiem. Vajag ticēt cilvēku godīgumam - piemēram tautā jau izsenis ir iesakņojušies teicieni - nevis melo kā suns, jo suns nevar melit, bet gan gosīgs kā mūsu pilsētas mērs, godīgākais pilsētas uzņēmums- puķu bode pie domes utt.

cilvēki ir sabojātu psihi, - ja nu kāds deputāts brauc ar lepnu mašīnu- vai tad uzreiz zaglis?? Nē- vienkārša grāmatvedības kļūda !

pirms gada, 2019.04.29 10:02

:)

Pie tam ja grāmatvedība piedzērusies - nabadziņiem taču puķes neļāva pirkt bet ar varu šņabi rīklē lēja :DDD

pirms gada, 2019.04.30 09:03

Jelgavnieks

Sapņoju, ka Jelgavas biznesa inkubatoriņš aŕī visā tajā ir iesaistīts...

pirms gada, 2019.04.29 10:56

Sūce

Bez pamperiem auditorijā lekcijas nespēj nolasīt

pirms gada, 2019.04.29 11:10

Gusts

Ja pat pirmskolas vecuma bērnam ne vienā vien gadījumā, kur onkuļi un tantes lietas bīda, ir skaidrs, ka darbības bīdīšanā ir pilnīgi aplamas, bet lietu bīdīšana tiek turpināta, tad bīdītājiem ir galēji stulbi pēc gadiem nosaukt darbības par kļūdām. Tieši par šādām kļūdām iznāk dzirdēt ļoti bieži.

pirms gada, 2019.04.29 18:34

Asā hronika