VUGD aicina svētkos neaizmirst par elementārām ugunsdrošības prasībām

Ziemassvētkos un Jaunajā gadā ikkatrā mājā tiek dedzinātas svecītes, rotātas eglītes, gatavoti svētku ēdieni, kurinātas krāsnis, kā arī svētki padarīti spilgtāki ar pirotehnisko izstrādājumu palīdzību. Lai šos gaišos svētkus neaptumšotu traģiski nelaimes gadījumi, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) aicina cilvēkus svētkos neaizmirst par drošību un ievērot vienkāršas ugunsdrošības prasības. 

 

VUGD statistika liecina, ka ik gadu Ziemassvētku un Jaunā gada brīvdienās ugunsgrēkos tiek izglābti un iet bojā vairāki cilvēki. Zemgalē aizvadītajā gadā Ziemassvētku brīvdienās cieta viens cilvēks, savukārt 2016.gadā gāja bojā viens cilvēks, kā arī viens cieta un viens tika izglābts. VUGD norāda, ka neapdomība ir viens no galvenajiem iemesliem cilvēku bojāejai ugunsgrēkos – lielu daļu šīs traģiskās nelaimes varēja novērst, ja vien tiktu ievērotas vienkāršas ugunsdrošības prasības.

 

Uzdāvini svētkos drošību!

Ziemassvētki ir laiks, kad daudzi no mums domā, kā iepriecināt sev mīļos un tuvos cilvēkus. VUGD ieskatā viena no labākajām dāvanām svētkos ir dūmu detektors, jo tas ir vienkāršs veids, kā savlaicīgi pamanīt iespējamo ugunsnelaimi un līdz ar to pasargāt sevi un līdzcilvēkus. Visbiežāk traģiskākās ugunsnelaimes notiek tieši naktīs, kad cilvēki guļ, jo cilvēks miegā nejūt dūmus, toties dzird skaņas, tāpēc dūmu detektors ļauj pamanīt ugunsgrēka izcelšanos un pamest degošās telpas.

 

Parūpējies, lai tev mīļa un tuva cilvēka dzīve būtu drošāka – uzdāvini viņam dūmu detektoru!

 

Sveces liesma – skaista, bet ļoti bīstama!

2017.gadā ugunsdzēsēji glābēji devās dzēst 23 ugunsgrēkus, kuru iespējamais izcelšanās iemesls bija saistīts ar bez uzraudzības atstātām degošām svecēm, adventes vainagiem vai eglēm. Šogad reģistrēti jau vairāk nekā 10 ugunsgrēki, kas izcēlušies bez uzraudzības atstātu sveču dēļ, un tajos ir cietis viens cilvēks.

Lai no aizdegtas sveces neizceltos ugunsgrēks, atcerieties, ka:

·         pirms sveces aizdegšanas tā jāatbrīvo no visa veida iepakojuma un jāizlasa klāt pievienotā lietošanas instrukcija;

·         sveces jānovieto uz nedegošas virsmas stabili un nav vēlams sveci novietot citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;

·         degoša svece rada augstu temperatūru, tāpēc tā jānovieto drošā attālumā no degtspējīgiem priekšmetiem un mēbelēm, audumiem, aizkariem u.c.;

·         degošas sveces pat uz īsu brīdi nedrīkst atstāt bez uzraudzības un, dodoties prom, vai pirms gulētiešanas ir jāpārliecinās, ka sveces ir nodzēstas;

·         želejveida sveces ar dažādiem dekorējumiem nav paredzētas dedzināšanai.

VUGD atgādina, ka dedzināt svecītes eglītē ir ļoti bīstami, jo no tām viegli var uzliesmot egle vai tās dekorācijas, tāpēc svecīšu vietā aicinām eglītē iekārt svētku virtenes!

 

Kurinot krāsnis, kamīnus un pirtis, nedrīkst aizmirst par drošību!

Viens no izplatītākajiem ugunsgrēku iemesliem ir tieši cietā kurināmā apkures iekārtu nepareiza ekspluatācija, tāpēc svētkos, kurinot pirtiņu, krāsni vai kamīnu, neaizmirstiet ievērot drošības noteikumus:

·         nekuriniet un neizmantojiet bojātas apkures iekārtas vai dūmvadus;

·         aizdedzināšanai neizmantojiet viegli uzliesmojošus un degtspējīgus šķidrumus;

·         kurināmo un citus degtspējīgus materiālu novietojiet ne tuvāk par 1,2 metriem no apkures iekārtas durtiņām;

·         nekuriniet apkures iekārtas ar malku, kuras garums pārsniedz kurtuves izmērus, kā arī nededziniet ķīmiski apstrādātu koksni, finieri, skaidu plātnes, krāsotus vai lakotus dēļus, krāsainu papīru vai plastmasu, jo, tiem degot, var rasties indīgi izgarojumi;

·         nenovietojiet uz un pie apkures ierīcēm degtspējīgus priekšmetus un materiālus, piemēram, nežāvējiet drēbes un apavus.

Ja apkures iekārtu iekuriniet tikai svētku laikā, pirms lietošanas pārliecinieties, ka dūmvadā nav izveidojušies kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, savlaicīgi nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā – var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu.

 

Lai mirdzošā gaismiņa eglītē nepārvēršas liesmās!

Krāsainas spuldzītes dažnedažādos toņos rotā eglīti vai svētku telpu, tomēr jāatceras, ka arī to nepareiza lietošana var izraisīt ugunsgrēku. Ja Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlaties elektriskos rotājumus/virtenes, aicinām pirms to lietošanas rūpīgi izlasīt instrukciju un lietot tikai tām paredzētos apstākļos – virtenes, kas paredzētas lietošanai iekštelpās, nelietot pagalma vai mājas fasādes greznošanai. Ja izmantojat jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinieties, vai tās nav bojātas.

 

Lieliska svētku lasāmviela – pirotehnisko izstrādājumu lietošanas instrukcija!

Jaunā gada sagaidīšana daudzviet tiek bagātināta ar krāšņu un krāsainu salūtu, tomēr pirotehnikas lietošanas noteikumu pārkāpšana un pārgalvība var svētku sagaidīšanu pārvērst traģēdijā. 2016.gada nogalē, uz daudzstāvu dzīvojamās mājas balkona dedzinot pirotehniskos izstrādājumus, cieta cilvēks, bet citviet, pirotehniskajiem izstrādājumiem ielidojot balkonos, aizdegās balkons un uz tā novietotās sadzīves mantas.

Ja svētkos plānojat lietot pirotehniskos izstrādājumus, atcerieties:

·         pirms svētkiem iztīriet balkonu un/ vai pagalmu no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrītot var izraisīt ugunsgrēku;

·         pirotehniku iegādājieties tikai sertificētos veikalos un pirms lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas pamācību, to ievērojiet un neskaidrību gadījumā konsultējieties ar speciālistu;

·         pirotehnikas tuvumā nesmēķējiet un salūtu aizliegts rīkot vēstures pieminekļu, slimnīcu, baznīcu, mācību iestāžu, gāzes vai degvielas balonu, degvielas uzpildes staciju tuvumā, kā arī zem elektrības zemsprieguma, augstsprieguma un sakaru līnijām;

·         pirms pirotehnikas raķešu palaišanas novietojiet tās uz stabilas virsmas, lai tās neapgāztos un gadījumā, ja pirotehnikas raķetes nav nostrādājušas, tās atkārtoti neaizdedziniet!

Ja esat nolēmis doties vērot svētku salūtu, centieties atrasties drošā attālumā no pirotehnikas izstrādājumu palaišanas vietas, jo tā varat pasargāt sevi no smagiem apdegumiem pirotehnikas iedarbināšanas procesā radušās kļūmes dēļ!

 

Svētku dunā arī par bērnu drošību ir jāparūpējas!

Ziemassvētku un Jaunā gada svinību laikā nedrīkst aizmirst par bērniem – viņi šos svētkus gaida vairāk par citiem, tāpēc pirms svētku svinēšanas atrodiet laiku, lai ar bērniem pārrunātu drošības jautājumus.

 

Iesakām, gatavojoties svētkiem, bērniem uzticēt veikt nelielus darbiņus, visu laiku paturot bērnus redzeslokā un uzmanot. Mazus bērnus nedrīkst atstātu vienus pašus telpā, kurā ir iedegts kamīns vai krāsns, kā arī lielākiem bērniem nedrīkst atļaut iekurināt apkures ierīces – to drīkst darīt tikai pieaugušo klātbūtnē un ievērojot īpašu piesardzību. Kā arī VUGD atgādina, ka pirotehniskos izstrādājumus nav atļauts lietot bērniem, tāpēc nepieļaujiet pirotehnikas izstrādājumu nonākšanu bērnu rokās!

 

Pirms svētkiem ar bērniem pārrunājiet drošības jautājumus un pareizu rīcību dažādās situācijās, kā arī atkārtojiet to, kuros gadījumos ir jāzvana uz 112, kāda informācija jāsniedz piezvanot un kā jārīkojas, ja notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons.

 

VUGD novēl drošus svētkus! Atgādinām, ka, ja tomēr notikusi nelaime un ir nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvaniet uz tālruņa numuru 112!

 

Foto: VUGD

Pievieno komentāru

Asā hronika