Akcīzes nodokli alkoholam plānots paaugstināt ar 1. augustu

Akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem paredzēts paaugstināt ar 1. augustu, vakar nolēma Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija, virzot izskatīšanai Saeimā 2. lasījumā grozījumus likumā «Par akcīzes nodokli», «Ziņas» informēja Saeimas preses dienestā.

«Pieņēmām lēmumu nodokli pagaidām celt tikai šogad un, uzklausot nozares pārstāvjus, vienojāmies jauno likmi piemērot ar augustu, nevis jūliju, kā bija plānots iepriekš. Savukārt par turpmākajām nodokļa izmaiņām, kas sākotnēji bija iecerētas arī nākamajos divos gados, vienojāmies lemt vēlāk, iespējams, nākamā gada valsts budžeta izstrādes gaitā,» skaidro Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas priekšsēdētājs Kārlis Šadurskis. 

Grozījumi paredz līdzšinējo nodokļa likmi no 3,10 eiro par 100 litriem alus palielināt līdz 3,8 eiro, bet vīnam no 64,03 līdz 70 eiro. Savukārt raudzētajiem dzērieniem to iecerēts diferencēt. Dzērieniem ar absolūtā spirta saturu līdz sešiem tilpumprocentiem plānots noteikt 64 eiro likmi, bet ar absolūtā spirta saturu virs sešiem tilpumprocentiem – 70 eiro apmērā par 100 litriem. Patlaban nodokļa likme raudzētajiem dzērieniem ir 64,03 eiro par 100 litriem.

Šāda pieeja rosināta, lai akcīzes nodokļa likme vieglajiem raudzētajiem dzērieniem (sidriem) būtu konkurētspējīga Baltijas valstīs, kā arī lai veicinātu šo dzērienu ražošanu no Latvijā audzētiem augļiem un ogām, uzsver likumprojekta autori.

Likumprojektā arī paredzēts nodokļa likmi palielināt starpproduktiem – par 100 litriem dzēriena ar absolūta spirta saturu līdz 15 tilpumprocentiem nodokļa likmi no līdzšinējiem 64,03 eiro iecerēts celt līdz 70 eiro, bet ar spirta saturu virs 15 tilpumprocentiem – no 99,6 līdz 110 eiro.

Pārējiem alkoholiskajiem dzērieniem akcīzes nodokļa likmi plānots palielināt līdz 1360 eiro par 100 litriem absolūtā spirta. Patlaban tā ir 1337,50 eiro.  

K.Šadurskis iepriekš akcentēja, ka akcīzes nodokļa likumā grozījumi veikti, ņemot vērā šā gada valsts budžeta likumā noteikto. Likmju palielināšana nepieciešama, lai, samērojot valsts fiskālos un veselības aizsardzības mērķus, nodrošinātu papildu ieņēmumus pamatbudžetā, ko plānots novirzīt izglītībai, galvenokārt brīvpusdienu nodrošināšanai ceturto klašu skolēniem.

Iecerēts, ka grozījumus akcīzes nodokļa likumā izskatīt galīgajā lasījumā Saeima pieņems 18. jūnijā. 

Pievieno komentāru

Citas ziņas