Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Apstiprināts sociālo iemaksu apmērs

Valdība otrdien apstiprināja valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu minimālo un maksimālo apmēru, kā arī grozījumus noteikumos par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai.

Darba ņēmējiem un pašnodarbinātajiem, kā arī brīvprātīgi sociāli apdrošinātajiem maksimālais sociālo iemaksu apmērs nākamgad būs 29,6 tūkstoši latu gadā. Savukārt sociālo iemaksu minimālais apmērs brīvprātīgi sociāli apdrošinātajiem un pašnodarbinātajiem nākamajā gadā saglabāsies nemainīgs - 150 lati mēnesī jeb 1800 latu gadā.Šogad obligāto un brīvprātīgo sociālo iemaksu objekta maksimālais apmērs ir 23,8 tūkstoši latu gadā. Kā liecina Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras dati, pagājušajā gadā obligātās iemaksas maksimālā apmērā vai vairāk bija 5358 darba ņēmējiem.Kā skaidro Labklājības ministrijas Komunikācijas departamenta direktore Lelde Rāfelde, sociālās iemaksas veido cilvēka ienākumi, no kuriem likums iesaka tās ieturēt. Tās nodrošina iedzīvotājam tiesības saņemt pensijas un pabalstus, garantējot aizsardzību noteiktu sociālo risku gadījumā. Pensiju un pabalstu apmērs ir tieši atkarīgs no veiktajām sociālajām iemaksām. To palielinot, cilvēki ar augstiem ienākumiem var saņemt lielākas sociālās garantijas.Pašnodarbinātais nav atzīstams par darba ņēmēju, bet gūst ienākumus kā cilvēks, kurš veic individuālo darbu, piemēram, strādā par zvērinātu notāru, prakses ārstu u.c. Pašnodarbinātie neveic sociālās iemaksas bezdarba apdrošināšanai un darba negadījumu apdrošināšanai, jo viņi paši atbildīgi par savu darbu un darba drošību.Savukārt par brīvprātīgi sociāli apdrošināto var kļūt cilvēks, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu un nav pakļauts obligātajai sociālajai apdrošināšanai (nav darba ņēmējs vai pašnodarbinātais). Brīvprātīgi apdrošinātie veic sociālās iemaksas no pašu brīvi izvēlētiem līdzekļiem, piemēram, no laulātā ienākumiem vai mantojuma gūtā ienākuma.Likumdošana paredz, ka obligāto un brīvprātīgo sociālo iemaksu minimālais un maksimālais apmērs jāpārskata reizi gadā.

Pievieno komentāru

Citas ziņas