Aptauja: Katrs septītais Latvijas iedzīvotājs plāno iegādāties mājokli 7

Tuvāko divu gadu laikā aptuveni septītā daļa jeb 14% no Latvijas iedzīvotājiem plāno iegādāties mājokli, liecina «ABLV Bank» grupas nekustamā īpašuma uzņēmuma SIA «Pillar Management» veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja sadarbībā ar tirgus, sociālo un mediju pētījumu aģentūru «TNS Latvia».

Mājokļa iegādi biežāk plāno Rīgas (36%) un Pierīgas (18%) iedzīvotāji.Salīdzinoši biežāk nekā caurmērā mājokļa iegādi plāno gados jaunākie Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 29 gadiem (49%) un vadītāji, augstākā līmeņa speciālisti (29%), liecina aptaujas rezultāti.Mājokļa iegādes divas biežākās motivācijas ir dzīves apstākļu uzlabošana (55%) un patstāvīgas dzīves sākšana, pirmā mājokļa iegāde (37%). Vien aptuveni katrs desmitais respondents no tiem, kuri plāno iegādāties mājokli tuvāko divu gadu laikā, mājokļa iegādi motivē ar investīciju nekustamajā īpašumā.Lielākā daļa iedzīvotāju, kuri tuvāko divu gadu laikā neplāno iegādāties mājokli, neizjūt nepieciešamību iegādāties mājokli vai arī viņiem jau ir savs mājoklis (71%). Tomēr daļu respondentu no plāniem par mājokļa iegādi attur dažādi šķēršļi. Divi biežāk minētie šķēršļi ir nepietiekami vai neregulāri ienākumi un nekustamo īpašumu augstās cenas.Aptuveni puse jeb 52% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka patlaban mājokli ir izdevīgāk pirkt, nevis īrēt. Salīdzinoši biežāk šādās domās ir respondenti ar augstāko izglītību (57%), vadītāji un augstākā līmeņa speciālisti (31%), iedzīvotāji ar personīgajiem mēneša ienākumiem virs 300 latiem (47%).Aptuveni katrs piektais respondents, kurš uzskata, ka patlaban ir izdevīgāk pirkt, nevis īrēt mājokli, plāno mājokļa iegādi tuvāko divu gadu laikā. Savukārt četras piektdaļas respondentu, kuri tuvāko divu gadu laikā plāno iegādāties mājokli, ir pārliecināti, ka patlaban ir izdevīgāk iegādāties, nevis īrēt mājokli.«Aptaujas rezultāti apliecina jau iepriekš paustās prognozes par nekustamā īpašuma tirgus attīstību 2013.gadā. Iedzīvotāju interese par īpašuma iegādi palielinās, kas veicina arī pieprasījumu tirgū. Tomēr tuvākajos gados mēs neredzēsim tādu tirgus attīstību, kāda tā bija pirms ekonomiskās krīzes. Tirgū būs novērojama mērena un veselīga attīstība. Arī īpašumu cenu pieaugums sagaidāms 5% robežās,» norāda «Pillar Management» izpilddirektora vietnieks Raits Kite.Viņaprāt, nekustamā īpašuma pārdošanas tirgu veicinās arī īres tirgus. Patlaban ir novērojams zināms deficīts īres mājokļiem, tādēļ ievērojami pieaugušas īres maksas. «Pillar» veiktā aptauja liecina, ka iedzīvotāji šo faktu ir apzinājušies, tādēļ vairums priekšroku dotu mājokļa iegādei, nevis īrēšanai, norāda Kite.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

to pats

laboju: "ārzemniekiem, kas sīceni NEskaita"

pirms 8 gadiem, 2013.01.15 18:15

to pats

ne gluži tā... dibentiņš jau bija pienācis, ka vēl varēja paķert izpārdošanā... kāds cits pasmaidīs vēlāk... :) gaidītājiem vnk iestājas tukšumiņš... visi nekustāmie pamazām pārvērtušies "holdingos", ko pagaidām notirgo tikai ārzemniekiem, kas sīceni skaita :D t.i., tirgus gan ir uzkāries, bet arī ir noticis vlipnums nereālās kapeiku drāzēju cerībās... :) izsoles par latu kaukā vairs nemana, un arī bankas mierīgi glabā pleķus, bet cenu ta vairs nelaiž zemāk, jo tām, atšķirībā no "kupi prodaj" "māklera" zemes nodoklītis ir sīcene, kura tik un tā iekļausies cenā... minimālais sākums ir tāds, ka - jo ilgāk banka (vai iesaldētājs) maksā NĪN, jo par tādu summu pamazām aug cena... :) neaizmirsīsim par globālo inflāciju, zem kuras pat suņa kaku nepabāzīsi! :D
tā kā vinnētājs ir tas, kurš tagad pamožas pirmais... ar to gribēju teikt, ka nu ir laiks, kamēr nav par vēlu... ;)
bet arī satraukumam nav pamata, jo tāds ieskrējiens, kā 2005-2008, vairs nevar notikt, jo vēsture tomēr neatkārtojas...

pirms 8 gadiem, 2013.01.15 18:14

pats

nu jau gan lej zēni ūdeņus :) banķieri laikam izsaka savus sapņus, nevis realitāti :) cer uz pūļa efektu, un uz cenu kāpumu :) diez vai sanāks.

pirms 8 gadiem, 2013.01.14 19:10

ibio

plānot, sapņot, gribēt u.t.t. nav aizliegts. tas neko neizsaka. neko!

pirms 8 gadiem, 2013.01.14 17:25

:)

Bankas gatavo sabiedrību nākamajam nekustamo vilnim?.... :)

to BBC - tu to saistībā ar Rīgas Dinamo un KHL? :D

pirms 8 gadiem, 2013.01.14 16:13

Citas ziņas