Bankomātu trūkuma problēmas risināšanai VARAM iesaka ieviest naudas izņemšanas iespējas pašvaldības iestāžu kasēs

Viens no risinājumiem, kā veicināt skaidras naudas izņemšanas iespēju apdzīvotās vietās, kur nav pieejami bankas automāti, ir skaidras naudas izņemšanas pakalpojuma ieviešana pašvaldību iestādēs, uzskata Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Šādu pakalpojumu patlaban Latvijā piedāvā Kocēnu novadā, kur skaidru naudu var pašvaldību iestāžu kasēs, ja tiek veikti norēķini par sociālajiem pakalpojumiem, maksājot ar bankas karti. Pašvaldība ir noslēgusi līgumu ar "SEB banku", kas iedzīvotājiem ļauj, norēķinoties par kādu no pašvaldības sniegto pakalpojumu, izņemt arī skaidru naudu no sava konta. Princips ir tāds pats, kā tirdzniecības vietās, kur piedāvā šādu pakalpojumu - lai izņemtu naudu, ir jāveic norēķins ar bankas karti.

Minimālā nauda summa, ko šādā veidā ir iespējams izņemt, ir viens cents, bet maksimālā - 100 eiro. Izmaksājamā summa ir atkarīga no tā, cik daudz naudas konkrētajā brīdī ir pašvaldības iestādes kasē. Skaidras naudas izņemšanai kartes īpašniekam pirms norēķina par pakalpojumu jāinformē kasiere, ka viņš vēlas arī izņemt skaidru naudu. Informācija par naudas izņemšanu būs atspoguļota pirkuma čekā.

Par naudas izmaksas pakalpojumu pašvaldība bankai neko nemaksā - komisijas maksu aptuveni 1% apmērā sedz pats klients.

Interesi par šāda pakalpojuma ieviešanu izrādījušas citas pašvaldības, un VARAM atbalsta šādu pašvaldības brīvprātīgu iniciatīvu, sevišķi teritorijās, kurās trūkst skaidras naudas izņemšanas iespēju. Šāds risinājums būtu arī efektīvs, jo naudas izmaksas pakalpojums tirdzniecības vietās netiek īpaši popularizēts, un arī paši tirgotāji neizrāda lielu atsaucību šāda pakalpojuma ieviešanā. Pašvaldību domju un pagastu pārvalžu kases ir aprīkotas ar seifiem, kā arī daļa pašvaldību ar norēķinu karšu termināliem, tāpēc arī naudas izmaksas pakalpojuma ieviešana neprasītu lielus finansiālos ieguldījumus, norāda VARAM.

Jau ziņots, ka Latvijā 72 teritoriālajās vienībās jeb 14,1% no visiem Latvijas pagastiem uz 2012.gada 1.jūliju nebija pieejama neviena no četrām iespējām skaidras naudas izņemšanai - ne bankomāta, ne naudas izņemšanas iespēja tirdzniecības vietā, ne "Latvijas Pasta" nodaļās, ne arī iespēja skaidru naudu izņemt bankas filiālēs.

2012.gada jūlijā Latvijā neviens bankomāts nebija pieejams 5 no 110 novadiem - Amatas, Beverīnas, Ciblas, Rucavas un Vārkavas novados. Beverīnas, Ciblas un Vārkavas novados nekad nav bijuši naudas izmaksas bankomāti, savukārt Rucavas novadā līdz ar "Latvijas Krājbankas" darbības izbeigšanu darbību pārtrauca arī bankas uzstādītais bankomāts, bet Amatas novadā līdz 2010.gadam darbojās "Hipotēku un zemes bankas" bankomāts, kuru 2010.gadā nozaga.

Pievieno komentāru

Citas ziņas