Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Sīkdatne uzkrāj datus par vietnes apmeklējumu. Dati ir anonīmi un palīdz piedāvāt Jums piemērotu saturu un reklāmas. Turpinot lietot šo vietni, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Savu piekrišanu Jūs jebkurā laikā varat atsaukt, nodzēšot saglabātās sīkdatnes.

Sapratu

Dabasgāzes tarifu pieaugums skars lielāko daļu Latvijas ģimeņu

Atbilstoši «Swedbank» Privātpersonu finanšu institūta veiktajiem aprēķiniem, dabasgāzes tarifu paaugstināšana, kas stājusies spēkā ar 1.jūliju, ietekmēs lielāko daļu Latvijas mājsaimniecību.

Dabasgāzes tarifs mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto plītīs, palielinājies par 7 santīmiem kubikmetrā (no 0,48 līdz 0,55 latiem par kubikmetru), bet ģimenēm, kas izmanto dabasgāzi apkurei, – par 5 santīmiem (no 0,29 līdz 0,34 latiem par kubikmetru). Pieaugums galvenokārt saistīts ar nodokļu likumu grozījumiem, kas dabasgāzes piegādēm mājsaimniecībām atceļ pievienotās vērtības nodokļa samazināto likmi un piemēro akcīzes nodokli, informē «Swedbank» Privātpersonu finanšu institūta direktora vietniece Diāna Krampe.Atbilstoši statistikas datiem ģimenes, kas dabasgāzi izmanto plītīs un ūdenssildītājos – kopā aptuveni 386 000 mājsaimniecību – pašlaik vidēji par dabasgāzi maksā 3 latus mēnesī. Līdz ar nodokļu paaugstināšanu ikmēneša rēķins šādai mājsaimniecībai palielināsies par 44 santīmiem jeb 5,28 latiem gadā. Savukārt mājsaimniecībām, kas dabasgāzi izmanto arī apkurei – aptuveni 48 000 mājsaimniecību – un pašlaik par to mēnesī maksā vidēji 62 latus, rēķins palielināsies par aptuveni 11 latiem mēnesī jeb 130 latiem gadā.«Tomēr šie ir vidējie rādītāji un daudzās mājsaimniecībās rēķins par dabasgāzi ir lielāks. Šīs ģimenes tarifu pieaugumu izjutīs visvairāk,» norāda D.Krampe. Akcīzes nodoklis tiks piemērots arī dabasgāzei, ar kuru tiek saražota centralizēti piegādātā siltumenerģija, tāpēc jārēķinās, ka dabasgāzes tarifi pieaugs arī siltumapgādes uzņēmumiem un atbilstiši arī iedzīvotājiem pieaugs izmaksas par centrālo apkuri. Saskaņā ar Latvijas Pašvaldību savienības sniegtajiem datiem un prognozēm par naftas produktu cenām pasaules biržās, kopējais siltumapgādes pakalpojumu cenu pieaugums nākamajā apkures sezonā varētu būt 15–17% robežās, tajā skaitā 7–9% nodokļu izmaiņu dēļ.Satistikas dati liecina, ka Latvijas mājsaimniecību budžetos maksa par siltumenerģiju (apkuri un karsto ūdeni) ir vislielākā komunālo maksājumu daļa – ziemas mēnešos maksājumi veido 80% no visiem komunālajiem maksājumiem. Tas liecina, ka tarifu pieaugums pat par pāris procentiem ģimenēm var radīt būtisku izmaksu pieaugumu.«Vasara ir laiks, kad iedzīvotājiem ir iespēja sagatavoties nākamajai apkures sezonai. Ieteicams izvērtēt mājokļa siltumefektivitāti, veikt namu siltināšanas pasākumus. Vienlaicīgi ģimenēm jāapsver nepieciešamība veidot uzkrājumus apkures sezonai vai izvēlēties izlīdzinātos maksājumus par siltumapgādi un dabasgāzi, lai mazinātu siltumenerģijas rēķinu sezonalitātes ietekmi uz savas ģimenes budžetu,» komentē D.Krampe.

Pievieno komentāru

Citas ziņas