Elektroenerģijas tirgotāju nomainījušas vien 0,5 procenti mājsaimniecību 9

Līdz šā gada 15. decembrim lēmumu par elektroenerģijas tirgotāja maiņu ir pieņēmušas 4069 jeb 0,5% mājsaimniecību, aģentūru LETA informēja AS «Sadales tīkls».

Jau ziņots, ka elektrību mājsaimniecībām pēc 2015. gada 1. janvāra tirgos AS «Latvenergo», SIA «Baltcom TV», SIA «220 Enerģija» un SIA «Win Baltic». Lai arī patlaban nav zināms, cik daudz klientu katrs uzņēmums piesaistījis, aģentūra LETA iepriekš noskaidroja, ka «Baltcom TV» un «220 Enerģija» elektrību pēc 1. janvāra katra tirgos ap 2000 klientu, turpretī «Latvenergo» un «Win Baltic» parakstīto līgumu skaitu aģentūrai LETA neizdevās uzzināt.

«Sadales tīkls» ir apkopojis datus par tirgotāju maiņu līdz šā gada 15. decembrim. Dati par katra tirgotāja klientu struktūru un klientu izvēlēto tirgotāja piedāvājumu ir pieejami tikai pašiem tirgotājiem. Taču ir zināms, ka līdz 15. decembrim lēmumu par tirgotāja maiņu ir pieņēmušas 4069 jeb 0,5% mājsaimniecību.

Elektrības tirgus atvēršanas procesu un iedzīvotāju aktivitāti «Sadales tīkls» salīdzina ar reiz jau pieredzētu izvēles situāciju – Latvijas telekomunikāciju nozari 2006. gadā, kad iedzīvotājiem tika nodrošināta iespēja mainīt mobilo sakaru operatoru, saglabājot telefona numuru. Pirmo trīs mēnešu laikā mobilo operatoru mainīja 0,5% no aptuveni 1,8 miljoniem šo sakaru lietotāju, absolūtos skaitļos – ap 3300 klientu mēnesī jeb 10 000 trīs mēnešu periodā.

Nākamais piemērs ir 2007. gads, kad tika atvērts elektrības tirgus juridiskām personām. To aktivitāte bija ievērojami zemāka nekā fizisko personu aktivitāte patlaban, kad tiek atvērts elektrības tirgus mājsaimniecībām. 2013. gadā elektrību brīvajā tirgū pirka jau 24 833 juridiskie klienti. Līdz ar to bažas par konkurences trūkumu brīvajā elektroenerģijas tirgū nav piepildījušās – šobrīd elektrību brīvajā tirgū aktīvi tirgo 12 tirgotāji, no kuriem četri apkalpo tieši mājsaimniecības.

Līdz ar to «Sadales tīkls» prognozē, ka 2015. gadā elektrības tirgotāju varētu nomainīt vismaz 6% mājsaimniecību.

«Turpmāk tikai un vienīgi tirgotāju mārketinga aktivitātes un cīņa par klientiem un tirgus daļu noteiks to, cik klientu būs vienam vai otram tirgotājam, savukārt iedzīvotājiem ir nepieciešams ilgāks laiks, lai aprastu ar jauno tirgus situāciju elektroenerģijas jomā, izprastu atvērtā tirgus principus un tirgotāju piedāvājumus. Latvijā, salīdzinot ar Igauniju, elektroenerģijas tirgus atvēršana ir īstenota daudz mierīgāk – bez liekas ažiotāžas un rindām klientu apkalpošanas centros. Tāpēc vēlreiz jāatgādina, ka ar 1.janvāri piedāvājumu izvēle nebeidzas. Arī turpmāk iedzīvotāji var analizēt savu elektrības patēriņu, vērtēt tirgotāju piedāvājumus un izdarīt savu izvēli par labu kādam no tirgū konkurējošu tirgotāju piedāvājumiem,» norādīja «Sadales tīkls» valdes loceklis Ilvars Pētersons.

Viens no faktoriem, kas mudina iedzīvotājus interesēties par tirgotāju piedāvājumiem un izvēlēties, ir elektrības patēriņa mēneša apjoms, kuram atbilstoši veidojas arī cena. Jo lielāks ir elektrības patēriņš un līdz ar to arī mēneša maksa, jo lielāka motivācija interesēties par tirgotāju piedāvājumiem un izvēlēties izdevīgāko. «Sadales tīkla» statistika liecina, ka tām mājsaimniecībām, kuras izvēlējās mainīt tirgotāju, vidējais patēriņš bija virs 260 kilovatstundām (kWh) mēnesī.

79% iedzīvotāju patēriņš nepārsniedz 200 kWh mēnesī. Līdz ar to šai iedzīvotāju daļai elektrības cena 2015. gadā būtiski nepieaugs. Atkarībā no izvēlētā tirgotāja piedāvājuma tas būs no 4,69 eiro (pie patēriņa 100 kWh) vai no 5,88 eiro mēnesī (pie patēriņa 200 kWh).

«Sadales tīklā» arī atgādina – lai atbalstītu sociāli mazaizsargātās sabiedrības grupas, likumdošanā paredzēts finansiāls atbalsts daudzbērnu ģimenēm, kuras no 1. janvāra katru mēnesi 300 kWh varēs iegādāties par pašreiz spēkā esošo Starta tarifa elektrības cenu. Savukārt trūcīgām un maznodrošinātām personām tiks saglabāta iespēja katru mēnesi iegādāties 100 kWh par minēto tarifu. 2015. gadā valsts noteikto atbalstu īstenos «Latvenergo». Turpmāk valsts sludinās iepirkumu elektrības tirgotājiem par iespēju nodrošināt valsts atbalstu daudzbērnu ģimenēm un maznodrošinātajiem.

Pievieno komentāru

Komentāri 9

arī LVNERGO

Jo nebija no kā izvēlēties.
Es arī gaidīju 7 tirgotājus, bet sanāk tikai 3, no kuriem:
1. Baltkomam rupji operātori un privātmājām viņi neko nepiedāvā.
2. WinBaltic piedāvā pēc biržas cenām, kur cenas Latvijas 2 reiz lielākas nekā Igaunijai un citām Ziemeļvalstīm, dažos mēnešos vēlā pavasarī, vasarā elektrības cena vidēja dienā pārsniedz 1 eiro/ st. pret 0,50, kas ir vidējā sverta Latvenergo. Var pielabot pat;eriņu, kad naktī it 0,29 /st, bet dienā 0,79. Bet nevar neko izdarīt, kad cenas sasniedz eiro. (tas ir tikai elektrības komponente).

Nav no kā izvēlēties. Tāpec daudzi palika pie Latvenergo.

Turklāt, problēma vienmēr bijusi nevis Latvenergo tirgotās elektrības kvalitāte, bet Sadales tīklu ārprāta tīkli, kas plīst pie katra vējiņa vai sniedziņa.

pirms 6 gadiem, 2014.12.30 10:24

pēeeeeeeeeeeee

Riebjas, riebjas un vēl vienu reizi tūkstoškārt riebjas

pirms 6 gadiem, 2014.12.30 11:01

John

Un šie Žīgura meli- 50% mājsaimniecību patērē līdz 100kw! Kur? Pieskaitot vasarnīcas, garāžas un pagrabus? Reāli sadārdzinājums būs par 30%. Maitas!

pirms 6 gadiem, 2014.12.30 11:56

pensis

kaut tie rijigie vien reiz aizritos ! No cilvēkiem izspiež pēdējo grasi! Dievs visu redz, saņemsiet pēc nopelniem ja ne šajā tad viņsaulē!

pirms 6 gadiem, 2014.12.30 15:54

bute

principå jau nekas nemainås, vairåk jåmakså jebkurå variantå.Tikai riebj klausiities, ka måjsaimniecibas paterins ir tik mazs, es dzivoju privatmajaa, bet man paterins zem 350 nu nekadi, vasara var ap300 iziett.
Cik zinu privatmajas, kur dzivo vid 2 berni un 2 pieaugushie zem 400 kwh nu nevar paterinu noreducet, tad ir jaiet uz alingji mazgaties un velams ar visam drebem, lai velasmasina nav jadarbina:)))_) principaa aizgaaju prom no latvenergo, labak maksashu 5 euro vairak un skatishos birzas cenu.

pirms 6 gadiem, 2014.12.31 10:49

arī LVNERGO

Latvenergo ir ļoti bagāts kantoris, kas algo diezgan labus specialistus, kas izpētīja visu līdz pēdējai centa simtdaļai un noteica tādu cenu, kas spēj lieliski konkurēt ar biržas piedāvājumu gada griezumā. Man arī bija doma iet prom. Bet apskatot smalki pēdējo pāris gadu cenas biržā Latvijai, es sapratu, ka cerība mazgāt veū un vārīt kartupeļus no 2 līdz 4 naktī šā vai tā izgāzīsies, jo 1 eiro par gaismu, ledusskapi un datoru stundā es pavasarī nemaksāšu. Apskatiet cenas pa mēnešiem, jūs būsiet pārsteigti, ka cena biržā dažreiz ir 2 x lielāka par Latvenergo.

Sapratu, ka būšu ne 5 eiro zaudētāja. Principialitāte ir laba, ja var aiziet pie kāda godprātīga. to grūtāk piekopt, ja bliež pa maku, kā LV uzņēmēji pircējiem.

p.s. pārsteigums. mans koments bija otrais, tagad pirmais pirms manis jau ir dzēsts.....

pirms 6 gadiem, 2015.01.02 11:12

bute

principå jau nekas nemainås, vairåk jåmakså jebkurå variantå.Tikai riebj klausiities, ka måjsaimniecibas paterins ir tik mazs, es dzivoju privatmajaa, bet man paterins zem 350 nu nekadi, vasara var ap300 iziett.
Cik zinu privatmajas, kur dzivo vid 2 berni un 2 pieaugushie zem 400 kwh nu nevar paterinu noreducet, tad ir jaiet uz alingji mazgaties un velams ar visam drebem, lai velasmasina nav jadarbina:)))_) principaa aizgaaju prom no latvenergo, labak maksashu 5 euro vairak un skatishos birzas cenu.

pirms 6 gadiem, 2014.12.31 10:49

Agnese

KO???? Cena zem 200kwh būtiski nepieaugs? Elektrības cena jau nepieaugs, bet visādas apkalpošanas un sadalīšanas maksas to pieaudzē kapitāli. Man būs jāmaksā par 40% vairāk nekā es maksāju līdz šim!!! Dusmas.

pirms 6 gadiem, 2015.01.07 22:49

Citas ziņas