FOTO: Atklāj ceturto biogāzes ražotni Jelgavas novadā 7

Vircavas pagastā ceturtdien atklāta pirmā biogāzes ražotne Latvijā, kas projektēta mūsu valstī. Uz zemnieku saimniecības «Zemgaļi JR» bāzes izveidotās elektrības ražotnes jauda ir 0,5 megavatstundas, gada laikā 8000 stundu laikā saražojot 4000 megavatstundas elektroenerģijas. Jelgavas novadā tā ir ceturtā biogāzes ražotne, tās izveidē ieguldīti divarpus miljoni latu. Valsts par saražoto elektrību uzņēmumam nākamos 20 gadus maksās paaugstinātu tarifu.

Biogāzes ražotnes «Zemgaļi» īpašnieki ir SIA «Zemgaļi JR» (45% daļu) un SIA «Ecogen» ar 55% daļu. Tās projektu vadītājs Ģirts Folmanis uzsver, ka jaunā ražotne sniegs virkni ieguvumu – četras jaunas darbavietas un reģiona attīstība, bet, kad «Ecogen» uzbūvēs vēl piecas plānotās biogāzes stacijas, valsts ekonomika gada laikā iegūs ap 100 miljoniem latu. Lai nodrošinātu biogāzes ražotnes darbu, gada laikā tai nepieciešams 1200 tonnu kukurūzas masas, no kuras pusi izaudzēs paši. Kopumā ražotnes darbībai ar kukurūzu ik gadu būs jāapsēj ap 400 hektāriem zemes. Kā atklāšanas pasākumā sacīja zemkopības ministre Laimdota Straujuma, ražotne ir pierādījums, ka «varam paši izgudrot jaunas tehnoloģijas un investēt to attīstībā». Ministre teica, ka ikkatra biogāzes stacija ir posms ceļā uz energoneatkarību. Jelgavas novada šefs Ziedonis Caune izteica lepnumu, ka «šī man ir ceturtā stacija, bet dažu mēnešu laikā būs vēl divas». Jelgavas novads ar tādām ražotnēm ir rekordists. «Esam bagāts un spēcīgs novads, lai citi no mums pamācās!» sacīja Z.Caune. SIA «Ecogen» valdes loceklis Artjoms Grivkovs portālam zz.lv pastāstīja, ka par saražoto elektroenerģiju saimniecība saņems 20 eirocentu jeb aptuveni 14 santīmu par kilovatstundu. Paaugstinātu tarifu valsts apņēmusies maksāt nākamos 20 gadus, bet pēc desmit gadiem tarifs plānots 80 procentu apmērā no 14 santīmiem. Uzņēmumā strādāšot tikai vietējie darbinieki, kas galvenokārt būs ražotnes operatori. Stacijā strādās divi darbinieki, vēl astoņi būs nodarbināti izejvielas sagādē. Uz jautājumu, cik ilgā laikā atpelnīs ieguldījumus, A.Grivkovs uzreiz atbildēt nevarēja, bet pieļāva, ka tas varētu notikt sešu gadu laikā. Biogāzi iegūst un no tās elektroenerģiju Jelgavas novadā ražo vēl trīs saimniecības: Jolantas Knopes saimniecība «Rudeņi» Sesavas pagastā, Vinteru saimniecība «Līgo» Lielplatones pagastā un Jura Cīruļa saimniecība «Mežacīruļi» Zaļeniekos.

Pievieno komentāru

Komentāri 7

Ivonna

Nu arī tādu grib celt Slampē.Blakus Lestenē tāda jau ir uzcelta.3 darbavietas un bieži smirdoņa tāda,ka nevar izžaut veļu.- un turēt atvērtus logus.Šo ražotni grib celt blakus Slampes centram.Mēs'-Slampes iedzīvotāji nepieļausim,ka tādu ceļ.Mums ir tiesības elpot tīru gaisu.Mēs gribam tīrus Slampes upītes ūdeņus,nesadragātus ceļus.Mēs gribam,lai mūsu zemē audzē labību,dārzeņus,nevis kukurūzu.Mūsu pagastam ieguvumi ļoti minimāli.Ieguvumi būs šīs būves īpašniekam,kurš dzīvo Rīgā,kuram nevajadzēs elpot smirdoņu,tikai saņemt naudu.

pirms 8 gadiem, 2013.01.08 14:26

skaisti

Tas, ka Valsts apliek ar paaugstinātiem nodokļiem pilsoņus, pilsoņiem ir pie kājas, bet ,ja kāds apgūst Eirofondus un godīgi maksā nodokļus, radot darbavietas, lūk tās ir šausmas!
Un Jelgavas novada vadība ir malači, palīdz un atbalsta uzņēmējus.

pirms 9 gadiem, 2011.11.12 17:19

4 stacija

Paaugstinātu tarifu (0,14Ls/KWh) valsts apņēmusies maksāt nākamos 20 gadus - Kā es mīlu šīs valsts dāsnos ierēdņus :)

pirms 9 gadiem, 2011.11.10 22:43

Haris

Caunīt nopērc kārtīgu mētelīti,ko stāvi humpalu kurtkā-te tev nu bija varenā novada šefs-no kura citi var pamācīties

pirms 9 gadiem, 2011.11.10 18:02

stirna

Nu Caune varēs stirnas ar elektrību sist nevajadzēs ar sniega moci trenkāties,tas pardomām!

pirms 9 gadiem, 2011.11.10 17:58

Jelgavas novada šefs Ziedonis Caune izteica lepnumu, ka «šī man ir ceturtā stacija

pirms 9 gadiem, 2011.11.10 17:17

es.

Jelgavas novada šefs Ziedonis Caune izteica lepnumu, ka «šī ir ceturtā stacija
Vai nav jauks rakstiņš?

pirms 9 gadiem, 2011.11.10 17:16

Citas ziņas